کد خبر: ۲۳۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
در گفت‌وگوی رییس انجمن خرمای ایران با گفتارنو مطرح شد
متاسفانه هجوم اخبار کذب در شروع ماه رمضان به اوج خود می رسد؛ فردی که هیچ مسئولیت قانونی در انجمن ندارد خبری در خصوص خرما کیلویی 20 هزار تومان منتشر کرده است که بنده تا کنون اصلا چنین قیمتی را تجربه نکرده ام.

گفتارنو/محبوبه فیروزآبادی: 

خرما دومین محصول مهم کشاورزی استان کرمان است که البته در دههاخیر با چالش‌های متفاوتی دست به گریبان بوده است. تنور شایعات در ماه اخیر در مورد خرمای مضافتی استان داغ و بی‌رحم بوده است. گاهی سخن از قیمت سرسام‌آور آن خبر ساز شده است و گاهی هم آلوده بودن آن.  هر چند هر دوی این شایعات تکذیب شده است با محسن رشیدفرخی رییس انجمن خرمای ااستن کرمان که از قضا رییس انجمن خرمای ایران نیز هست گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید.


آخرین خبرهای در خصوص قیمت خرما حکایت از آن داشت که قیمت خرما تا 20 هزار تومان رسیده است. این خبر چقدر واقعیت داشت؟

متاسفانه هجوم اخبار کذب در شروع ماه رمضان به اوج خود می رسد؛ فردی که هیچ مسئولیت قانونی در انجمن ندارد خبری در خصوص خرما کیلویی 20 هزار تومان منتشر کرده است که بنده تا کنون اصلا تجربه نکرده ام.
امسال کمبود خرما و همچنین دپوی خرما نداریم. متاسفانه برخی خبرنگاران دوست دارند منتشر کنند که دولت نمی‌تواند بر روی قیمت‌ها و افزایش آن نظارتی داشته باشد. در سال جاری قیمت خرمای درجه یک برای مصرف داخلی بین 6هزارو500 تا 7هزار تومان تعیین شده است و همه راضی هستند.

شاید این عدد مربوط به واریته‌ي خاصی باشد؟

به نکته جالبی اشاره کردید؛ تنها خرمای پیارم یا همان خرمای آجیلی قیمت بالایی در حدود 17 هزار تومان دارد که این خرما خاص است و مصرف عمومی و مداوم ندارد.


خبرآلوده بودن خرمای بم از کجا آب می‌خورد؟ خبری که البته مراجع ذی‌صلاح آن را تکذیب کردند؟

گاها عکس های خیلی قدیمی از بسته بندی‌های غیر بهداشتی در فضای مجازی منتشر می‌شود. اما امروز کیفیت بسته بندی خرما افزایش قابل توجهی داشته است، گرچه هنوز به رضایت کامل در بسته بندی نرسیدیم و بسته بندی خرما برای ورود به بازارهای جهانی و رقابت نیازمند به روز شدن و تحول است. 

یعنی می‌خواهید بگویید مصرف کودهای شیمیایی و  سموم در نخلستان ها باعث انتشار آن خبر نشده بود؟

استفاده سموم در نخلستان ها بسیار کمتر از بخش های دیگر کشاورزی است و باقیمانده سموم در آن فصل خاص برداشت از بین می‌رود و به حداقل ممکن می‌رسد و خطرناک نیست، با شروع مردادماه و همان فصل «خرما پزون» دیگر هیچ نوع سمپاشی احتیاج نیست. البته شایعاتی در این زمینه وجود دارد که اکثریت آن واقعی نمی باشد.

آقای رشیدفرخی! به نظر شما چالش‌های منطقه‌ای چه قدر بر صادرات خرما تاثیر گذاشته است؟

 امروز چالش ها در مناطقی هستند که کمترین صادرات را داریم. در نتیجه آنچنان تاثیری نداشته است.

هند بازار مناسبی برای خرمای ما هست؟

ما تازه در امر صادرات خرما، به هند ورود کردیم و 2 تا 3 درصد خرمای صادراتی از نوع مضافتی به هند می رود و با خط ریلی جدید هزینه تمام شده صادرات هم کاهش پیدا خواهد کرد.
از یک میلیون و دویست هزار تن تولید، حدود 20 درصد صادرات داریم که امیدواریم  با یک روند 5 ساله به 30 درصد برسد که در آن صورت 500 میلیون دلار صادرات خواهیم داشت،  اگر افزایش قیمت ها و بهره وری و صنایع تبدیلی اتفاق افتد صادرات ما به یک میلیون دلار هم می رسد و خرما به عنوان اولین محصول صادراتی ما شناخته خواهد شد.

در زمینه واردات خرما هم خوشبختانه 9 محموله خرما با برند اسرائیلی که از مرز بازرگان وارد شده بود امحا شدند و در نامه ای به گمرکات کشور خواستار پاسخگویی این نهاد در مورد اینکه چگونه این خرما که ورود آن ممنوع شده بود گشایش پیدا کرده  و از مرزهای ایران عبور کرده، شدیم.

پیش بینی شما برای محصول پیش رو چیست؟

برداشت خرما حدود یک ماه دیگر شروع برداشت. محصول خرما در برخی نقاط جنوبی استان شروع می شود و از 15 مردادماه تا اول شهریورماه برداشت خرما به اوج خود می رسد.

یکی از چالش‌هایی که ما اخیرا با آن مواجه می‌شویم خسارت دیدن خرما در اثر گرمای زیاد است. واقعا نمی شود با استفاده از آمار و اطلاعات سازمان هواشناسی در این خصوص چاره‌اندیشی کرد؟

 شما در استان سیستان و بلوچستان دیدید تعدادی نخل به دلیل گرمای بی رویه آتش گرفت که در نوع خود بی سابقه بوده است و ممکن است چالش تکرار شود. متاسفانه چالش تغییرات اقلیمی، کار و فعالیتی از پایه و اساسی برای به حداقل رسیدن مشکلات می خواهد. متاسفانه مالکیت خرد مشکلاتی را به وجود آورده است، اگر مالکیت عمده داشتیم می توانستیم بسیاری از تکنولوژی ها را در جهت بهبود و عملکرد بهتر نخلستان‌ها داشته باشیم.

هیچ روش سنتی هم وجود ندارد؟

تمهیداتی مثل آبیاری و تغذیه مناسب می‌تواند لطمات را کم کند اما نیازمند این هم هستیم که مطالعات روز جهان را در این خصوص بررسی کنیم و برای استفاده  با شرایط ایران تطبیق دهیم .

آفت زنجره خرما کنترل شد؟

آفت زنجره خرما سال ها چالش جدی بود، اما اکنون کنترل شده و به حداقل رسیده است، جهاد کشاورزی وپژوهشکده ها در این زمینه کمک های بسیاری انجام دادند، آفت زنجره خرما با سم پاشی در مجموع کنترل شده ولی هنوز از بین نرفته است و امیدواریم در چند سال آینده بتوان آن را تا نهایت ممکن کنترل کرد. البته گرما و تغییرات اقلیمی در آفت زنجره خرما بی تاثیر نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توضیحات سردار معروفی پیرامون اخباری درباره استاندار شدن وی/ شایعه است اما من سرباز ولایتم و تصمیم گیر نیستم

تا ثانیه‌ای که امضای من اعتبار دارد از جدیت کارم کم نخواهم کرد

عبدی: یکی نیست به اصولگرایان بگوید که وزن شما در جنگ و انقلاب یک‌پنجم اصلاح‌طلبان هم نمی‌شود

دو محدودیت بزرگ اصلاح‌طلبان از زبان روزنامه شرق

خروج آمریکا از برجام چقدر هزینه روی دست اقتصاد ایران گذاشت؟

برخی در استان ستاد تقسیم پست تشکیل داده‌اند/ به بعضی قول استانداری، فرمانداری و بخشداری داده‌اند

به زودی واکسیناسیون دانش آموزان کرمانی آغاز می شود/ واکسیناسیون استان بالاتر از متوسط کشور

خطیب‌زاده: عضویت در سازمان شانگهای پایان عملی شکست پروژه انزوای ایران بود/ دیدار امیرعبداللهیان با همتایان ۱+۴ در نیویورک

آزادسازی بی سر و صدای قیمت برق خانگی / چرا قبض برق تابستان امسال نجومی شد؟

وزیر بهداشت: واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز می شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)