کد خبر: ۲۴۳۷۴
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
تحقیقات نشان می دهد 65 درصد طلاق ها و 40 درصد سرقت های صورت گرفته به نوعی با اعتیاد در ارتباط است. این اثرات جانبی ناشی از اعتیاد باعث شده که امروز به عنوان بحران از آن یاد کنند.
یک مطالعه درخصوص شیوع اعتیاد در استان ایلام نشان می دهد که میانگین سنی افراد معتاد 24 و نیم سال است. همچنین بالاترین نرخ اعتیاد در گروه های سنی29-20 ساله است.

بر اساس نتایج این تحقیق که از سوی پژوهشگران آسیب های اجتماعی انجام شده، بالاترین نرخ اعتیاد به جوانان، مجردین، بیکاران، کم سوادان و شهرنشینان اختصاص داشته و مهمترین ماده مصرفی تریاک است. این درحالی است که روی آوری به مواد مخدر صنعتی رو به افزایش است. این تحقیق بیانگر کاهش سن اعتیاد و شیوع مصرف مواد مخدر در میان جوانان است.

علی فیض اللهی - پژوهشگر آسیب های اجتماعی و عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام ضمن ارائه نتایج تحقیق اظهار کرد: سابقه مصرف 63 درصد معتادان استان کمتر از 10 سال است و متولدین دهه 60 بالاترین درصد را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین آمار معتادان شاغل و مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی نیز رو به افزایش است.

** بیشترین و کمترین علل زمینه ساز گرایش به اعتیاد؟

او درباره علل زمینه ساز گرایش افراد به اعتیاد توضیح داد: نتایج این تحقیق نشان می دهد نابسامانی خانواده، عدم احساس پیوستگی با خانواده، تعلق به خرده فرهنگ بزهکاری، ویژگی های منفی دوستان، فرصت های اجتماعی کنترل نشده، مشکلات شیوه سرپرستی خانواده و میزان دسترسی به مواد از مهمترین دلایل روی آوردن به اعتیاد است.

فیض اللهی، احساس تبعیض در خانواده، زمینه خانوادگی اعتیاد، شکست تحصیلی، نوع سکونت و پایگاه اقتصادی اجتماعی خانواده را به عنوان عوامل کمتر تاثیرگذار در بروز اعتیاد دانست.

** ورود دولت و نهادهای رسمی، چالش اعتیاد را امنیتی می کند!

کارشناسان آسیب های اجتماعی بر این باورند که ورود نهادهای رسمی و دولتی به معضل اعتیاد، این چالش را امنیتی می کند. درحالی که اگر نهادهای مدنی برای ریشه کنی اعتیاد اقدام کنند، این نگاه به دلیل تفاوت رویکردها، تغییر خواهد کرد.

 بر اساس آخرین تحقیقات 65 درصد طلاق ها، 40 درصد سرقت ها، 30 درصد کودک آزاری ها، 23 درصد نزاع ها، 20 درصد جرایم منکراتی و 10 درصد جرایم عمدی در کشورمان مربوط به سوءمصرف مواد مخدر و آسیب های مربوط به آن است. تاثیر شگرف اعتیاد بر افزایش بروز آسیب های اجتماعی نشان می دهد که ایران با بحران اعتیاد روبه رو است.

به گفته محققان، سوء مصرف مواد مخدر نه تنها زندگی شخصی را از هم می پاشاند، بلکه ارزش ها و هنجارهای جامعه را نیز در معرض خطر قرار می دهد.

آنها بر این باورند آمارهای اعلام شده نشان می دهد اگر آثار و عوارض اجتماعی و بهداشتی ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در تشدید انواع جرایم و گسترش بیماری هایی چون هپاتیت، سل، ایدز... و نیز مسایل امنیتی و اتلاف نیروی کار را نیز در نظر بگیریم، روشن می شود که ابعاد این موضوع برای ایران، از یک مسئله اجتماعی فراتر رفته و می توان آن را به معنای دقیق، بحران اعتیاد در ایران معرفی کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

یارانه ماه رمضان امشب ۲۵ فروردین واریز می‌شود

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

پربازدید ها

وقوع انفجار و تخریب دو واحد مسکونی در کرمان

۴۶۲ هزار و ۶۴۲ دز مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور است/۳۰۴ بیمار در کشور طی ۲۴ ساعته گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند

در اثر ریزش معدن در فاریاب یک نفر جان باخت

مخدوش کردن پلاک جرم در جرم است

آیا می‌شود به ریشه کنی کرونا امیدوار بود

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

به مدیرانی که با آنان برخورد شد هشدار داده‌بودیم اما مورد کم‌توجهی قرار گرفت/ با تعدادی از دلالان و قاچاقچیان بازار مرغ و روغن برخورد شد/ به کسانی که به دنبال اخلال در امنیت استان هستند اجازه هیچ‌گونه تحرکی داده نخواهد شد/ در سال گذشته عملیات تروریستی عناصر وابسته به داعش در محل تجمع عزاداران حسینی در یکی از شهرستان‌های استان کرمان کشف و عوامل آن دستگیر شدند   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)