کد خبر: ۲۳۵۵۶
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
«شخصیت ایشان ازنظر رفتاری، ازنظر تأثیرگذاری در خطبه‌های نماز جمعه، از مصادیق بارز رعایت «حقوق الناس» بوده. سخنرانی‌های ایشان هیچ‌وقت بر دوقطبی بودن ندمیده است.»
آیت الله جعفری یک بار در سال 1360 به دلیل پاره ای اختلافات از سمت خود استعفا داد. استعفایی که به فرمان حضرت امام آیت الله هاشمی رفسنجانی مامور مصالحه شد و باعث ابقای آیت الله جعفری در سمت امام جمعه کرمان شد.

مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود در ۲۳ آذر سال ۱۳۶۰ نوشته است:

«با  اینکه‌ کمیسیون‌ آئین‌ نامه‌ داشتیم‌، امروز صبح‌ به‌ مجلس‌ نرفتم‌، قرار بود باامام‌ ملاقات‌کنم‌، کارها را با تلفن‌ انجام‌ دادم‌. احمد آقا اطلاع‌ داد که‌ روحانیون‌ کرمان‌ به‌ زیارت‌ امام‌ برای‌گرفتن‌ تأیید امام‌، جهت‌ ادامه‌ امامت‌ جمعه‌ آقای‌جعفری‌ آمده‌اند. آقای‌ جعفری‌ امام‌ جمعه‌کرمان‌ چند روز پیش‌ به‌ دنبال‌ اختلاف‌با سران‌ نهادهای‌ انقلاب‌، از امامت‌ جمعه‌ استعفاءداده‌اند و شروع‌ کار را مشروط به‌ تأیید شخص‌ امام‌ کرده‌اند.

به‌ خاطر مراعات‌ حال‌ مخالفان‌ایشان‌ و هم‌ به‌ خاطر شیوه‌ اقدام‌ ایشان‌، امام‌ به‌ درخواست‌ آقایان‌ جواب‌ روشنی‌ نداده‌ و خواسته‌بودند که‌ من‌ دخالت‌ کنم‌ و مصالحه‌ شود. با آقایان‌ در دفتر امام‌، مذاکره‌ کردم‌، قرار شد سران‌ مخالف‌ از کرمان‌ بیایند و توافق‌ کنیم‌. سپس‌ دفتر امام‌ اعلان‌ نماید. با امام‌ ملاقات‌ کردم‌. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی نیز روز گذشته در روزنامه اطلاعات در این باره نوشت: 

امامت جمعه آقای جعفری ـ با همه فراز و نشیب‌ها و کارشکنی‌هایی که پاره‌ای از آن‌ها در زمان حضرت امام خمینی(ره) رخ داد به‌راستی می‌تواند به این مقام عزت و حرمت ببخشد و برای دیگران به‌خصوص امام‌جمعه‌های جوان درس‌آموز و الگو باشد. حالا که سخن به اینجا رسید اجازه دهید با نقل خاطره‌ای که مؤیّد این سخن است به این یادداشت خاتمه دهم:

در ایامی که من در مجلس بودم، عده‌ای از علمای کرمان آمدند در مورد آقای جعفری با آقای هاشمی ملاقات کنند. ... آقایان همراه آقای هاشمی خدمت امام رسیدند. امام فرموده بود درجایی که اختلاف هست و عده‌ای آمده‌اند آقای… را می‌خواهند و عده‌ای آقای جعفری را، من صلاح می‌دانم که اصلاً آنجا امام‌جمعه نداشته باشد.

در اینجا مرحوم آیت‌الله حقیقی که در حقیقت بعد از مرحوم آیت‌الله صالحی شخصیت اول روحانیت کرمان به شمار می‌رفتند، به لحن مخصوص خودشان به امام عرض کرده بودند: «ما ازاینجا نمی‌رویم تا شما تکلیف ما را معین فرمانید». امام می‌فرمایند خوب بروید با آقای هاشمی توافق کنید. به هر توافقی رسیدید من موافقم و همان می‌شود که امامت جمعه آقای جعفری تأیید و تثبیت می‌شود و از رسانه‌های جمعی اعلام می‌شود و آقای جعفری با تأیید مجدد امام در سمت خود ابقا می‌شوند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قیمت طلا و سکه صعودی شد

دستور قطع برق ادارات پرمصرف صادر شد

 ۱۷۱ روستا در استان کرمان از نعمت آب شرب سالم برخوردار شدند

آتش سوزی در 5 هکتار از اراضی جنگلی جبالبارز جیرفت

پزشکیان: در پیام‌های شهید سلیمانی بویی از تفرقه وجود نداشت

از ابتدای مرداد ماه به حساب 40 هزار بازنشسته وام 30 میلیونی واریز می شود

وزیر نیرو: دو هفته بسیار گرم، پیش روی کشور است؛ مردم در مصرف برق صرفه‌جویی کنند

جریمه بیش از ۱۷ میلیارد ریالی قاچاقچی سوخت در شهربابک

یک کشته و یک مصدوم در واژگونی تانکر قیر در فهرج

صعود قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)

چرا دلایل رد صلاحیت را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ / آنان که دست به رد صلاحیت زده‌اند، صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از افراد را ندارند / اینک حجت تمام شد   (۱ نظر)