کد خبر: ۲۳۴۰۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوي دولت:
سخنگوي دولت با انتقاد از مطرح‌شدن طرح سه‌فوريتي از سوي برخي نمايندگان مجلس براي توقف قرارداد توتال گفت: «اين طرح لازم نيست تهيه شود. براي عقد قرارداد توتال همه مراحل نظارتي بر آن طي شده است».
سخنگوي دولت روز گذشته در نشست خبري خود با انتقاد از مطرح‌شدن طرح سه‌فوريتي از سوي برخي نمايندگان مجلس براي توقف قرارداد توتال گفت: «اين طرح لازم نيست تهيه شود. براي عقد قرارداد توتال همه مراحل نظارتي بر آن طي شده است. هيچ موضوع محرمانه‌اي در اين قرارداد براي نمايندگان وجود ندارد، آنها حق تحقيق‌ و تفحص از اين قرارداد را دارند و اگر هم فکر مي‌کنند کار خلافي انجام شده، مي‌توانند به دستگاه‌هاي نظارتي از جمله قوه قضائيه، ديوان محاسبات، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اطلاعات گزارش دهند».

محمدباقر نوبخت افزود: «براي دستيابي به رشد هشت‌درصدي به سرمايه‌گذاري نيازمنديم. مجلس دولت را موظف کرده که ٦٥ هزار ميليارد دلار سرمايه خارجي جذب کند. برخي نمايندگان مي‌گويند اين سرمايه‌گذاري خيانت است؛ حرف هم ماليات ندارد که از طريق آن کمبود بودجه را برطرف کنيم. گذاشتن چوب لاي چرخ دولت اشتباه است».

سخنگوي دولت در پاسخ به اين پرسش که آيا رئيس‌جمهور براي چينش کابينه تحت فشار جريان‌هايي قرار گرفته است، گفت: «رئيس‌جمهور خود را مسئول تحقق مطالبات مردم مي‌داند و تلاش مي‌کند براي رسيدن به اين هدف کابينه مناسبي را برگزيند. بر اساس شناختي شخصي که از رئيس‌جمهور دارم عرض مي‌کنم او در پاسخ‌گويي به مطالبات مردم بسيار جدي است و براي شکل‌دهي به يک کابينه قوي شاخصه‌هايي از جمله هماهنگي، همراهي و هم‌عقيده‌بودن را براي خدمت به مردم و نظام در نظر مي‌گيرد و زير بار هيچ حرف غيرمنطقي يا اغراض سياسي نمي‌رود و از شاخص‌هايي که نام بردم عدول نمي‌کند».

روحاني همه فهرست‌هاي پيشنهادي را با علاقه دريافت کرده است

نوبخت همچنين درباره تشکيل کارگروه براي تعيين وزرا از سوي رئيس‌جمهور عنوان کرد: «رئيس‌جمهور در اين زمينه کارگروهي را تشکيل نداده، بلکه فهرست پيشنهادي افراد و جريان‌هاي سياسي را با علاقه‌مندي دريافت کرده است. بايد اميد داشته باشيم فهرست خوبي از وزراي پيشنهادي معرفي شود تا دولت به مطالبات مردم پاسخ دهد».

او درباره انتقاد برخي جريان‌ها از برگزارنشدن ديدار آنها با رئيس‌جمهور درباره ترکيب کابينه، افزود: «من از اينکه عده‌اي وقت ملاقات خواسته‌اند مطلع نيستم که بايد از دفتر رياست‌جمهوري اين سؤال پرسيده شود اما مطلعم که رئيس‌جمهور با وجود مشغله‌هاي بسيار زياد با جريان‌هاي مختلف همواره ديدار دارد. به طور مثال در تمام شب‌هاي ماه رمضان با گروه‌هاي مختلف جلسه داشته و نظرات آنها را درباره مسائل مختلف کشور جويا شده است».

نوبخت در پاسخ به اين پرسش که آيا رئيس‌جمهور جلسه‌اي با وزرايي که ديگر قرار نيست در کابينه دوازدهم حضور داشته باشند، داشته است،‌ گفت: «رئيس‌جمهور هميشه با اعضاي کابينه جلساتي دارند که در اين ايام هم چنين جلساتي برگزار شده است که اطلاع ندارم اين جلسات درباره خداحافظي با وزرا باشد». او درباره ديدار رئيس‌جمهور با مقام معظم رهبري در موضوع چينش کابينه نيز عنوان کرد: «رئيس‌جمهور جلسات منظمي با رهبري دارند و خدمت ايشان مي‌رسند و درباره مسائل کشور در اين جلسات صحبت مي‌شود. من در جزئيات اين صحبت‌ها قرار نمي‌گيرم. به‌هرحال در جلسات بين مقام اول و مقام دوم کشور درباره مسائل مختلف کشوري صحبت مي‌شود که کابينه هم مي‌تواند يکي از اين صحبت‌ها باشد».

اسامي کاسبان تحريم را به قوه قضائيه داده‌ايم

سخنگوي دولت درباره انفصال از خدمت يکي از فرماند‌هان پيشين نيروي انتظامي به دليل بدهي ٦٠٠ميلياردتوماني به دولت بابت فروش نفت، گفت: «فساد و رانت در عدم شفافيت شکل مي‌گيرد. در شرايط تحريم که نمي‌توان از يک فضاي شفاف نفت را مبادله کرد، عده‌اي آمدند و به دولت وقت گفتند نفت را به ما بدهيد تا بفروشيم. آنها نفت را گرفتند، ولي پول آن را بازنگرداندند. بابک زنجاني فقط يک چهره مشخص غيردولتي بود. اما اسامي ديگري هم وجود داشتند که ما آنها را به قوه قضائيه داديم و انتظار هم داريم که قوه قضائيه پرونده اين افراد را به صورت جدي پيگيري کند».
او ادامه داد: «در واقع کاسبان تحريم همين جا مطرح شدند که اکنون پس از رفع تحريم‌ها بازارشان تعطيل شد، بنابراين آنها هم به برجام حمله کردند. البته همه منتقدان برجام را کاسب تحريم نمي‌دانيم، برخي هم بودند که از روي خيرخواهي نفت را فروختند ولي نتوانستند همه پول آن را بازگردانند که ما اسامي همه را به قوه قضائيه داده‌ايم».

دفاع از عملکرد دولت وظيفه استانداران است

سخنگوي دولت درباره احضار برخي استانداران به دليل انتخابات و همچنين شکايت دولت از برخي نهادهاي نظامي و ائمه جمعه، عنوان کرد: «احضار استانداران در جهت اداي توضيح بوده است. از استانداران براي اجراي وظايفشان سؤال و مطرح شده است که چرا آنها در يک همايش از اقدامات دولت دفاع کرده‌اند درحالي‌که دفاع از عملکرد دولت از وظايف استانداران بوده و به معناي حمايت از روحاني به عنوان يکي از نامزدهاي انتخابات نبوده است. آقاي انصاري هم در معاونت حقوقي دولت از افرادي که به صورت مستقيم شخص روحاني را تخريب کرده‌اند، شکايت کرده است که ما معتقديم قوه ‌قضائيه با تعقل، عدالت و قانون‌گرايي به اين شکايت رسيدگي مي‌کند».

او درخصوص هماهنگي برنامه‌هاي شهرداري تهران با دولت گفت: «پيش‌بيني من اين است که دولت دوازدهم و شوراي شهر جديد تهران با هماهنگي بيشتري خدمات منسجم‌تر و بهتري به مردم تهران ارائه کنند». نوبخت درباره موضع دولت نسبت به مصاديق حريم خصوصي نيز افزود: «در کشور درباره مصداق حريم خصوصي اتفاق نظر وجود ندارد اما در دولت اين اتفاق نظر وجود دارد که نبايد وارد حريم خصوصي افراد شويم. درباره سرک‌کشيدن به حساب‌هاي مردم هم خيلي محتاط بوديم. تقبيح و جلوگيري از ورود به حوزه خصوصي شهروندان موضع دولت است و منشور حقوق شهروندي هم براي آگاهي مردم از حقوقشان است».

برنامه ششم توسعه را اجرا مي‌کنيم

سخنگوي دولت در پاسخ به اين انتقاد که دولت برنامه ششم توسعه را ابلاغ و اجرا نمي‌کند، گفت: «ما اولويت‌هاي خود را در برنامه ششم توسعه مشخص و تعيين کرديم براي رشد هشت‌درصدي بايد ٧٧٠ هزار ميليارد تومان در سال سرمايه‌گذاري کنيم. مجلس هم مصوب کرد که ٦٥ هزار ميليارد دلار از منابع خارجي استفاده کند. از سويي مجلس در تصويب برنامه ششم مصوباتي را گذراند که بار مالي زيادي براي دولت دارد که ما به اين موضوع اعتراض کرده و حتي آن را به شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت اعلام کرديم که آنها هم اعتراض ما را قبول کردند و مجلس برخي مصوبات را که براي دولت بار مالي داشت، اصلاح کرد».

او با بيان اينکه رئيس‌جمهور به وزرا اعلام کرد اشکالات برنامه ششم توسعه را که مجلس تصويب کرده بود، استخراج کنند، افزود: «ولي چون مهلت پنج‌روزه براي ابلاغ اين قانون به پايان رسيده بود رئيس مجلس آن را ابلاغ کرد. ولي اينکه اکنون رئيس‌جمهور آن را ابلاغ کند خلاف قانون است. اين قانون به همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها ابلاغ شده است. ما با اجراي قانون بودجه در واقع برنامه ششم را هم اجرا مي‌کنيم، زيرا بودجه براساس برنامه ششم تهيه شده است».

نوبخت گفت: «ما با اجراي بودجه ٩٦ برنامه‌هاي يک سال از پنج سال برنامه ششم توسعه را اجرا مي‌کنيم. بنابراين هيچ نماينده‌اي نمي‌تواند بگويد دولت برنامه ششم را اجرا نمي‌کند. هنوز چهار ماه بيشتر از سال  نگذشته که عده‌اي مي‌گويند چرا برنامه ششم اجرا نشده است. درحالي‌که همين افراد در برابر اجرانشدن برنامه‌هاي توسعه گذشته موضع‌گيري نمي‌کردند».
منبع: شرق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تامین نیرو برای کلاس‌های خالی از معلم تا نیمه مهر

معرفی سالم‌ترین جایگزین قند توسط محققان

سرشبکه و تحریک کننده اغتشاشات در کرمان دستگیر شد

نوری قزلجه: غیرشفاف‌ترین تصمیمات در مجلس مدعیِ شفافیت گرفته شد /طرح شفافیت «نیم بند» و «نمایشی» بود

نواخته شدن زنگ سینما در مدارس

کلاهبرداري از آهن فروشی‌ها با چک‌های سرقتی از دیگر استان‌های کشور

برگزاری اولین ماراتن شب ایران با حضور 400 دونده در کلوت های شهداد

قیمت جدید روغن‌های خوراکی و شکر اعلام شد

با آسیب‌های اجتماعی  پیچیده و نوپدید در مراكز دانشجویی و دانش‌آموزی مواجه هستیم

افزایش ابر و وزش باد پدید غالب جوی در استان کرمان

پربازدید ها

جزئیاتی از دیدار کارگزاران سازندگی به نقل از محمد قوچانی

نه اعتراض خیابانی و نه سکوت منفعلانه؛ صندوق رای و انتخابات راه‌حل نهایی است

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به کرمانی‌ها برای لوله‌کشی گاز منازل

رئیس جمهور در پیامی درگذشت پدر استاندار کرمان را تسلیت گفت

دستور خالص سازی اساتید از مهر 1400

کنایه سنگین آذری‌جهرمی به دولت سیزدهم/ دلارهای ادعایی از فروش نفت کجا هزینه می‌شود؟

پرسش همتی درباره مهم‌ترین سند ۵ سال آینده؛ قابل اجرا است؟

نوری قزلجه: غیرشفاف‌ترین تصمیمات در مجلس مدعیِ شفافیت گرفته شد /طرح شفافیت «نیم بند» و «نمایشی» بود

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)

مدارس تا پایان سال غیرحضوری می‌شوند؟ / آخرین تصمیم آموزش و پرورش   (۱ نظر)