کد خبر: ۲۴۳۰
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با تشریح اثرات منفی تصمیمات سیاسی تحمیل شده به سایپا در دولت قبل، گفت: خرید تاپکو و بن‌رو توسط سایپا به معنی آتش زدن منابع مالی بود که خسارت بالایی را برای این شرکت خودروساز به همراه داشت.


به گزارش  فارس، سیدرضا نوروز زاده امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل قدیم و جدید سایپا اظهار داشت: تصمیمات گذشته در مورد گروه خودروسازی سایپا مربوط به سازمان گسترش نبود، بلکه تصمیمات سیاسی از طریق این سازمان تحمیل شده بود که ادامه آن در شرکت ملی مس مشاهده شد.

وی ادامه داد:‌ درختی که در دولت‌های نهم و دهم کاشته شد، ثمری جز میوه تلخ نداشت.

وی تصریح کرد: 800 میلیارد دلار از منابع کشور به جای اینکه صرف توسعه کشور شود، صرف واردات شد که ای کاش واردات محصولات صنعتی بود.

وی با بیان اینکه با چینی‌ها نمی‌شود وارد عمق ساخت شد، گفت: در حال حاضر محصولاتی مانند کاهوی چینی، سنگ قبر، چوب بستنی و خاک نرم برای گربه از چین وارد کشور می‌شود، در حالی که این مسئله مردم با فرهنگ ما را آزار می‌دهد.

نوروز زاده با بیان اینکه شرکت‌های تاپکو و بن‌رو را به صورت تحمیلی به سایپا فروختند، گفت: پولی که می‌توانست صرف توسعه محصول شود بابت خرید این شرکت‌ها هزینه شد. که ای کاش این پول را آتش می‌زدند، زیرا خسارت این کار کمتر از بهره بانکی بود.

وی ادامه داد: در سال 91 و 92 ارز هزار تومانی بابت واردات صرف شد که دیگر فرصتی برای تولید قطعه‌سازان باقی نگذاشت و آنها نیز به واردات قطعه چینی در بسته‌بندی ایرانی تشویق شدند.

به گفته وی، شرکت ساپکو که کارش ارتقا توان مهندسی بود، به یک واحد خرید و فروش تبدیل شد.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تصریح کرد: به وزیر اقتصاد گفتم که شرکت‌های خودروساز یمین و یسار (چپ و راست) من هستند که یکی از آنها هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد و دیگری هزار و 300 میلیارد تومان بدهی دارد.

وی افزود: عده‌ای ناآگاهانه یا آگاهانه این واحدهای خودروسازی به شرایط فعلی رساندند که اگر آنها را در نیابیم، تعداد زیادی از قطعه‌سازان و کارگران آسیب خواهند دید.

وی در پایان با بیان اینکه آقای مدنی و همکارانش از نظر فنی و اداره سایپا هیچ کمبودی نداشتند، گفت: تغییر ایجاد شده در مدیریت سایپا برای این بود که یک مدیر اقتصادی و مالی برای حل مشکلات شرکت منصوب شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)