کد خبر: ۲۳۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
ارسال به دوستان
ذخیره
خارج کردن موفقیت‌آمیز تومور ۸ کیلویی از بدن یک سگ، افتخاری است که نصیب یک کلینیک دامپزشکی واقع در مهرشهر کرج شده و حال و احوال دامپزشک جراح این سگ را به گفته خودش، بسیار خوش کرده است.
«دکتر مسعود شخص نیایی» به همراه همسر دامپزشک خود،‌ مدیریت یک کلینیک دامپزشکی واقع در مهرشهر کرج را برعهده دارند


محسن طاهرمیرزایی: خارج کردن موفقیت‌آمیز تومور ۸ کیلویی از بدن یک سگ، افتخاری است که نصیب یک کلینیک دامپزشکی واقع در مهرشهر کرج شده و حال و احوال دامپزشک جراح این سگ را به گفته خودش، بسیار خوش کرده است. «دکتر مسعود شخص نیایی» به همراه همسر دامپزشک خود،‌ مدیریت این کلینیک را بر عهده دارند و معتقدند که اگر هر چند ماه یکبار، بتوانند چنین خدمتی به حیوانات کنند، برای آنان کافی است و همیشه حال خوبی خواهند داشت.

 آقای دکتر، چه شد که به این حوزه علاقه‌مند شدید؟

بنده دکترای دامپزشکی خود را از دانشگاه تهران گرفتم و امروز حدود ۷ سال است که به همراه همسرم در این عرصه فعالیت می‌کنیم. مجوز کلینیک به نام همسرم است و خودم به عنوان دامپزشک جراح در کلینیک مشغول به فعالیت هستم.


ماجرای انجام موفقیت‌آمیز این تومور ۸ کیلویی چه بود؟

یک مورد سگ ژرمن شپرد نر توسط صاحب آن و با تصور عفونت شکمی شدید به کلینیک ارجاع شد. مراکز دیگر در مورد آن تشخیص پیچ‌خوردگی طحال داده بودند اما علائم آن به پیچ خوردگی طحال شبیه نبود. حیوان هیچ دردی نداشت و نرمال بود. برای سونوگرافی مجدد آن را خدمت دکتر رستمی ارجاع دادیم. ایشان سونوگرافی را انجام داده و تشخیص دادند که طحال و ارگان‌های دیگر سالم هستند. تشخیص ایشان تومور بود. ما برای تایید اینکه آیا عروق اصلی مثل آئورت درگیر هستند یا خیر، مورد را برای بررسی خون‌رسانی توده خدمت آقای دکتر مسعودی فر ارجاع دادیم. ایشان بعد از انجام سیتی آنژیوگرافی گفتند که عروق اصلی درگیر نیست، اما حجم توده به صورت دراماتیک خیلی بزرگ و در حدی است که زنده ماندن آن در حد معجزه است.

قریب به ۹ روز درگیر کنترل عفونت و امور پاراکلینیکی بودیم. در نهایت جراحی حیوان حدود ۳ ساعت طول کشید، توده به صورت کامل خارج شد و امروز وضعیت اشتها و تحرک حیوان به حالت نرمال بازگشته است.


آیا این یک تجربه منحصر به فرد بود؟

راستش خودم دقیق نمی‌دانم. اما دکتر مسعودی‌فرد و دکتر رستمی گفتند که ما تا به حال تومور در این سایز نداشتیم. چند مورد بوده اما تا این حد خونرسانی نداشته و متاسفانه حیوانات تلف شده‌اند.


 در فرایند جراحی با چه مشکلاتی مواجه شدید؟

حیوان چسبندگی زیادی در بخش کبد و قسمت‌هایی از روده داشت. همچنین خون‌رسانی زیادی داشت و ما نگران خونریزی بعد از جراحی بودیم و لذا از پودرهای نانوتکنولوژی برای بندآوردن خون استفاده کردیم که احتمال خونریزی بعد از جراحی را کم کند. الان حیوان سالم و در شرایط مساعدی است.


اشاره کردید که حیوان توسط صاحب خود به کلینیک ارجاع شد. اگر یک شخص رهگذر آن را برای شما آورده بود، باز هم به همین شکل با آن رفتار می‌کردید؟

ما برای همه موارد ارجاعی حساس و دقیق هستیم و با موارد حمایتی هم به همین شکل رفتار می‌کنیم. درواقع همان زمان و انرژی که برای یک مورد عادی صرف می‌کنیم، برای موارد حمایتی هم به کار می‌گیریم.


هزینه‌های موارد حمایتی را چطور تامین می‌کنید؟

ما در کلینیک یک تعرفه حمایتی گذاشتیم که ۳۰ درصد از تعرفه‌ها را خود ما و ۷۰ درصد آن را حامیان حیوانات پوشش می‌دهند. درواقع اکثر کسانی که حیوانات را به کلینیک ارجاع می‌دهند، جزء حامیان حیوانات هستند.

آقای دکتر، شما سال‌هاست که در بخش خصوصی فعالیت می‌کنید. در این مدت با چه مشکلاتی مواجه بودید؟

مهمترین مشکل ما در منطقه این است که خیلی بیشتر از حد نیاز به بخش خصوصی مجوز فعالیت داده می‌شود. یکی از مضرات این رویکرد، ایجاد رقابت ناسالم است. مثلا یک دامپزشک برای یک مورد آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند و همکار دیگر می‌گوید این تجویز اصلا صحیح نیست و خود او دوباره از همان دسته یک انتی بیوتیک دیگر تجویز می‌کند.

مشکل دیگر این است که به بخش خصوصی تسهیلاتی داده نمی‌شود اما سازمان دامپزشکی انتظار دارد که استانداردها با ریزه‌کاری‌های زیادی اجرا شود. مثلا خود ما در به کار گرفتن دامپزشک همکار حساسیت زیادی به خرج می‌دهیم اما سازمان دامپزشکی به یک دامپزشک ماهر که یک جا مشغول به کار است، مجوز فعالیت در بخش دیگر را نمی‌دهد. یعنی شرایط ما مثل پزشکی نیست که یک دامپزشک که مهارت زیادی دارد، بتواند در چند مرکز به صورت همزمان فعالیت داشته باشد.

 فعالان بخش خصوصی دامپزشکی چقدر با مشکلات معیشتی روبرو هستند؟

با توجه به محدودیت تعداد موارد ارجاعی و مجوزهای خیلی زیاد در این بخش، همچنین محدودیت‌هایی که از نظر فرهنگی و مذهبی وجود دارد، همه موارد مزید بر علت شده و همه چیز دست به دست هم می‌دهد که دامپزشکی آنطور که انتظار می‌رود یک شغل اقتصادی محسوب نشود.

 راهکاری که به نظر شما می‌رسد، چیست؟

فکر می‌کنم سازمان دامپزشکی همه مشکلات را می‌داند، راهکارها هم برای آنها مشخص است و اینکه چقدر در جهت حل مشکلات تلاش می‌کند، بستگی به همت خود سازمان دارد.

شاید در حد توان هم کارهایی انجام می‌شود اما به هر حال وضعیت این است. حداقل کاری که می‌توان کرد این است که در ارائه مجوزها تجدید نظر کرد. ما در کرج مناطقی را داریم که اصلا دامپزشکی ندارد، اما درمناطقی مثل مهرشهر آنقدر مجوز صادر می‌شود که که آن رقابت ناسالم به وجود می‌آید. اگر بتوانیم بر حسب نیازهای منطقه مجوز صادر کنیم بسیاری از مشکلات ما حل می‌شود.

آقای دکتر، همسر شما هم دامپزشک است. دامپزشکی چه جذابیت‌هایی در زندگی شما ایجاد کرده است؟

بله. اتفاقا همسر بنده تنها کلینیسین خانم دام‌های کوچک کرج است. همینکه دغدغه‌های ما مشترک است و در یک جهت حرکت می‌کنیم، بسیار برای ما لذت‌بخش است و درک متقابلی را ایجاد می‌کند.

 خودتان حیوان خانگی دارید؟

متاسفانه خیر چون بیشتر از اینکه در خانه باشیم، وقتمان در کلینیک می‌گذرد.

 به عنوان حرف آخر...

در پایان از آقایان دکتر مسعودی‌فرد و دکتر رستمی تشکر و اعلام می‌کنم که این جراحی حاصل زحمات یک تیم شامل دکتر مسعود نیایی و دکتر ناریلا کلامی بوده است.


منبع: حکیم مهر

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

با لشکری از کارمندان بیکار مواجه هستیم/ دولت نباید مزاحم فعالیت تشکل ها شود با لشکری از کارمندان بیکار مواجه هستیم/ دولت نباید مزاحم فعالیت تشکل ها شود

جهانگیری گزینه موردتوافق است/حذف رقیب آینده سیاسی کشور را تباه می‌کند

دستورالعمل‌ ضدکرونایی برای انتخابات/ ابتلای قطعی ۶۰ مورد به ویروس‌های جهش یافته در کشور/اتمام واکسیناسیون کرونا در کشور قبل از پایان ۱۴۰۰/لزوم مراقبت ویژه در استان‌های جنوبی و شرقی /

۶ خرداد، زمان اعلام اسامی نامزهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری

واکنش اتریش به لغو سفر ظریف: این اقدام ظریف هیچ تغییری در روابط سنتی خوب بین دو کشور و روند مذاکرات ایجاد نمی ‌کند

صالحی از اعلام کاندیداتوری در انتخابات انصراف داد

استاندار کرمان: شرایط لازم برای اخذ آرا در شرایط کرونایی فراهم شود

قلعه گنج، یکی از سه شهر قرمز کشور

۲۰۰ فوتی جدید کرونا در کشور/ شناسایی ۷۷۲۳ بیمار جدید در شبانه روز گذشته/تزریق ۲میلیون و ۱۰۸ هزار و ۷۲۱ دُز واکسن کرونا

هنوز واکسن نزده‌ام/ سراغ ندارم هیچ مسئول سطح بالایی خارج از سند واکسن زده باشد

پربازدید ها

آخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / ۴ واکسن جدید در راه است

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ ۲۷۳۲۱۵۲ نفر مبتلا و ۷۶۴۳۳ نفر فوتی

۲۰۰ فوتی جدید کرونا در کشور/ شناسایی ۷۷۲۳ بیمار جدید در شبانه روز گذشته/تزریق ۲میلیون و ۱۰۸ هزار و ۷۲۱ دُز واکسن کرونا

قلعه گنج، یکی از سه شهر قرمز کشور

دستورالعمل‌ ضدکرونایی برای انتخابات/ ابتلای قطعی ۶۰ مورد به ویروس‌های جهش یافته در کشور/اتمام واکسیناسیون کرونا در کشور قبل از پایان ۱۴۰۰/لزوم مراقبت ویژه در استان‌های جنوبی و شرقی /

محموله جدید واکسن فردا صبح به ایران می رسد/نامزدهای انتخابات و طرفداران آنها در فضای بسته تجمع نکنند/تعداد مناطق قرمز کرونا به ۳ شهر کاهش یافت

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)