کد خبر: ۲۳۹۸۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
حاشيه‌هاي تحليف کماکان ادامه دارد. نمايندگان اهل سنت ‌گويي در انتقاد به دعوت‌نکردن يکي از شخصيت‌هاي مورد تأييدشان به مراسم، حالا لباس سنتي بر تن کرده‌اند و در صحن بهارستان آمدوشد دارند.
حاشيه‌هاي روز تحليف، نمايندگان و رئيس مجلس را در بامداد سه‌شنبه به جلسه غيرعلني کشاند. علي لاريجاني نکاتي درباره قصور صداوسيما در موضوع پوشش تحليف گفته و نکاتي درباره سلفي‌گرفتن نمايندگان مجلس.

عليرضا رحيمي، عضو فراکسيون اميد مجلس، در کانال تلگرامي‌اش درباره نشست غيرعلني ديروز چنين نوشته: «دکتر لاريجاني به حاشيه‌سازي‌ها اشاره کرد؛ از جمله اينکه گفتند اقدام صداوسيما در به‌حاشيه‌کشاندن مراسم تحليف، خلاف منفعت ملي کشور بود و تذکر خواهيم داد».
جلسه غيرعلني پايان يافته و کمي بعدتر رئيس مجلس از پشت تريبون به نکات مرتبط به دعوت از مولوي عبدالحميد اشاره می‌کند و مي‌گويد: «حضور حدود ٥٠٠ ميهمان خارجي در مجلس ما را با محدوديت جا مواجه کرد، متأسفانه نتوانستيم از همه بزرگان کشور دعوت کنيم و اعتذار ما را ان‌شاءالله مي‌پذيرند، البته جفاست که محدوديت جا را به مسائل مذهبي و قومي مرتبط کنند». سلفي‌گرفتن‌ها نيز به باور لاريجاني، سهل‌انگاري بوده است.

بايد از روساي جمهور سابق و اسبق هم 
دعوت مي‌شد
بعدتر علي مطهري، نايب‌رئيس مجلس، از پشت تريبون پاسخ‌گوي بخشي از سخنان رئيس مجلس درباره دعوت از ميهمانان تحليف است. او سخن را فراتر از دعوت مولوي عبدالحميد برده و به دعوت‌نکردن از رؤساي جمهوري سابق و اسبق اشاره می‌کند: «براي مراسم تحليف بايد از علماي اهل سنت و رؤساي جمهور قبلي آقايان خاتمي و احمدي‌نژاد هم دعوت مي‌شد. اين استدلال که به‌خاطر کمبود جا اينها دعوت نشده‌اند، قابل‌قبول نيست. به‌جاي اين توجيه‌ها اعتراف کنيم که کوتاهي شده است».

 نايب‌رئيس مجلس همچنين گفته «ما که اين‌همه از وحدت شيعه و سني دم مي‌زنيم، معني ندارد هيچ‌يک از علماي اهل سنت در مراسم تحليف حضور نداشته باشند».
سواي نايب‌رئيس مجلس، اين‌بار از گوشه‌اي ديگر در بهارستان صداي نماينده ديگري بلند مي‌شود. نوبت تذکر شفاهي جليل رحيمي‌جهان‌آباد، رئيس فراکسيون اهل سنت مجلس مي‌رسد؛ او با انتقاد از دعوت‌نشدن مولوي عبدالحميد، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان، در مراسم تحليف رياست‌جمهوري، مي‌گويد «مردم ايران از هر قومي که باشند بايد از حقوقي مساوي برخوردار شوند و رنگ و نژاد نمي‌تواند دليل برتري گروهي بر گروه ديگر باشد؛ اين در حالي است که انتخابات و مراسم تحليف رياست‌جمهوري باشکوه برگزار شد و بيش از صد هيئت خارجي و بزرگان و ورزشکاران و هنرمندان داخلي در اين مراسم حضور داشتند، اما آيا اين شرط انساني است که براي نماينده اهل سنت جا در خانه ملت نباشد؟».

آقاي رئيس توجيه شما قانع‌کننده نبود
نماينده مردم تربت‌جام با بيان اينکه دعوت‌نکردن از نماينده اهل سنت به‌دليل کمبود جا از سوي هيچ انسان عادلي پذيرفته نيست، افزوده «اهل سنت شهرونداني باشرافت، باصداقت، باايمان و مرزبانان اين مملکت هستند، اين در حالي است که عزت ايران به حضور چند هيئت خارجي منوط نمي‌شود، بلکه اين عزت با احترام به تمامي تفکرات و اديان معنا پيدا مي‌کند».
او به‌دليل دعوت‌نشدن مولوي عبدالحميد به مراسم تحليف رياست‌جمهوري، از مردم اهل تسنن و تشيع عذرخواهي مي‌کند: «اين اتفاق به هر دليل باشد؛ اعم از ضعف برنامه يا سهل‌انگاري يا هر دليل ديگر قابل توجيه نيست و پاسخي که امروز شنيديم قانع‌کننده نبود».

مسيحيان دعوت‌شده نمايندگان پاپ بودند
مسعود پزشکيان، در نبود لاريجاني رياست ادامه جلسه را بر عهده دارد. او در پاسخ به نقدهاي جهان‌آبادي مي‌گويد «نبايد اجازه دهيم برخي‌ها از اين موضوع بهره ضد انقلابي ببرند.
 هيچ‌کدام از امامان جمعه شيعه و سني براي مراسم تحليف دعوت نشده بودند. لازم است بگويم مولوي عبدالحميد و ديگر بزرگان اهل سنت اساس وحدت مملکت بوده و همه آنها براي ما باارزش هستند».

 او با بيان اينکه مسيحيان دعوت‌شده، نمايندگان پاپ بودند، گفته «به يقين ما به‌دنبال وحدت و همدلي هستيم، به‌دنبال صدور پيامي خلاف دوستي و وحدت نخواهيم بود اين در حالي است که وسعت درخواست‌کننده‌ها و وسعت ميهمانان خارجي سبب شد نتوانيم از برخي بزرگان دعوت کنيم؛ بنابراین نبايد اجازه دهيم برخي‌ها از اين موضوع بهره ضد انقلابي ببرند».

جلال محمودزاده در تذکر شفاهي خطاب به رئيس‌جمهور و رئيس مجلس شوراي اسلامي مي‌گويد: «انتظار مي‌رفت به‌عنوان رؤساي دو قوه توجه بيشتري به حقوق جامعه ميليوني اهل تسنن در دعوت از ميهمانان به خرج مي‌داديد، چراکه در اين مراسم از همه اقوام و مذاهب دنيا دعوت شد، اما حتي يک صندلي به نماينده و نخبگان جامعه اهل تسنن تعلق نگرفت».

نه در کابينه خبري از اهل تسنن بود و نه در تحليف
نماينده مردم مهاباد همچنين خطاب به رئيس‌جمهوري گفته «آقاي روحاني شما در انتخابات دولت يازدهم بيانيه‌اي را متشکل از ١٠ ماده درباره مطالبات اهل سنت قرائت کرديد و قول رسيدگي به اين موارد را داديد، اما متأسفانه چهار سال به آن عمل نکردید و حتي در انتخابات دولت دوازدهم نيز باز هم بر اين موضوع تأکيد کرديد، اما با وجود اين در کابينه‌اي که امروز به مجلس معرفي کرديد، خبري از اهل تسنن نيست و حتي در مراسم تحليف نيز از آنها دعوت نکرديد».

او در ادامه به نشست غيرعلني روز گذشته مجلس اشاره می‌کند و مي‌گويد: «آقايان پزشکيان و لاريجاني در جلسه علني و غيرعلني دليل اين دعوت‌نکردن را توضيح دادند، اما اي کاش اين کار را نمي‌کردند. هرچند جامعه انقلابي اهل تسنن عملکرد و بدقولي شما را به نام نظام جمهوري اسلامي نمي‌نويسد، اما اين بي‌توجهي را فراموش نخواهيم کرد».

محمودزاده همچنين حسن روحاني را خطاب قرار داده و گفته «آقاي روحاني شما چند ماه گذشته رأي جامعه اهل سنت را دريافت کرديد، اين در حالي است که اگر رأي اين جامعه نبود شما اکنون رئيس‌جمهور نبوديد».

او از رئيس‌جمهور خواست به‌جاي توجيه کوتاهي‌ها، از مردم اهل سنت دل‌جويي و عذرخواهي کند، در غير اين صورت رأي اهل سنت در انتخابات بعدي به سبد رقباي او خواهد افتاد.
پزشکيان با پايان‌يافتن سخنان محمودزاده تأکيد دارد «بايد حساسيت‌ها در رابطه با جامعه اهل سنت در مراسم تحليف در نظر گرفته مي‌شد. متأسفانه برادران عزيز به‌جاي اينکه مانع از ايجاد اختلاف به‌دليل اين اتفاق شوند، آن را تشديد مي‌کنند، در‌صورتي‌که قصد توهين به جامعه اهل سنت وجود نداشته است».

حاشيه‌هاي تحليف کماکان ادامه دارد. نمايندگان اهل سنت ‌گويي در انتقاد به دعوت‌نکردن يکي از شخصيت‌هاي مورد تأييدشان به مراسم، حالا لباس سنتي بر تن کرده‌اند و در صحن بهارستان آمدوشد دارند.
منبع: شرق
برچسب ها: تحليف
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش حامیان دکتر زهره سالاری در راین

از انتقادات صریح مجید انصاری به رسانه ملی تا امیدواری به تشکیل فراكسيون اقليت قدرتمند اصلاح طلب در مجلس

تامین امنیت انتخابات خط قرمز پلیس است / مشارکت مردم میزان مشروعیت و مقبولیت نظام را به نمایش می‌گذارد / ۱۲هزار نیروی پلیس، امنیت انتخابات استان کرمان را تامین می‌کنند / از لحظه اتمام تبلیغات انتخاباتی به هیچ عنوان تبلیغات انجام نشود

مشکلی در برگزاری انتخابات مجلس در استان کرمان وجود ندارد / مشارکت مردم در انتخابات تاثیر بسزایی در برنامه‌های آینده کشور دارد

105هزار دانش آموز از تحصیل بازمانده اند/200مدرسه تک نفره هستند/تکلیف دادن برای شب عید تخلف است

شعب اخذ رای در کرمان ۸ درصد افزایش داشته است / کرمان برای برگزاری انتخابات روز جمعه آمادگی کامل دارد

حضور مردم در انتخابات، کشور را در برابر قدرت‌های بزرگ، قوی می‌کند / انتخابات نشان‌دهنده توسعه سیاسی جوامع است / جوان‌ترین کاندیدای انتخابات مجلس در استان ۳۱ ساله و مسن‌ترین آنها ۶۷ ساله است

از درخواست رد صلاحیت یک نماینده مجلس به دلیل نورافشانی در ستادش تا ماجرای نامگذاری لیست کارگزاران با عنوان یاران هاشمی

برگزاری مسابقات کشتی قهرمانی کشور، به میزبانی کرمان / حضور ۸۰۰ شرکت کننده از سراسر کشور در دو بخش آزاد و فرنگی در مسابقات

پربازدید ها

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی دکتر زهره سالاری

هیچ وقت مسئله استعفا را در ذهن نداشتم/ دولت مسئولیتی در کلیر کردن آسمان ندارد/ ۴۴ حوزه انتخاباتی، غیررقابتی است/معنی ندارد در کشور یک جناح و حزب حاکم مطلق باشد/انتخابات ممکن است مطلوب ما نباشد، اما باید پای صندوق برویم و رای بدهیم/دولت و من هیچ لیستی در انتخابات نداریم

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی سید حسین مرعشی

در مجلس نهم، مردم با صندوق رای قهر کردند نتیجه آن حضور نمایندگانی بود که گفتارشان در شأن مردم نبود/اگر می‌خواهیم مملکتمان پیشرفت کند، باید پای خوب و بدش بایستیم/دلسردی، منافع ‌کسانی را تأمین می‌کند که این صحنه‌ها را مدیریت می‌کنند/ دکتر سالاری با ورود به مجلس از حقوق زنان دفاع خواهد کرد

از درخواست رد صلاحیت یک نماینده مجلس به دلیل نورافشانی در ستادش تا ماجرای نامگذاری لیست کارگزاران با عنوان یاران هاشمی

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)

ببینید| بسته انتخاباتی گفتارنو ویژه دکتر زهره سالاری

ببینید| همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان کرمان/ سخنرانی دکتر جلال آزمندیان

علی اسدی کرم به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه شهربابک انتخاب شد

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش حامیان دکتر زهره سالاری در راین

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند   ( نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)   ( نظر)

ببینید: گزارش تصویری از همایش حامیان دکتر زهره سالاری   ( نظر)

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید   ( نظر)