کد خبر: ۲۳۴۴۸
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیرکل جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان عنوان کرد
محمد فرشاد که در دولت اصلاحات معاون سیاسی امنیتی استاندار بود هشدار می‌دهد که هواداران روحانی نباید تحت هیچ شرایطی از منتخب خود ناامید شوند. او درعین‌حال توصیه می‌کند که هواداران روحانی نبایستی از او تندتر حرکت کنند.
صدای تاک نوشت:  محمد فرشاد از معدود چهره‌های اصلاح‌طلبی است که رابطه خوبی با رسانه‌ها دارد. او اینک به‌غیراز آنکه دبیر کلی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان را بر عهده عضو منتخب شورای شهر کرمان هم هست و تا چند وقت دیگر به‌عنوان عضو شورای شهر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

در خصوص هجمه‌هایی که اخیراً به حسن روحانی صورت گرفته با او به گفت‌وگو نشستیم. او معتقد است که برخی مخالفت‌ها با حسن روحانی مخالفت با فرد و جناح سیاسی نیست بلکه مخالفت با منافع ملی است و آسیب آن به مردم می‌رسد. محمد فرشاد که در دولت اصلاحات معاون سیاسی امنیتی استاندار بود هشدار می‌دهد که هواداران روحانی نباید تحت هیچ شرایطی از منتخب خود ناامید شوند. او درعین‌حال توصیه می‌کند که هواداران روحانی نبایستی از او تندتر حرکت کنند. گفت‌وگوی هفته‌نامه صدای تاک با محمد فرشاد در پی می‌آید:

دلیل هجمه گسترده مخالفان به آقای روحانی را در چه می‌دانید؟

هجمه‌های گسترده اخیر مخالفان به آقای روحانی رامی توان به دو مقطع زمانی قبل از رأی‌گیری و پس از اعلام نتیجه انتخابات تقسیم کرد. قبل از رأی‌گیری چون چیزی برای اثبات خود نداشتند سعی کردند که با تخریب و حمله باعث کاهش مقبولیت آقای دکتر روحانی در بین مردم و ریزش آراء او شوند. ناگفته نماند این حربه متأسفانه در بعضی مناطق مؤثر هم واقع گردید. پس از رأی‌گیری و پیروزی قاطع آقای دکتر روحانی که با توجه به تخریب‌ها و تبلیغات گسترده آن‌ها دور از انتظارشان بود بیشتر عصبانیت آن‌ها در این موضوع دخیل است. البته ماهیت ذاتی اکثر مخالفین که ناآگاهانه به مصداق (یکی بر سرشاخ و بن می‌برید) این است که همیشه تلاش دارند رقیب سیاسی‌شان با عدم موفقیت مواجه شود تا آن‌ها جلوه کنند را نیز نبایستی نادیده گرفت.

درحالی‌که آن‌ها متوجه این نکته ضروری نیستند که این دیگر رقابت نیست بلکه ضربه به منافع ملی است. تا حدی نقد و حتی تخطئه حریف قابل‌قبول است که ضربه به منافع ملی نباشد. ولی وقتی مخالفت و ادامه رقابت باعث زیر سؤال بردن منافع ملی شود اینجا قطعاً مردم و نظام متضرر می‌شوند؛ زیرا باعث ناامیدی مردم می‌شود. ناامیدی مردم هم اگر ناامیدی از یک فرد یا یک جناح باشد خیلی محل نگرانی و اعتنا نیست ولی اگر ناامیدی به ناامیدی از بهبود اوضاع تبدیل شد آیا اینجا مخالفان... سود می‌برند؟ این دیگر سوراخ کردن کشتی است.

به نظرم ما باید تا جایی دامنه رقابت و مخالفت را ادامه دهیم که به منافع مردم لطمه نخورد. اتفاقاً اگر جناح مخالف نگاه واقعی به مسائل داشت می‌بایست اعلام کند که ما یک سال به دولت فرصت می‌دهیم تا برنامه‌های جدید خود را عملیاتی کند و درصورتی‌که موفق نبود ما انتقاد از دولت را آغاز می‌کنیم.

عده‌ای معتقدند رقیب قصد عصبانی کردن روحانی و متشنج کردن فضای سیاسی را دارد ارزیابی شما از این مسأله چیست؟
بله این واقعیت دارد یکی از رویکردهای مخالفین تلاش برای عصبانی کردن آقای دکتر روحانی است که به‌زعم خود هم برنامه‌ریزی و سازندگی را کند کنند وهم مستمسکی به دست آورند برای تخریب و هجمه‌ای دیگر. ولی آقای روحانی هوشیارتر و خردمندتر از آن است که در این دام بیفتد.

به نظر شما رییس‌جمهور در این زمینه چه روشی را در پی بگیرد؟
آقای رئیس‌جمهور خود بهتر از همه می‌دانند چه روشی را باید پیش بگیرند.

شما به‌عنوان یک فعال سیاسی چه نظری دارید؟
من فکر می‌کنم تلاش برای پیش بردن برنامه‌ها و وعده‌ها و روشنگری به‌موقع، مستدل و شجاعانه در کنار متانت و صبوری و پرهیز از عصبانیت بهترین شیوه است که ایشان اتخاذ نموده‌اند.

هواداران روحانی در این زمینه چه مسؤولیتی دارند؟
هواداران باید سعی کنند که اولاً همیشه درصحنه باشند و با حضور خود در همه عرصه‌ها چه مناسبت‌ها و ضرورت‌ها، چه مطبوعات و رسانه‌ها اعم از مجازی و مکتوب، آقای روحانی را پشتیبانی کنند و برای مردم روشنگری نمایند. دوم اینکه در تصمیم‌گیری‌ها جلوتر از رییس‌جمهور حرکت نکنند و بهانه به دست مخالفین ندهند.

به نظر شما برخی تلاش‌ها ممکن است امید حامیان دولت را هدف قرار داده باشد؟
حامیان دولت حتماً باید به این مسأله عنایت داشته باشند؛ یعنی مراقبت کنند تا عده‌ای گوهر امید آن‌ها را به سرقت نبرند. آنچه مهم است و باید روی آن پافشاری صورت بگیرد همین مسأله است. هواداران روحانی نباید تلقی کنند که با یک حضور پای صندوق رأی کار را تمام کرده‌اند. بلکه باید درراه حمایت از رییس‌جمهور، پاسخ به فضاسازی‌ها و سیاه نمایی‌ها هوشیار باشند. حامیان روحانی باید دقت کنند تا در دام برخی فضاسازی‌ها نیفتند و امید خود را از روحانی قطع نکنند. یادشان باشد که عده‌ای می‌خواهند میان روحانی و هوادارانش شکاف ایجاد کنند. البته به جد معتقدم با افزایش سرعت انتقال اخبار از طریق شبکه‌های اجتماعی مخالفان روحانی به هدف خود نمی‌رسند اما باید مراقب بود.

تصور نمی‌کنید حمله به رییس‌جمهور باهدف اثرگذاری روی انتخاب کابینه است؟
بخشی از مخالفین این هدف را نیز دنبال می‌کنند که فضا را آشفته کنند و به‌زعم خود در چیدمان اعضاء کابینه اثر بگذارند و مستقیم یا غیرمستقیم امتیاز بگیرند. در برخی اظهارنظرهای وابستگان به رقیب هم این مسأله به‌صراحت ذکر شد.

نظر شما درباره ترکیب آینده کابینه چیست؟
اعضاء کابینه آینده بایستی شجاع، پرتحرک و همچنین کاملاً با رییس‌جمهور همسو و هم‌راستا باشند به‌خصوص تیم اقتصادی و تیم فرهنگی و آموزشی و همچنین وزارت کشور تا امکان پاسخ گوئی مطالبات منطقی مردم فراهم گردد.

به نظر شما کابینه فعلی و مدیران میانی توانسته در جهت تحقق برنامه‌های رییس‌جمهور گام بردارند.
کابینه فعلی در بعضی بخش‌ها موفق عمل کرده مثلاً سیاست خارجی و سامان‌دهی و توسعه صنعت نفت ولی در بعضی زمینه‌ها کاستی‌هایی وجود داشته که با توجه به شرایط تشکیل دولت یازدهم و ترکیب مجلس نهم دور از انتظار هم نبوده که امیدواریم در کابینه دولت دوازدهم و با وضعیت نسبتاً مطلوب مجلس دهم این کاستی‌ها برطرف گردد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| گزارش تصویری مراسم بزرگداشت اولین سالگرد مرحوم دعایی در کرمان

قیمت سکه کاهش یافت

دستگیری سارق 30 میلیارد طلا در کرمان

مراقب گزش حشرات و خزندگان باشید

رژیم لاغری موفق این ویژگی را باید داشته باشد

تهیه جهیزیه برخی زوج‌ها از سمساری‌ها/ مردم به فکر تغییر لوازم خانه نیستند

میانده جیرفت با دمای ۴۶ درجه گرم‌ترین نقطه کرمان / وقوع ناپایداری‌های جوی به صورت افزایش ابر و رگبار باران

دانلود نرم افزار جعلی بانک 700 میلیون آب خورد

ثبت نام صدور گذرنامه زیارتی از ۲۸ تیرماه آغاز می شود / تحویل گذرنامه ۲ الی ۳ روزه

ناظر واکسیناسیون اروپا: کووید19 هنوز یک تهدید است

پربازدید ها

جواد ظریف و آبی که در خوابگه مورچگان ریخت

چرا تغییر ندادن ساعت به بن بست خورد؟ / کل نظام زندگی و کار مردم را به هم زدند

 حتی یک آفت محصولات کشاورزی می‌تواند یک تهدید و پروژه باشد

واکنش کیهان به سخنان اخیرا منتشر شده از خاتمی

کیهان ظریف را به «دلبری از آمریکا» متهم کرد

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست/ اگر می‌خواستم با رانت آقای هاشمی مسئولیت بگیرم بعد از انقلاب به جای کار کردن در بم به دفتر ایشان می‌رفتم / کار‌هایی که در قالب موسسه مولی‌الموحدین انجام شد اگر با نگاه تنگ جناحی نگاه نشود از افتخارات کرمان است   (۳ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)