کد خبر: ۲۳۳۸۷
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس وقت بازرسی پلیس پایتخت داستانی متفاوت درباره وقایع تلخ ١٨ تیرماه ٨٨ ارایه کرد
سردار فودازی: هیچ‌گونه ارتباطی میان این بازداشت‌شدگان و اراذل و اوباشی که پیش از این در کهریزک نگهداری می‌شدند، وجود نداشت ٣ نفری که در کهریزک فوت کردند، سرما خورده بودند و در اثر مننژیت فوت کردند بازداشت‌شدگان در کهریزک کتک نخوردند
علیرضا کیانپور؛ روزنامه نگار

 ماجراهای بازداشتگاه کهریزک آن‌قدر تلخ و ناخوشایند هست که گاهی صحبت‌نکردن از آن، بهتر از پرداختن به جزییاتی است که حالا هشتمین سالگرد خود را پشت سر می‌گذارد. اکنون چند سالی است که ١٨ تیرماه‌ سال ٨٨ و وقایع تلخ بازداشتگاه کهریزک که درپی حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم به وقوع پیوست، نخستین رویدادی است که در تقویم تاریخ این روز مورد توجه قرار می‌گیرد؛ آن‌ روزها در حالی ‌که هنوز پایتخت درگیر حوادث پس از انتخابات ‌سال ٨٨ بود، هرازگاه تجمعی در گوشه‌ای از شهر برگزار می‌شد و هنگامی که روز ١٨ تیرماه ٨٨ عده‌ای از معترضان به نتایج آن انتخابات پرحاشیه در سالگرد وقایع کوی دانشگاه به خیابان‌ها آمدند، نیروی انتظامی همچون دیگر تجمعات عده‌ای را بازداشت کرد. 

تا آنجا که برخی منابع خبری از بازداشت بیش از ٢٠٠نفر در آن روز و انتقال بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه بدنام کهریزک، آن هم با هماهنگی دادستانی خبر دادند و بدین ترتیب طی چند روز بعدتر این بازداشتگاه شاهد تلخ‌ترین روزهای عمر خود بود. بازداشتگاهی که البته در پی همین اتفاق‌های تلخ و پس از آن‌که ٣ نفر از بازداشت‌شدگان درگذشتند و خبر این اتفاق ناگوار به مقام معظم رهبری رسید، با دستور ایشان برای همیشه تعطیل شد.

 همزمان گروهی از مسئولان نیروی انتظامی نیز تا زمان رسیدگی به اتهاماتشان در پرونده کهریزک از ادامه فعالیت در ناجا تعلیق شدند.

در ماه‌ها و سال‌های بعد دادگاه‌ رسیدگی به متهمان پرونده کهریزک برگزار شد و در پنجمین سالگرد این فاجعه ٣ قاضی متهم در این پرونده نیز با محکومیت‌هایی روبه‌رو شدند. همچنین سازمان قضائی نیروهای مسلح در آبان ‌ماه ‌سال ٩١ در اطلاعیه‌ای به ارایه توضیحاتی درباره این پرونده پرداخت و بخشی عمده از اتهاماتی را که در جریان رسیدگی به آن در مطبوعات و البته دادگاه‌ها مطرح شده بود، تأیید کرد.

 با این حال سردار علی‌قلی فودازی که در مهر ماه‌ سال ٨٨ برای رسیدگی به آنچه در بازداشتگاه کهریزک گذشته بود، به ریاست بازرسی نیروی انتظامی منصوب شد، تقریبا تمامی آنچه پیش از این مورد تأیید قرار گرفته بود را تکذیب کرده است. فودازی که روز گذشته در گفت‌وگو با ایلنا درباره فجایع کهریزک اظهارنظر کرده، هرگونه مسئولیت فرماندهان سپاه در این پرونده را تکذیب کرده و گفته است: «بازداشتگاه کهریزک توسط مسئولان وقت ناجا راه‌اندازی شده و‌ سال ۸۸ نیز تحت‌ نظر نیروی انتظامی بود و هیچ‌کدام از سرداران سپاه نقشی در آن نداشتند.»

سردار فودازی درپاسخ به پرسشی در ارتباط با علت مرگ رامین پوراندرجانی، پزشک بازداشتگاه کهریزک نیز می‌گوید: «متاسفانه آن پزشک وظیفه بر اثر ترسی که داشت و به او به اشتباه گفته بودند تو مقصری دچار جنون آنی شد و با خوردن قرص خودکشی کرد.»

رئیس پیشین بازرسی پلیس پایتخت همچنین درباره این ادعا که سردار احمدی‌مقدم در جلسه ۱۹تیرماه ۸۸ به دادستان تهران اعلام کرده که وضع بازداشتگاه کهریزک مناسب نبوده اما به اصرار مقامات قضائی وقت، بازداشت‌شدگان در آن نگهداری شدند، می‌گوید: «سردار رجب‌زاده که در آن زمان مسئولیت فرماندهی تهران بزرگ را برعهده داشت، اعلام کرد که این بازداشتگاه بیش از این ظرفیت نگهداری بازداشت‌شدگان ۱۸ تیر ‌سال ۸۸ را ندارد و باید به جای دیگری منتقل شود؛ اما دادستانی تأکید داشت به دلیل این‌که برای نگهداری این افراد جا نداریم باید این افراد تا زمان تعیین تکلیف در بازداشتگاه کهریزک نگهداری شوند.»

سردار فودازی در این مصاحبه همچنین حضور زندانیان خطرناک در کهریزک و انتقال بازداشت‌شدگان ١٨ تیر ٨٨ به سلول این افراد را نیز تکذیب کرده و می‌گوید: اصلا چنین مسأله‌ای صحت ندارد؛ چراکه سلول این دو گروه از یکدیگر جدا بود. او ادامه می‌دهد: برای بازداشت‌شدگان ۱۸ تیر ۸۸ دو اتاق بزرگ در نظر گرفته شده بود که آنها در آنجا نگهداری شوند و هیچ‌گونه ارتباطی میان این بازداشت‌شدگان و اراذل و اوباشی که پیش از این در کهریزک نگهداری می‌شدند، وجود نداشت. یکی از ادعای مطرح‌شده دیگر نیز این است که بازداشت‌شدگان ۱۸ تیر ۸۸ توسط اراذل و اوباش مورد ضرب و شتم قرار گرفتند که این مسأله نیز کذب است.

این در حالی است که در اطلاعیه سازمان قضائی نیروهای مسلح تصریح شده است: «تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که بازداشتگاه کهریزک از شرایط نامناسبی به لحاظ زیستی، بهداشتی و تغذیه برخوردار بوده و شکات نیز بدون رسیدگی‌های لازم پزشکی در کنار برخی افراد سابقه‌دار و شرور نگهداری می‌شدند و به دلیل ظرفیت محدود بازداشتگاه، تعداد زیادی از دستگیرشدگان در فضایی محدود و وضعیتی سخت ایام بازداشت خود را سپری کرده‌اند. درمجموع بازداشتگاه کهریزک فاقد استانداردهای لازم برای نگهداری متهمان بوده و برخوردهای ناهنجار و تنبیهات بدنی ماموران نیز این شرایط بد را تشدید کرده است.»

فودازی همچنین گفته که نیروی انتظامی از بیش از ۹۰ نفر از بازداشت‌شدگان کهریزک رضایت گرفته و این در حالی است که بنابر اطلاعیه آبان‌ ماه سازمان قضائی نیروهای مسلح تعداد افرادی که مورد دلجویی قرار گرفته و رضایت داده‌اند تنها ٥١ نفر بوده‌اند و این در حالی بود که بنا بر همین اطلاعیه ٩٨ نفر از بازداشت‌شدگان نیز رسما به ‌خاطر بدرفتاری‌های صورت گرفته به دادسرای نظامی تهران طرح شکایت کرده‌اند.

رئیس پیشین بازرسی پلیس پایتخت در بخشی دیگر از این مصاحبه می‌گوید: «در کهریزک بیش از ٢٠٠ نفر بازداشتی داشتیم. آنها می‌گفتند ما را هل دادند، اما این‌که بزنند و تجاوز کنند، صحت ندارد. ٣ نفری که در کهریزک فوت کردند، سرما خورده بودند و در اثر مننژیت فوت کردند.»

 این در حالی است که در بند ٣ اطلاعیه سازمان قضائی نیروهای مسلح آمده است: به دلیل جانباختن ٣ نفر از بازداشت‌شدگان به نام‌های مرحوم محسن روح‌الامینی، مرحوم امیر جوادی‌فر و مرحوم محمد کامرانی و شکایت اولیاي دم تحقیقات جامعی در این خصوص از متهمان، شهود و مطلعین صورت گرفت و از پزشکی قانونی خواسته شد که با توجه به معاینه اجساد ضمن اخذ نظر هیأت تخصصی پزشکی قانونی نظر خود را درباره علت فوت آنان اعلام کند. پزشکی قانونی در نظریه خود ضمن رد فوت نامبردگان به لحاظ ابتلا به بیماری مننژیت، با تأیید وجود آثار متعدد ضرب و جرح بر روی اجساد، علت درگذشت متوفیان را مجموع صدمات وارده اعلام می‌كند.

فودازی در عین‌ حال گفته است: «البته برخی از بازداشت‌شدگان موقع دستگیری کتک خورده بودند؛ اما در بازداشتگاه کتک نخورده بودند. من در ‌سال ۸۸ در کف خیابان بودم در موقع دستگیری وقتی ماموران پلیس مشاهده می‌کردند كه گروهی قصد آتش‌زدن بانک‌ها و مغازه‌ها را دارند، با آنها برخورد می‌کردند نازشان که نمی‌کردند؛ اما در بند دیگری از اطلاعیه سازمان قضائی نیروهای مسلح آمده است: براساس مدارک و شواهد موجود و نظریات پزشکی قانونی، دادسرای نظامی تهران جانباختن مرحوم محسن روح‌الامینی، مرحوم امیر جوادی‌فر و مرحوم محمد کامرانی را به استناد بند «ب» ماده ٢٠٦ «قانون مجازات اسلامی» از مصادیق قتل عمد تشخیص داده و در همین ارتباط از دادگاه نظامی برای ٣ نفر از متهمان شاغل در بازداشتگاه کهریزک به اتهام مشارکت در ایراد ضرب و جرح منجر به قتل عمد ٣ نفر، درخواست مجازات كرده است.

سردار فودازی همچنین موضوع متهم‌شدن برخی مسئولان ناجا را نیز تکذیب کرده و گفته است که «برای بررسی اتهامات برخی از مقامات نیروی انتظامی آنها از کار تعلیق شدند اما در جریان رسیدگی‌ها مشخص شد که هیچ‌یک در این ارتباط اتهامی نداشته و به خاطر بی‌گناهی محکوم نشدند» و این در حالی است که در اطلاعیه مورد اشاره تأکید شده است: پس از تحقیقات اولیه، عوامل دخیل در پرونده به‌عنوان متهم به دادسرای نظامی احضار و از آنان بازجویی به عمل آمده و تا پایان تحقیقات در مجموع ٢٢ نفر از رده‌ها و قسمت‌های مختلف نیروی انتظامی و افراد مرتبط به‌عنوان متهم تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

 در ادامه اطلاعیه با اشاره به صدور کیفرخواست برای ١٢ نفر از متهمان پرونده، آمده است: پس از پایان رسیدگی، دادگاه براساس تحقیقات انجام شده، نظریات پزشکی قانونی و سایر مستندات موجود در پرونده، دو نفر از متهمان را به اتهام ایراد ضرب و جرح عمدی منتهی به قتل مرحومان امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی علاوه بر حبس، انفصال موقت از خدمت، جزای نقدی، شلاق تعزیری و پرداخت دیه، به قصاص نفس و ٩ متهم دیگر را حسب اتهامات منتسب به آنان، به تحمل حبس، پرداخت دیه، جزای نقدی، انفصال موقت از خدمت و شلاق تعزیری محکوم كرده و یکی از متهمان نیز به دلیل عدم احراز جرم، از اتهامات وارده تبرئه شده است.

با این حال تناقض در گفته‌های سردار فودازی صرفا به این‌که اظهارات او با نظرات رسمی اعلام شده درباره وقایع کهریزک مغایرت دارد، محدود نیست و برخی گفته‌های رئیس پیشین بازرسی نیروی انتظامی حتی با بخش‌هایی از دیگر گفته‌هایش در این مصاحبه نیز در تناقض است. فودازی در بخشی از این مصاحبه، هنگامی که با سوال خبرنگار در خصوص ادعاهای مطرح‌شده درباره آزار جنسی بازداشت‌شدگان روبه‌رو می‌شود، می‌گوید: گفته می‌شد ۱۴۰ نفر را در اتاقی جا داده بودند که ما برای ۴۹ نفر در نظر گرفته بودیم. امکان ندارد این اتفاقات در کهریزک رخ‌ داده باشد، اصلا فضای این کار‌ها نبود. آنها فقط قبل از دستگیری کتک‌خورده بودند. اتاق‌ها نو بود، اصلا چیزی به نام کک و ساس وجود نداشت.

 با این حال بلافاصله در جمله بعد، هنگامی که با سوال دیگری درباره نقش سردار رادان در این پرونده روبه‌رو می‌شود، صحبت‌های خود را با این جملات آغاز می‌کند: «من به رئیس دادگاه گفتم، افسران نیروی انتظامی کاره‌ای نبودند و کهریزک استاندارد‌های لازم را نداشت و تنها یک سوله است!»

به هر تفسیر آنچه مسلم است، پاسخ به این سوال که «کهریزک» تنها یک سوله بوده یا بازداشتگاهی مجهز به تمامی امکانات بهداشتی و رفاهی را نمی‌توان در سطور مصاحبه سردار فودازی یافت و همان بهتر که برای یافتن حقیقت به مستندات ارایه شده ازسوی نهادها و سازمان‌های رسمی و قضائی که تا پیش از این بارها مطرح شده مراجعه کنیم.

 
منبع: شهروند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| گزارش تصویری مراسم بزرگداشت اولین سالگرد مرحوم دعایی در کرمان

قیمت سکه کاهش یافت

دستگیری سارق 30 میلیارد طلا در کرمان

مراقب گزش حشرات و خزندگان باشید

رژیم لاغری موفق این ویژگی را باید داشته باشد

تهیه جهیزیه برخی زوج‌ها از سمساری‌ها/ مردم به فکر تغییر لوازم خانه نیستند

میانده جیرفت با دمای ۴۶ درجه گرم‌ترین نقطه کرمان / وقوع ناپایداری‌های جوی به صورت افزایش ابر و رگبار باران

دانلود نرم افزار جعلی بانک 700 میلیون آب خورد

ثبت نام صدور گذرنامه زیارتی از ۲۸ تیرماه آغاز می شود / تحویل گذرنامه ۲ الی ۳ روزه

ناظر واکسیناسیون اروپا: کووید19 هنوز یک تهدید است

پربازدید ها

جواد ظریف و آبی که در خوابگه مورچگان ریخت

چرا تغییر ندادن ساعت به بن بست خورد؟ / کل نظام زندگی و کار مردم را به هم زدند

 حتی یک آفت محصولات کشاورزی می‌تواند یک تهدید و پروژه باشد

واکنش کیهان به سخنان اخیرا منتشر شده از خاتمی

کیهان ظریف را به «دلبری از آمریکا» متهم کرد

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست/ اگر می‌خواستم با رانت آقای هاشمی مسئولیت بگیرم بعد از انقلاب به جای کار کردن در بم به دفتر ایشان می‌رفتم / کار‌هایی که در قالب موسسه مولی‌الموحدین انجام شد اگر با نگاه تنگ جناحی نگاه نشود از افتخارات کرمان است   (۳ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)