کد خبر: ۲۴۳۷۶
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
در این مراسم زهرا احمدی‌پور، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، ناگفته‌هایی را بر زبان آورد و علی‌اصغر مونسان، جایگزین او، هم از برنامه‌های خود سخن گفت.
آرمان:


روز گذشته در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان میراث فرهنگی، اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهوری، نیز حضور داشت. 

در این مراسم زهرا احمدی‌پور، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، ناگفته‌هایی را بر زبان آورد و علی‌اصغر مونسان، جایگزین او، هم از برنامه‌های خود سخن گفت. «تصمیم داریم تا پایان برنامه ششم سهم زنان در مدیریت کشور را به ۳۰‌درصد افزایش دهیم. در حال حاضر سهم زنان ۲۲‌درصد است. در این آمار بنگاه‌‌هایی نیز حساب شده است که تنها زنان در آن مشغول به کار هستند. مثل مدارس و دیگر مکان‌هایی که امکان فعالیت مردان در آن وجود ندارد.»

 این اظهارنظرات روز گذشته توسط معاون‌اول رئیس‌جمهوری انجام شد. به گفته اسحاق جهانگیری اگر دنبال رشد پایدار، ایجاد اشتغال مولد، اقتصاد مقاومتی، سرمایه‌گذاری و رونق و توسشعه پایدار هستیم، باید به مقوله گردشگری به صورت جدی توجه کنیم. به گزارش ایلنا، او ادامه داد: امروز در جهانی زندگی می‌کنیم که هر روز دستخوش تحولات جدی است. دیگر اسمی از دارایی‌های گذشته یک کشور به عنوان مزیت فعلی آن برده نمی‌شود و دارایی‌های کشور جدید شده است. بنابراین ما ناگزیریم ببینیم از امکاناتی که در اختیار داریم چگونه می‌توانیم منابع جدید ایجاد کنیم.


اگر آمار گردشگری عملیاتی شده باشد با شهامت می‌گویم
روز گذشته رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: فرصت من در سازمان میراث فرهنگی کوتاه بود، اما امیدوارم پروژه‌های آغازشده در این دوره در سازمان ادامه‌دار باشد تا مهم‌ترین خلأهای این حوزه از بین برود. زهرا احمدی‌پور با بیان اینکه طرح حفاظت متمرکز الکترونیک و ایجاد مرکز مانیتورینگ الکترونیک محوطه‌ها و ابنیه تاریخی، در سراسر کشور آغاز شده است، افزود: با تامین اعتبار در بودجه سنواتی می‌توان این طرح را با سرعت نهایی کرد تا حفاظت از محوطه‌ها و ابنیه به شکل اصولی انجام شود. او اظهار کرد: انجمن‌های میراث فرهنگی می‌توانند حفاظت از میراث فرهنگی را مردمی کنند. 

ما هیچ ‌چاره‌ای جز مردمی کردن فرایند حفاظت و حراست از میراث فرهنگی کشورمان نداریم. احمدی‌پور در ادامه صنایع‌دستی را یکی از مزیت‌ها و فرصت‌های بزرگ کشور برای توسعه پایدار دانست و افزود: کارگاه‌های صنایع‌دستی که با هنر و ذوق و تحمل سختی‌ها از سوی استادکاران صنایع‌دستی فعال نگاه داشته‌ شده‌اند، تبلور و تجلی واقعی اقتصاد مردمی و مقاومتی هستند. 

او در ادامه با بیان اینکه در حوزه گردشگری مشکلات بسیار بود، گفت: توسعه گردشگری در هر کشوری نیاز به برنامه‌ای فراگیر، منعطف، خلاقانه و همچنین ایجاد اتفاق‌نظر در تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان کشور دارد. او با بیان اینکه در سند چشم‌انداز، تصویر نهایی این حوزه در سال۱۴۰۴ ترسیم شده است، تاکید کرد: اما در این سند فقدان سیاست‌های کلی و پیامد آن، نبود یک برنامه ملی، تلاش‌های بسیار زیاد سال‌های گذشته در این حوزه را دچار بی‌قاعدگی و بی‌نظمی ساخته است. 

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه با بیان اینکه کشور ما فاقد برنامه ملی توسعه گردشگری است، افزود: در چند دهه گذشته در دو نوبت تلاش شده است تا کشور دارای یک برنامه ملی توسعه گردشگری باشد. 

یکی به دهه۵۰ برمی‌گردد که کار آن را یک شرکت سوئیسی انجام داد و دیگری به دهه۸۰ و دور دوم ریاست‌جمهوری رئیس دولت هفتم و هشتم برمی‌گردد. هر دو برنامه ملی به دلیل طوفان‌های سیاسی و دیگر مسائل هیچ‌گاه عملیاتی نشدند و در کتابخانه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خاک می‌خوردند. او بیان کرد: آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، نرخ‌گذاری و نظارت بر تأسیسات گردشگری که یکی از مناقشه‌برانگیزترین آیین‌نامه‌ها در حوزه گردشگری بود، در آخرین روزهای مسئولیتم در سازمان و با همراهی متخصصان و بخش خصوصی اصلاح و به دبیرخانه دولت فرستاده شد. او گفت: شاید برایتان سوال شده باشد که چرا در این سخنرانی از آمارهای بخش گردشگری سخنی نمی‌گویم. اگر نظام جامع آماری گردشگری در کشور عملیاتی شده بود، مطمئن باشید اینجا و در این سخنرانی، با شهامت از آمارها سخن می‌گفتم.

5/1‌میلیارد دلار صرفه‌جویی در استخراج نفت
روز گذشته، رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مهم‌ترین ماموریتش را در این سازمان، احیای نقش گردشگری در روند توسعه ملی اعلام کرد و از مهم‌ترین پروژه‌اش با نام «شهر گردشگری» پرده برداشت.‌ علی‌اصغر مونسان سپس گزارشی از اهم برنامه‌هایی که برای سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نظر گرفته، ارائه کرد و گفت: باید حسب‌الامر مقام معظم رهبری، گردشگری را به عنوان اقتصاد مکمل و حتی کلان به شهرها و شهرستان‌های مستعد کشاند و با استفاده از ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و اقلیم آنها، مفهومی از توسعه گردشگری را به نام «شهر گردشگری» ایجاد کنیم. 

او ادامه داد: توسعه‌ مفهوم «شهر گردشگر» به عنوان مکملی برای «شهر ایده‌آل» به عنوان شهری که علاوه‌ بر برخورداری از ویژگی‌های شهر ایده‌آل برای شهروندان خود دارای تسهیلات، زیرساخت‌ها و استانداردهایی برای گردشگرانی است که به این شهرها وارد می‌شوند، از برنامه‌های اصلی سازمان در شهرهای منتخب خواهد بود. به گزارش ایسنا، او با اشاره به ضعف مفرط زیرساخت‌های گردشگری افزود: ‌باید در این بخش به نقش اولویت‌دار، چابک و توسعه‌گرا بدل شویم و نه‌تنها براساس وظایف ذاتی خود، بهبود و توسعه زیرساخت‌های گردشگری را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهیم که با تعامل سایر دستگاه‌های ذیربط گام موثری باید برداریم. البته که این بخش نیازمند سرمایه‌گذاری است، ولی باید بدانیم با ورود هر گردشگر حدود ۱۲۰۰دلار درآمد ارزی نصیب می‌شود که این رقم معادل فروش ۳۰بشکه نفت است. هزینه استخراج هر بشکه نفت در حدود ۱۰دلار است که با احتساب پنج‌میلیون گردشگر 5/1‌میلیارد دلار در سال از این محل صرفه‌‌جویی خواهیم داشت که این مبلغ می‌تواند به صورت صندوقی برای سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت گردشگری به توسعه و بهبود کمک کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

پربازدید ها

سازوکار بررسی صلاحیت نامزدها پس از بررسی هیات‌های اجرائی چگونه است؟

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند

احمدی نژاد به من پیشنهاد معاون اولی برای انتخابات ۱۴۰۰ داد/ اگر آقای هاشمی بودند، حتما تشویق به حضور در انتخابات می‌کردند/ با درگذشت پدر، دولت آقای روحانی شعارهایش را فراموش کردند

آیا پس از سیدحسن حضور سیدابراهیم هم منتفی شده است؟

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

مسیر کنونی کنکور با هم‌اندیشی و روش‌هایی کارآمد باید اصلاح شود

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

سیدحسن خمینی عزادار شد

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)