کد خبر: ۲۴۴۵۴
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
انتقاد فرماندار رفسنجان از شرکت بورس کالای ایران:
فرماندار رفسنجان با اشاره به کتابچه تدوین شده از سوی بورس کالا با موضوع آشنایی با معاملات پسته در بورس گفت: در بخشی از این کتابچه یک عکس از پسته استفاده کردند که سراسر آفت است و هر فردی با دیدن این عکس از پسته بدش می آید و لازم است تا نسبت به این موارد حساسیت بیشتری داشته باشیم.
گفتار نو/ گروه اقتصاد:

فرماندار رفسنجان با اشاره به کتابچه تدوین‌شده از سوی بورس کالا با موضوع آشنایی با معاملات پسته در بورس گفت: در بخشی از این کتابچه یک عکس از پسته استفاده کردند  که سراسر آفت است و هر فردی با دیدن این عکس از پسته بدش می‌آید که لازم است تا نسبت به این موارد حساسیت بیشتری داشته باشیم.

حمید ملانوری در جلسه ستاد عالی پسته استان اظهار کرد: متأسفانه کتابچه‌ای با موضوع معاملات پسته در بورس کالای ایران چاپ  و تدوین‌شده است که نظر کشاورزان و باغداران را برایی تهیه این کتابچه نگرفتند و می‌توانستند از نظرات کسانی که سال‌ها با پسته دست و پنج نرم کردند استفاده نمایند.

وی افزود: در بخشی از این کتابچه یک عکس از پسته استفاده کردند  که سراسر آفت است که هر فردی با دیدن این عکس از پسته بدش می‌آید، در این عکس یک خوشه پسته خشک‌شده و سراسر آفت  را نشان داده‌اند و شمایل زشتی از پسته را نشان می‌دهد و لازم است تا نسبت به این موارد حساسیت بیشتری داشته باشیم.


وی تصریح کرد: 80 هزار هکتار باغ پسته در رفسنجان وجود دارد که سالانه بین 650 تا 800 هزار تن سم در این باغات استفاده می‌شود به‌طوری‌که 60 میلیارد تومان هزینه سم می‌شود و باید هزینه‌های آب، کود، نگه‌داری باغات و موارد دیگر را هم در نظر بگیرید.

ملانوری ادامه داد: در سال گذشته 130 میلیارد تومان تسهیلات در خصوص وضعیت پسته به تصویب رسید اما  43 درصد آن معادل حدود 50 میلیارد تومان تسهیلات جذب شد و کسی توان این را ندارد تسهیلات با نرخ 18 درصد جذب کند و تمامی هزینه‌های تمام‌شده از جیب کشاورز می‌رود.

وی بابیان اینکه 70 درصد باغداران پسته خرده‌مالک هستند، اظهار کرد: خرده‌مالکان توان ندارند و قبل از برداشت محصولات خود را می‌فروشند و باید حمایت‌ها به‌گونه‌ای باشد که خرده‌مالک بتواند محصول خود را بعد از برداشت بفروشد و متأسفانه افرادی هم در بازار ورد کردند که تخصص، صداقت و فن لازم را ندارند و  دلشان هم به حال هیچ‌کس نمی‌سوزد.

فرماندار رفسنجان یادآور شد: آمریکا در سال گذشته با چند برابر محصول رقیب اصلی پسته ایران بود ولی نتوانست بازار را از ایران بگیرد زیرا پسته ایران تنوع و کیفیت دارد.

وی گفت: ما اصلاً نگران رقبا نیستیم بلکه نگران کسانی هستیم که در داخل وضعیت پسته را دگرگون کرده‌اند، یک عده دلال به بازار پسته ورد کرده و به اوضاع نابسامان پسته دامن زده‌اند و لازم است تا دستور کار اصلی جلسات مربوط به پسته حمایت از تولیدکننده باشد و کشاورزان بیرون هم‌چشمشان به این جلسات است تا برای ساماندهی وضعیت پسته فکری شود.

به گزارش گفتار نو، کتابچه ای 12 صفحه ای با عنوان «آشنایی با نحوه معاملاتن پسته در بورس کالای ایران» توسط شرکت بورس کالای ایران (سهامی عام) به چاپ رسیده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

با توجه به توافقات اولیه، به زودی حجم قابل توجهی از واکسن کرونا چینی وارد کشور می‌شود

واکسن برای همه وجود دارد/ ایمنی و پوشش لازم دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم اتفاق می‌افتد

استاندار کرمان: داوطلب دریافت این واکسن ایرانی – کوبایی می‌شوم

روحانی: کرونا را دستمایه مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار ندهیم/ به روند عبور پیک چهارم کرونا رسیده‌ایم/ بهترین واکسن اولین واکسن است

ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان: در رسیدگی به صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری، به برنامه‌ آنها هم توجه می کنیم / این حق قانونی شورای نگهبان است که حتی بعد از تایید صلاحیت نامزدها، در صلاحیت آنها تجدیدنظر کند / هیچ داوطلبی با شورای نگهبان رایزنی نکرده

آیت الله سیستانی مبلغ فطریه اعلام کرد

سامانه ملی ثبت واکسن کرونا از امروز راه‌اندازی می‌شود

حملات تند سعید جلیلی به مذاکرات وین و دولت روحانی

هنوز به عمق فاجعه ورشکستگی پی نبرده‌ایم

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)