کد خبر: ۲۳۶۰
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره

 مهر نوشت:

میزان روان آب‌های کشور در دوره زمانی مهرماه ۹۳ تا فروردین ۹۴ به میزان ۹ تا ۷۹ درصد کاهش یافت. تنها در حوضه پُربارش شمال، حجم روان آب‌ها ۵۶ درصد افت کرده است.

وزارت نیرو اعلام کرد: حجم جریان‌های سطحی کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۳) تا پایان فروردین ماه ۹۴، نسبت به متوسط درازمدت در همه حوضه‌ های اصلی آبریز کشور ۵۴ درصد کاهش یافته است.

بر پایه این گزارش، میزان روان‌ آب‌ های حوضه آبریز هامون و مرزی شرق نسبت به میانگین درازمدت ۷۹ درصد کاهش یافته است. حجم روان‌ آب‌ های کشور در پایان فروردین ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه درازمدت در حوضه‌ های دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، مرکزی، هامون و سرخس به ترتیب ۵۶، ۵۵، ۶۳، ۴۰، ۷۹ و ۵۵ درصد کاهش نشان می‌ دهد.

بیشترین میزان کاهش روان‌ آب ها در سال جاری نسبت به درازمدت ۴۷ ساله در حوضه هامون و مرزی شرق بوده که ۷۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد. براساس این گزارش، حجم جریان‌ های سطحی در پایان فروردین‌ ماه سال جاری رتبه چهل و پنجم را در ۴۷ سال گذشته به خود اختصاص داده است.

حجم کل روان آب های سطحی در این زمان در دوره بلندمدت ۴۷ ساله حدود ۵۲ میلیارد و ۴۰۱ میلیون مترمکعب بوده است. بر این اساس، حجم روان‌ آب‌ های کشور در پایان فروردین‌ ماه سال جاری در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۵ درصد کاهش یافته و به ۲۴ میلیارد و ۲۳۴ میلیون مترمکعب رسیده است. این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۲۵ میلیارد و ۴۶۵ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

همچنین حجم جریان‌های سطحی در فروردین‌ماه امسال در حوضه‌ های دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، مرکزی، هامون و سرخس به ترتیب ۳ میلیارد و ۹۴۹ میلیون مترمکعب، ۱۳ میلیارد و ۷۱۲ میلیون مترمکعب، ۹۸۶ میلیون مترمکعب، ۴ میلیارد و ۵۹۴ میلیون مترمکعب، ۲۰۵ میلیون مترمکعب و ۷۸۷ میلیون مترمکعب ثبت شده است.

حجم روان‌ آب‌ های کشور در فروردین‌ ماه سال جاری در مقایسه با سال گذشته در حوضه‌ های دریای خزر، مرکزی، سرخس به ترتیب ۱۲، ۳۵ و ۹ درصد افزایش و در حوضه‌ های خلیج فارس، هامون و دریاچه ارومیه به ترتیب ۱۶، ۱۴ و ۱۷ درصد کاهش یافته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

معایب ارتباط دادن اعتراض ها به خارج چیست؟

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

نیاز به ۲۴۱۹۲ میلیارد تومان برای تامین کالا‌های اساسی استان

دستگیری عامل تیراندازی به یک شهروند در عنبرآباد کرمان

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری‌های جوی در استان کرمان

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان

موضوع کم کاری احتمالی آتش نشانی زرند در دستور کار دادستانی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)