کد خبر: ۲۳۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
با گذشت سه ماه از سال جاری آفت زنجره خرما اقتصاد تک مجصولی شرق استان کرمان را مورد هجمه قرار داده است و بسیاری از خانوارهایی این مناطق با افت شدید محصول و درآمد مواجه خواهند شد.

 داستان از آنجایی شروع می شود که مراکز بهداشتی و محیط زیست استان کرمان طی سالهای گذشته سم پاشی هوایی را که از سوی دولت و برای مقابله با زنجره انجام می شد را عملی غیر علمی و بهداشتی دانستند.

پس از آن بود که سمپاشی هوایی متوقف شد و در کنار آن اعتبارات مقابله با آفت نیز متوقف شد و دولت سمپاشی را برعهده مردم گذاشت اما نخلداران بمی هیچ گاه به صورت یکپارچه با این آفت مقابله نکردند و گاها بسیاری از نخلستانها سم پاشی نشد.

همچنین افزایش نرخ سم و استفاده از روشهای قدیمی و پر هزینه و هدر رفت سموم باعث شد بسیاری از کشاورزان عملا توان مقابله با آفت را نداشته باشند زیرا خشکسالی و عدم فروش محصول و پدیده خشکیدگی خوشه های خرما توان مالی کشاورزان را به شدت کاهش داده بود.

عدم پیش بینی وضعیت کنونی و عدم اختصاص بودجه برای مقابله با زنجره باعث شد هم اکنون نخلستانهای بم با مشکلی بزرگ دست به گریبان شود مشکلی که آنقدر به آن رسیدگی نشده که برطرف کردنش به همت عمومی مردم و مسئولان نیاز دارد.

کارشناسان معتقدند که در صورتیکه برای مقابله با این آفت کار اساسی انجام نشود طی پنج سال آینده سطح قابل توجهی از نخلستانهای منطقه به این آفت گرفتار خواهند شد.

با گذشت سه ماه از سال جاری آفت زنجره خرما اقتصاد تک مجصولی شرق استان کرمان را مورد هجمه قرار داده است و بسیاری از خانوارهایی این مناطق با افت شدید محصول و درآمد مواجه خواهند شد.

طغیان زنجره این افت را به مناطق جدید از جمله «شهداد» و «نرماشیر» نیز کشانده است تا جایی که یکی از نماینده های مردم شهرستان کرمان خواستار توضیح وزیر کشاورزی در خصوص بروز چنین وضعیتی شده است.

از سوی دیگر سرپرست جهاد کشاورزی بم به مهر گفت: دستگاههای «توربولاینر» وارد شهرستان بم شده اند و نیمی از هفت هزار هکتار نخلستان بم زیر پوشش قرار گرفته است.

رضا قهری ادامه داد: آلودگی زنجره در حال رفع شدن است و این دستگاهها در کنار تسریع در سم پاشی موجب صرفه جویی در مصرف سم و بهبود کیفیت و پوشش نخلستانها شده است.

وی سطح آلودگی نخلستانها به این آفت را در سال جاری هزار و ۵۰۰ هکتار نخلستان عنوان کرد و افزود: همکاری کشاورزان در مبارزه با این آفت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و جهاد کشاورزی نیز تمام امکانات خود را برای مقابله با آفت به کار گرفته است.

وی ادامه داد: این حشره طولی به اندازه نیم سانتیمتر دارد و بسیار جان سخت است و در صورت ورود به نخلستانها خسارات جبران ناپذیری به جای می گذارد.

این حشره زرد رنگ در بخشهای نرم برگ درختان تخم گذاری می کند و لاروهایش از شیره درخت تغذیه می کنند و فضولات این حشره نیز به دلیل چسبناکی راههای تنفس گیاه را می بندند و درخت را خفه می کند؛ این گفته رضا قهری است که از کشاورزان میخواهد هشدارهای کارشناسان کشاورزی را در راستای عدم انتقال برگ نخلهای آلوده به باغهای جدید جدی بگیرند.

وضیعت شیوع زنجره در بم نگران کننده است

 فرماندار بم اما معتقد است : سال جاری به دلیل عقب افتادن سم پاشی شاهد افزایش ناگهانی این آفت در نخلستانها هستیم و هم اکنون مبارزه با این آفت از مهمترین اولویتهای کاری در شهرستان است به همین دلیل چند دستگاه توربولاینر برای بهبود وضعیت سم پاشی به بم منتقل شده است و کار آفت زدایی با دقت و سرعت ادامه دارد.

رضا اشک اما از شیوع گسترده افت ابراز نگرانی کرد و خواستار همکاری دستگاههای مرتبط برای مبارزه با آفت شد.

 فرماندار نرماشیر نیز به خبرنگار مهر نسبت به شیوع این آفت هشدار می دهد و می گوید: اگر نتوانیم جلوی شیوع افت را بگیریم باید به این مساله فکر کنیم که هزاران خانوار شرق کرمان باید چگونه تنها منبع درآمدی خود را جبران کنند.

محمود متقیان از آلوده شدت ۱۰ هزار هکتار از باغهای شرق استان شامل بم، بروات و نرمایشر به زنجره خبر داد و افزود: خبرهایی از آلودگی نخلستانهای شهداد نیز به زنجره شنیده می شود و گمان می رود با توجه به شرایط موجود آفت به سایر شهرستانهای از جمله فهرج و ریگان نیز رسوخ کند.

وی میزان آلودگی در سال جاری با بیشتر از سالهای قبل دانست و افزود: باید به موقع با این آفت برخورد می شد اما هم اکنون در بهترین حالت ما شاهد افزایش دو هزار هکتار نخلهای آلوده در مقایسه با سال گذشته هستیم.

از زمانی که سم پاشی هوایی متوقف شد آفت زنجره بار دیگر مجال شیوع پیدا کرد این گفته متقیان است. وی همچنین اعتقاد دارد که نباید با قطع سم پاشی هوایی مبارزه با زنجره دچار چالش می شد و بایستی پیش بینیهای لازم در این خصوص انجام می گرفت.برچسب ها: خرما ، زنجره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)