کد خبر: ۲۳۱۱۳
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مقام معظم رهبري در ديدار نخست‌وزير عراق و هيئت همراه گفتند: «بايد در مقابل آمريكايي‌ها هوشيار بود و به هيچ وجه به آنها اعتماد نکرد زيرا آمريكا و اذناب او، مخالف «استقلال، هويت و وحدت عراق» هستند».
پايگاه اطلاع‌رساني مقام معظم رهبري: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مقام معظم رهبري عصر ديروز (سه‌شنبه) در ديدار آقاي حيدر العبادي نخست‌وزير عراق و هيئت همراه با تجليل از وحدت و انسجام همه جريان‌هاي سياسي و مذهبي عراق در مبارزه با داعش، «نيروهاي مردمي» را پديده‌اي مهم و مبارک و عامل اقتدار در عراق خواندند و با تأکيد بر لزوم حفظ يکپارچگي سرزمين عراق، گفتند: «بايد در مقابل آمريكايي‌ها هوشيار بود و به هيچ وجه به آنها اعتماد نکرد زيرا آمريكا و اذناب او، مخالف «استقلال، هويت و وحدت عراق» هستند».

ايشان با اشاره به حضور نيروهاي داعش تا نزديکي بغداد در يک مقطع از زمان، خاطرنشان کردند: «اکنون داعش در حال فرار و خروج از عراق است و اين موفقيت تحسين‌برانگيز، نتيجه وحدت و انسجام دروني در عراق و همچنين سياست درست دولت عراق در اعتماد به نيروهاي جوان و مؤمن عراق و حضور آنها در وسط ميدان است». مقام معظم رهبري به مخالفت آمريكا و اذناب او با «حشدالشعبي» يا همان نيروهاي مردمي، اشاره کردند و افزودند: «مخالفت آمريكايي‌ها با نيروهاي مردمي به اين علت است که آنها مي‌خواهند عراق، عامل مهم اقتدار خود را از دست بدهد». حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: «به هيچ وجه به آمريكايي‌‎ها اعتماد نکنيد زيرا آنها منتظر فرصت هستند تا ضربه خود را وارد کنند».

ايشان، بروز اختلاف و دودستگي در عراق را فرصت مورد نظر آمريكا براي ضربه‌زدن خواندند و گفتند: «نبايد اين فرصت به آنها داده شود ضمن آنکه بايد از ورود نيروهاي آمريكايي به عراق به بهانه آموزش و مسائل ديگر جلوگيري کرد».

مقام معظم رهبري با تأکيد بر اينکه مخالفت آمريكايي‌ها با داعش واقعي نيست، خاطرنشان کردند: «آمريكايي‌ها و برخي کشورهاي تابع آن در منطقه، به‌دنبال نابودي و ريشه‌کني داعش نيستند زيرا داعش با حمايت و پول آنها به‌وجود آمده است و تمايل دارند يک داعشي که در مشت آنها باشد، در عراق باقي بماند». حضرت آيت‌الله خامنه‌اي ضمن تقدير از رسيدن نيروهاي عراقي به مرز سوريه، آن را حرکتي راهبردي و بزرگ خواندند و بر لزوم حفظ آن، تأکيد کردند. ايشان بر لزوم حفظ يکپارچگي سرزمين عراق اشاره کردند و گفتند: «جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان همسايه، با برخي زمزمه‌ها مبني بر برگزاري همه‌پرسي براي جدايي يک بخش از عراق مخالف است و دامن‌زنندگان به اين موضوع را مخالفان استقلال و هويت عراق مي‌داند». مقام معظم رهبري با اشاره به «غناي مادي، انساني و تاريخي عراق» تأکيد کردند: «عراق با چنين ريشه و تمدن تاريخي و فرهنگي و انساني، بايد يکپارچه بماند و حق چنين کشوري، ايستادن بر روي پاي خود و مقابله قدرتمندانه با کساني است که به دنبال برخورد با عراق هستند».

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با ابراز اميدواري براي فائق‌آمدن دولت عراق بر مشکلات و آرزوي فردايي بهتر براي ملت عراق، افزودند: «دولت عراق بايد از همه جهت تقويت شود و وظيفه همه جريان‌هاي سياسي و مذهبي در عراق حمايت از دولت مستقر است». ايشان درخصوص روابط دوجانبه ايران و عراق نيز با تأکيد بر لزوم گسترش هرچه بيشتر روابط در زمينه‌هاي مختلف گفتند: «بايد از برخي مشکلات اداري موجود در راه گسترش روابط عبور کرد و سطح همکاري‌ها را تا آنجا که ممکن است ارتقا داد».

در اين ديدار که آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور نيز حضور داشت، آقاي حيدر العبادي نخست‌وزير عراق ضمن قدرداني از حمايت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با داعش، هدف از ديدار خود را گفت‌وگو براي گسترش هرچه بيشتر روابط دو کشور در عرصه‌هاي مختلف بيان کرد و گفت: «امروز عراق در مقابله با داعش منسجم و متحد است و همه جريان‌هاي سياسي و مذهبي بر لزوم استمرار مبارزه با داعش تا ريشه‌کني آن متفق‌القول هستند».

وي نابودي داعش را امکان‌پذير خواند و با تأکيد بر لزوم استمرار حمايت‌هاي ايران، افزود: «ما به کمک و مساعدت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در مرحله مبارزه با داعش و همچنين در مرحله پس از داعش که مرحله ثبات و آرامش و سازندگي است، نيازمنديم».

نخست‌وزير عراق به ريشه‌هاي تاريخي، فرهنگي و اجتماعي روابط دو ملت ايران و عراق اشاره و تأکيد کرد: «ما به دنبال گسترش روابط با ايران در همه زمينه‌ها از جمله افزايش خدمات‌رساني براي سفر زائران ايراني به عتبات عاليات هستيم و خدمت به زوار ايراني را افتخار خود مي‌دانيم».

تهران و بغداد به دنبال روابط مستحكم

همچنين به گزارش «ايسنا» حيدرالعبادي نخست وزير عراق كه سفر منطقه‌اي خود را از رياض آغاز كرده بود، عصر ديروز با حسن روحاني رئيس‌جمهوري و اسحاق جهانگيري معاون رئيس‌جمهوري هم ديدار و گفت‌وگو كرد. روحاني در اين ملاقات مبارزه با تروريسم و ايجاد امنيت در منطقه را در گرو همکاري، هماهنگي و مشارکت همه کشورها ‏دانست و گفت: «جمهوري اسلامي ايران که پيروزي بر تروريست‌ها و امنيت ملت عراق را موفقيت و ‏امنيت خود مي‌داند، پيوسته در کنار ملت عراق بوده و خواهد بود».‏

او تشديد اقدامات تروريستي و فعاليت‌هاي تروريست‌ها در منطقه را بخشي از نقشه شوم صهيونيست‌‏ها ذکر کرد و گفت: «مبارزه با تروريسم نبايد باعث کمرنگ‌شدن و به فراموشي‌سپردن مسئله قدس و خطر ‏رژيم صهيونيستي در منطقه شود».‏ روحاني در ادامه با بيان اينکه هيچ مانعي در مسير توسعه و تعميق همکاري‌هاي ايران و عراق وجود ‏ندارد، گفت: «تهران به‌دنبال روابطي مستحکم و همه‌جانبه با بغداد است و بي‌ترديد تقويت و تحکيم روابط ‏دو کشور خواست دو ملت ايران و عراق و در مسير منافع مشترک است». روحاني در بخش ديگري از صحبت‌هايش به ظرفيت‌هاي گسترده براي همكاري‌هاي دوجانبه با عراق پرداخت و اشاره‌اي نيز به ضرورت تسريع در لايروبي اروندرود در چارچوب توافقات موجود داشت.

‏حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق نيز در اين ديدار تأکيد کرد عراق مصمم است روابط خود را در همه ‏زمينه‌ها با جمهوري اسلامي ايران گسترش دهد. او همچنين تقويت همکاري همه کشورهاي منطقه و به‌ويژه تهران و بغداد در مبارزه با تروريسم را ‏ضروري خواند و تأکيد کرد: تروريست‌هاي داعش هيچ حدومرزي نمي‌شناسند و همه کشورها بايد در ‏مبارزه با اين تهديد مشترک، مشارکت و همکاري کنند.‏

سنگر واحد براي مبارزه با تروريسم

همچنين اسحاق جهانگيري، معاون‌اول رئيس‌جمهوري، در ديدار با نخست وزير عراق تأكيد كرد مانند گذشته در كنار دولت و ملت عراق خواهيم بود. جهانگيري همچنين روابط دوجانبه ميان تهران و بغداد در زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي،‌ فرهنگي، امنيتي و نظامي را بسيار خوب ارزيابي کرد و افزود: «بايد تلاش کنيم سطح روابط دوجانبه متناسب با ظرفيت‌هاي دو کشور ارتقا پيدا کند».

نخست‌وزير عراق نيز در اين نشست حملات تروريستي داعش در تهران را محكوم كرد و گفت: «اين اقدامات نشان‌دهنده آن است که تروريسم مرز نمي‌شناسد و اقدامات تروريستي در همه‌جا گسترده است؛ بنابراين بايد با همکاري مشترک در برابر چنين پديده‌اي بايستيم». او با بيان اينکه عراق در مبارزه با تروريسم با جمهوري اسلامي ايران در سنگري واحد قرار دارد، گفت: بايد تلاش کنيم در بخش همکاري‌هاي اقتصادي و در زمينه پيشرفت و آباداني نيز در يک مسير مشترک گام برداريم. نخست‌وزير عراق افزود: «بايد براي احياي اروندرود نيز تلاش کنيم و عراق در اين زمينه آمادگي کامل دارد و اگر مشکلات آن برطرف شود خدمات شاياني به مردم خرمشهر، آبادان و بصره ارائه خواهد شد».

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسیناسیون کرونا در کرمان از مرز 1.5 میلیون دُز گذشت

اگر استاندار می‌گذارید باید به عنوان بالاترین رکن اجرایی بتواند تصمیم گیری کند

هلال احمر: تا دو ماه آینده ۷۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد می‌کنیم / ۱۰ میلیون دوز از این واکسن ها مخصوص سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است

قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

آموزش و پرورش: مدارس از آبان به صورت تدریجی، حضوری خواهند شد / در مناطق شهری، ترجیح می‌دهیم مدارس دیرتر حضوری شوند / فاصله‌های استاندارد‌ چپ و راست، میانگین فضا برای هر دانش آموز و تراکم مدرسه را مشخص کرده ایم

نحوه "بازنشستگی زنان شاغل " تشریح شد

آبفا کرمان: اقدامات را برای رفع بوی نامطبوع فاضلاب سرعت بخشیدیم

طرح تشکیل استان بم اعلام وصول شد

نرخ بیکاری و پایین بودن بهره‌وری، علائم پایین بودن دانش بنیانیِ اقتصاد کشور

ضربه وزارت اطلاعات به یک تیم تروریستی

پربازدید ها

طرح تشکیل استان بم اعلام وصول شد

استان کرمان برای آیندگان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد

وزارت کشور: فیش حقوقی مدرس خیابانی شامل تجمیع معوقات و مطالبات چند ماهه است

ضربه وزارت اطلاعات به یک تیم تروریستی

اروپا: ایران بدون تاخیر بیشتر به مذاکرات برگردد/ لغو تحریم‌های هسته‌ای یک بخش ضروری برجام است

سفرهای نظارتی قالیباف بعد از انتخابات به پایان رسید؟

حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد/ مشکل سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

برنامه لاریجانی برای آینده سیاسی خود چیست؟

توصیه فعال سیاسی به تنظیم رفتار اصلاح طلبان با دولت رئیسی

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)