کد خبر: ۲۳۵۷
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
ارسال به دوستان
ذخیره

مؤدیان می توانند از امروز اظهارنامه های مالیاتی خود را برای سال 93 به صورت الکترونیکی تکمیل و ارسال کنند تا به این ترتیب یکی از نفس‌گیرترین فعالیت های دولت برای کسب درآمدهای مالیاتی کلید بخورد.

به گزارش خبر آنلاین، سازمان امور مالیاتی امسال نیز مانند سال گذشته دریافت اظهارنامه های مالیاتی را یک ماه جلو انداخته است تا مؤدیان بتوانند در فرصت بیشتری نسبت به اعلام درآمدهای خود اقدام کنند. علاوه بر این تسهیلات دیگری نیز مانند امکان پرداخت الکترونیکی مالیات و... فراهم شده است تا فرایند پرداخت سریع تر و آسان تر انجام بگیرد.

به نظر می رسد تلاش های سازمان امور مالیاتی به عنوان بازوی دولت برای تأمین بخشی از درآمدها که باید از محل مالیات حاصل شود، در سال جاری شدت گرفته است چرا که بنا بر قانون بودجه سال 94 دولت انتظار دارد درآمدی در حدود 86 هزار میلیارد تومان از محل مالیات مشاغل کسب کند.

این رقم نسبت به رقم درآمدهای مالیاتی مصوب در قانون بودجه سال 1393 که حدود 70 هزار میلیارد تومان بود، از رشدی معادل 22.6 درصد برخوردار است. به همین خاطر پیش بینی می شود سازمان امور مالیاتی در سال 94 روزهای دشواری پیش رو داشته باشد.

بخش عمده ای از دشواری کار به چالشی برمی گرددکه هر ساله مسئولان سازمان امور مالیاتی با نمایندگان اصناف بر سر تعیین میزان رشد درآمد مالیات بر عملکرد سال ۹۳ دارند. این چالش احتمالا امسال شدیدتر نیز خواهد بود چرا که فعالان اقتصادی خصوصا در سطح خرد معتقدند هنوز آثار خروج از رکود در لایه های عمومی تر اقتصاد کشور مشاهده نمی شود.

این بحث در زمان بررسی لایحه بودجه سال 94 نیز به شدت مطرح می شد و علاوه بر فعالان صنفی، برخی کارشناسان اقتصادی نیز علاوه بر اینکه افزایش 22 درصدی درآمدهای مالیاتی را در شرایط رکودی غیرمنطقی ارزیابی می کردند، تحقق آن را نیز ناممکن می دانستند.

مجموع درآمدهای مالیاتی (عمومی و اختصاصی) پیش‌بینی شده در سال 1394 معادل 87 هزار میلیارد تومان است. از این رقم 1.4 میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی اختصاصی و 86 هزار میلیارد تومان نیز درآمد عمومی مالیاتی است که به عنوان بخشی از منابع عمومی بودجه است.

با این حال وزیر امور اقتصادی و دارایی معتقد است با توجه به میزان تحقق درامدهای مالیاتی در سال 93 که شرایط مناسب تر از سال 94  نبود، نشان می دهد تحقق درامدهای مالیاتی در سال 94 هم ممکن و هم لازم است؛ به گفته علی طیب نیا در سال 93 بالغ بر 97 درصد درامدهای پیش بینی شده در بودجه محقق شده که با توجه به تورم 30 درصد بیشتر از تحقق درامدهای مالیاتی سال 92 بوده است.

در این شرایط به نظر می رسد یکی از نقاط امیدوار کننده دولت برای تحقق درامدهای مالیاتی، دریافت مالیات از نهادهایی است که امسال بنا بر قانون موظف به پرداخت مالیات هستند. همچنین جلوگیری از فرارهای مالیاتی نیز از دیگر مواردی است که سازمان امور مالیاتی به دنبال آن است. 

 براساس برآورده‌هاي انجام گرفته سالانه بين 400 تا 450 هزار ميليارد ريال فرار مالياتي در اقتصاد ايران اتفاق مي‌افتد. بنابر اين افزايش 158 هزار ميليارد ريالي درآمدهاي مالياتي سال 94 نسبت به سال 93 بايد 40 درصد از مقدار فرار مالياتي كم شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)