کد خبر: ۲۳۶۰۹
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
ديدار هيئت‌رئيسه فراکسيون اميد با رئيس‌جمهوري
نشست‌ها يکي پس از ديگري در جريان است. حسن روحاني در گيرودار چيدمان کابينه است، کابينه‌اي که حالا بيش از هر زمان ديگري انتظار مي‌رود رخت و لباس اصلاح‌طلبانه بپوشد.
نشست‌ها يکي پس از ديگري در جريان است. حسن روحاني در گيرودار چيدمان کابينه است، کابينه‌اي که حالا بيش از هر زمان ديگري انتظار مي‌رود رخت و لباس اصلاح‌طلبانه بپوشد. سخنان حسن روحاني در ديدار روز چهارشنبه با هيئت‌رئيسه فراکسيون اميد نشان از آن دارد که احتمالا ٥٠ درصد کابينه تغيير خواهد کرد و رئيس‌ دولت به انتظارات جامعه و اهميت رأي ٢٤ ميليوني دقت کافي را خواهد داشت. اصلاح‌طلبان نيز به‌وضوح گفته‌اند دنبال سهم‌خواهي نيستند؛ اما توصيه‌شان اين بوده که حسن روحاني پيام حضور انتخاباتي مردم در ٢٩ ارديبهشت ٩٦ را جدي بگيرد. ديدار چهارشنبه گذشته هيئت‌رئيسه فراکسيون اميد و حسن روحاني با همين روند پيش رفت. بهرام پارسايي در همين زمينه به ايلنا خبر داده که «آقاي روحاني تأكيد ويژه داشتند کابينه در سطح قابل قبولي در راستاي انتظارات جامعه دچار تغيير و تحول خواهد شد». 

تب‌وتاب اين روزهاي سياست و تأكيد بر کابينه و چيدمان آن مانع از آن نيست که فراکسيون‌اميدي‌ها خواسته های مردم در انتخابات را درباره مطرح نکنند. محمود صادقي از حاضران در نشست با روحاني نيز در توييتر خود نوشته «روحاني در ملاقات با اعضاي هيئت‌رئيسه و کارگروه تعامل فراکسيون اميد از احتمال تغيير ٥٠ درصدي کابينه خبر داده است». حسن روحاني در ديدار با اميدي‌ها از چالش‌هاي چينش کابينه سخن گفته و در‌عين‌حال آن‌طورکه پارسايي خبر داده «روحاني بر لزوم توجه به مطالبات جامعه تأكيد کرده و گفته از مشورت و هم‌فکري با گروه‌ها و افراد هم‌فکر و همسو استقبال مي‌کند و اين نظرات را در چينش کابينه دخيل خواهد کرد. آقاي روحاني اعتقاد دارند اين انتخابات، يک انتخاب رقابتي بود و مردم ميان دو نوع رويکرد و نگاه سياسي، يکي را انتخاب کردند و کسي نمي‌تواند منکر اين مسئله باشد». اين در حالي است که محمود واعظي، وزير ارتباطات، همين چند روز پيش در فراکسيون ولايي به نقل از روحاني خبر داده که رئيس‌جمهوري وامدار هيچ جناحي نيست.

در ديدار روز چهارشنبه ١٨ عضو فراکسيون اميد با حسن روحاني گزارش ارزيابي کابينه فعلي به‌صورت خصوصي در اختيار آقاي روحاني قرار گرفت و بر لزوم تأثير اين ارزيابي در انتخاب‌شدن يا انتخاب‌نشدن وزیران تأكيد شد. به گفته پارسايي «آقاي روحاني نيز در سخناني بر اين مسئله پافشاري کرده و به اهميت نظرخواهي از گروه‌ها و جريان‌هاي همراه و همسو اشاره کردند».

در جلسه چهارشنبه همچنين شاخص‌هاي مدنظر فراکسيون اميد براساس شرايط سياسي و اقتصادي کشور درباره انتخاب وزراي جديد به رئيس‌جمهوري تحويل داده شد. در آن ديدار بر اهميت حقوق شهروندي، لزوم تشکيل کابينه دوازدهم بر پايه نگاه و رويکردي فراجنسيتي، فراقوميتي و فرامذهبي تأكيد شد، همچنین بر اين تأكيد شد تا کابينه دوازدهم به حضور زنان و جوانان به‌عنوان بخش مهمي از جامعه بي‌توجه نباشد.

تحويل نامه حمايت ١٥٧ نفر از نمايندگان برای انتصاب وزير زن به روحاني

فاطمه سعيدي ازجمله حاضران در نشست روز چهارشنبه با حسن روحاني است. نامه حمايت ١٥٧ نماينده مجلس دهم در ضرورت انتصاب وزير زن از جانب او به رئيس‌جمهوري تحويل داده می‌شود. پروانه سلحشوري به «شرق» خبر داده که اين نامه براي ثبت در تاريخ تنظيم شده و پيام آن براي جناب رئيس‌جمهور و نمايندگان مجلس واضح است. به گفته او «انتصاب وزير زن منتفي نيست. گروه‌هاي سياسي از نمايندگان مجلس تا فعالان مدني به‌دنبال اين هستند تا پيام و خواسته زنان را به گوش مسئولان برسانند. خيلي‌ها مي‌گويند زنان بايد مراتبي را طي کنند و بعدتر براي وزارت آماده شوند. خوشبختانه زنان موفقي داريم که به‌خوبي از پس مديريت وزارتخانه برمي‌آيند. نظام جمهوري اسلامي ايران از همان ابتدا به مديران ٢٥ تا ٣٠ساله مرد خود اعتماد کرده و آنها نيز با کوشش و خطا بالا آمده‌اند. فکر مي‌کنم حالا نوبت آن است که سکان مديريت برخي وزارتخانه‌ها به زنان مدير و مدبر و توانمند سپرده شود».

پيروزي روحاني با بسيج همگاني اصلاح‌طلبان و حمايت تمام‌قد خاتمي به نتيجه رسيد

غلامرضا حيدري، عضو شوراي مرکزي فراکسيون اميد مجلس، با تأكيد بر حمايت اصلاح‌طلبان از روحاني که به رهبري خاتمي محقق شد، بر لزوم تشکيل کابينه در راستاي تحقق خواست ملت تأكيد می‌کند. به گفته او «تصميمي که گرفته شده اين است که در هر وزارتخانه دست‌کم يکي از معاونت‌ها به زنان سپرده شود و در سطح وزير نيز اقداماتي در حال انجام است که به حضور زنان در کابينه دوازدهم بينجامد». به گفته او، انتصاب وزير زن آن‌طورکه برخي گفته‌اند، هنوز منتفي نشده و بايد لابي‌هاي لازم انجام شود.

مردم موافق امر غيردموکراتيک نيستند

با همه نقدها و نظرها، فراکسيون اميدي‌ها عهد کرده‌اند از حسن روحاني حمايت کنند؛ اما اين حمايت صفر تا صدي نيست و عدم رأي اعتماد به برخي وزرا مي‌تواند يکي از راهکارهاي بيان نقدوار نمايندگان باشد. 

در همين زمينه عبدالرضا هاشم‌زايي به «شرق» گفته نمايندگان در بزنگاه رأي اعتمادها بدون شک مي‌توانند ارزيابي داشته باشند و خودشان بتوانند مطابق با اهميت رأي مردم به آنها عمل کنند. مردمي که پاي صندوق رأي مي‌آيند و در فرايندي دموکراتيک حاضر مي‌شوند، خواهان امر غيردموکراتيک نيستند. بهروز نعمتي، عضو شوراي مرکزي فراکسيون مستقلين ولايي نيز از ديدار برخي اعضاي اين فراکسيون با رئيس‌جمهوري به‌منظور گفت‌وگو درباره نحوه چينش کابينه دوازدهم خبر داده: «قرار است در روزهاي ابتدايي هفته پيش‌رو، برخي از اعضاي فراکسيون مستقلين ولايي با آقاي روحاني ديدار کنند. محور اين ديدار بحث پيرامون کابينه آينده خواهد بود». حميد حاجي‌بابايي، رئيس فراکسيون ولايي مجلس نيز به «شرق» خبر داده که اعضاي کميته تعامل اين فراکسيون نيز با حسن روحاني ديدار خواهند داشت.

خبرهايي از تخريب احتمالي کابينه در آينده

چينش کابينه بخش عمده‌اي از اخبار را به خود اختصاص داده است، اما در اين ميان به ناگاه توييت معصومه ابتکار خودنمايي مي‌کند؛ توييتي که گويا به طور غيررسمي مي‌خواهد زنگ خطر برخي حمله‌هاي آتي به دولت حسن روحاني را به صدا درآورد. ابتکار در توييترش نوشته: «نمي‌دانم جريان چيست که هرچه دولت بيشتر سعي مي‌کند کار کند و از حاشيه دور باشد، حمله بيشتري مي‌شود. خبر رسيده يک دوران جديد و تهمت و تخريب در راه است». 

در همين حال مصطفي تاجزاده، فعال سياسي اصلاح‌طلب نيز در توييتي ديگر به شکلي تلاش کرده تا از پشت پرده برنامه‌هاي تخريب سازمان‌يافته پرده‌برداري کند. او نيز در تويترش به اين مسئله پرداخته و توصيه‌اي خطاب به اصلاح‌طلبان داشته: «جمع‌بندي دولت‌پنهان پس‌ از شکست‌هاي پي‌در‌پي ازمردم اين است : زمين‌گيرکردن اصلاح‌طلبان از بيرون ممکن ‌نيست. تنها راه دامن‌زدن اختلافات آنهاست. بازي نخوريم». سواي دغدغه‌ها و نگراني‌ها پيرامون تخريب دولت، نحوه چيدمان کابينه آينده نقل محافل خبري است. 

حالا هرچه به دقيقه ٩٠ چينش کابينه نزديک‌تر مي‌شويم سخنان و موضع‌گيري‌ها صريح‌تر مي‌شود. از علي مطهري گرفته که به‌صراحت حضور رحماني‌فضلي در کابينه را معامله دانسته و خواهان پايان‌يافتن به چنين معامله‌ها در دولت آينده شده تا غلامعلي جعفرزاده‌ايمن‌آبادي که به‌صراحت به حسن روحاني پيغام داده اگر وزيري تحت فشار در فهرست کابينه بيايد، مجلس به او رأي اعتماد نخواهد داد. حسن روحاني روزهاي سختي را پيشِ‌رو دارد. ديدار با فراکسيون اميد پايان يافته و رايزني‌ها کماکان در دستور کار است. به‌زودي فراکسيون ولايي و مستقلين مجلس نيز به ديدار او خواهند رفت. سه‌گانه ولايي، مستقلين و اميدي‌ها پازل مهمي براي رأي اعتماد به وزراي کابينه دوازدهم خواهد بود و لابي با آنها تعيين‌کننده است.
منبع: شرق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

احتمال اوج‌گیری دوباره کرونا / شیوع ویروس‌های سرماخوردگی در بین کودکان / مردم بیشتر مراقب باشند

پیروزی تیم فوتسال امید مس کرمان در یک بازی دوستانه/آمادگی فوتسالیست‌های مس برای دور جدید رقابت‌ها

عامل قطع عضو شهروند سیرجانی دستگیر شد

نرخ عوارض آزاد راه های کشور افزایش یافت

قیمت انواع سکه و طلا امروز سه شنبه 16 خرداد 1402

جوشاندن شیر چه مضراتی دارد/ شیر کم چرب بخورید

آسیب‌ها و مشکلات مربوط به حوره حمل و نقل به صورت ویژه پیگیری می‌شود / لزوم جلوگیری از فعالیت خودروهای شخصی مسافربر

صنعت طلا در کرمان مغفول مانده است / اگر هزینه دستمزد ساخت طلا به کرمان منتقل شود 6 هزار شغل ایجاد می‌شود

کنایه سنگین همتی به گشایش ارزی از طریق وام صندوق بین‌المللی پول/ پس صندوق دیگر بخشی از استکبار نیست؟

رگبار و رعد و برق تا روز جمعه در کرمان ادامه دارد / شهروندان در ارتفاعات و مناطق باز قرار نگیرید

پربازدید ها

۲۵ خرداد آخرین مهلت استعفای مشمولان ماده ۲۹ انتخابات مجلس شورای اسلامی

وضعیت موجود با آنچه امام(ره) می‌خواستند خیلی فاصله دارد

دعایی حتی سر قبر رئیس ساواک کرمان که بدترین رفتارها را با او و مادرش کرده بود، می رفت/ دعایی برای کسانی که احساس می‌کردند در جمهوری اسلامی بی‌پناه هستند و سلیقه ما را هم قبول نداشتند اما وابسته به ایران بودند یک پناه بود/ او بهترین مبلغ اسلام و انقلاب بود

امام خمینی منادی اعتدال/ روایت محسن هاشمی از ویژگی های شخصیتی امام خمینی

آیا امام به آنچه در فرانسه گفتند در ایران عمل نکردند؟ /جنگ داخلی و خارجی چه کمکی به عدم تحقق جمهوریت و دمکراسی کرد؟

باید اینترنت ایران مانند چین شود/وقتی آمریکایی‌ها به تیک‌تاک خودشان رحم نمی‌کنند توقع دارید به ابرآروان ما رحم کنند!/تحریم ابرآروان، در مقایسه با حمله‌های هکری مسئله‌ای نیست/ با فیلتر شدن اپلیکیشن‌ها نیازی به طرح صیانت نداریم

فعال اصولگرا: اگر شورای نگهبان به غير از استعلام از مراجع 4گانه هيچ كار دیگری براي احراز صلاحيت نامزدها انجام ندهد، نتيجه انتخابات، حتما بدتر از مجلس يازدهم نخواهد بود

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست/ اگر می‌خواستم با رانت آقای هاشمی مسئولیت بگیرم بعد از انقلاب به جای کار کردن در بم به دفتر ایشان می‌رفتم / کار‌هایی که در قالب موسسه مولی‌الموحدین انجام شد اگر با نگاه تنگ جناحی نگاه نشود از افتخارات کرمان است   (۳ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)