کد خبر: ۲۴۴۶۲
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
در ديدار رئيس شوراي شهر با وزير كشور رخ داد
شنيده‌هاي تأييدنشده مي‌گويد حکم محمدعلي نجفي، شهردار جديد تهران توسط وزير کشور امضا شده و او که از ديروز کارش را شروع کرده، مي‌تواند در دفتر کار خود حاضر شود و با پشت‌گرمي شورايي با رأي بالاي مردمي دوره‌اي متفاوت را شروع کند.
شنيده‌هاي تأييدنشده مي‌گويد حکم محمدعلي نجفي، شهردار جديد تهران توسط وزير کشور امضا شده و او که از ديروز کارش را شروع کرده، مي‌تواند در دفتر کار خود حاضر شود و با پشت‌گرمي شورايي با رأي بالاي مردمي دوره‌اي متفاوت را شروع کند. در همين حال شنيده‌هاي جسته و گريخته ديگر که اعضاي شورا تمايلي به اظهارنظر رسمي درباره آن ندارند، حکايت از چيز ديگري دارد. حکايتي که مي‌گويد تأييد حکم شهردارشدن نجفي با موانعي مواجه است. هرچند اعضاي شورا همه تلاششان را کردند که براي شهرداري تهران سرپرست انتخاب نکنند تا شهردار منتخب در کمترين زمان ممکن سکان مديريت شهر را به دست بگيرد.

 از چند روز قبل از يکم شهريور و رأي قاطع ٢١تايي شوراي پنجم به نجفي، شايعات زيادي درباره انتخاب او و طرح گزينه‌هاي جديد يا عدم امضاي حکم مطرح شد که در حد همان شايعه بودند و حالا بايد ديد آيا امروز امضاي حکم نجفي روي همه اين موارد خط بطلان قطعي مي‌کشد يا خير.  از چند روز قبل از يکم شهريور و رأي قاطع ٢١تايي شوراي پنجم به نجفي، شايعات زيادي درباره انتخاب او و طرح گزينه‌هاي جديد يا عدم امضاي حکم مطرح شد که در حد همان شايعه بودند و حالا بايد ديد آيا امروز امضاي حکم نجفي روي همه اين موارد خط بطلان قطعي مي‌کشد يا خير. اعضاي شوراي پنجم شهر تهران با اعتماد به اينکه حکم شهردار منتخبشان خيلي زود از سوي وزير کشور امضا مي‌شود، طبق معمول دوره‌هاي قبل براي شهرداري تهران سرپرست انتخاب نکردند و محسن هاشمي پس از اعلام ٢١ رأي و انتخاب نجفي اين موضوع را مورد تأکيد قرار داد. البته رئيس شوراي شهر تهران، ري و شميرانات چهار روز پس از اين انتخاب اعلام کرد در صورت نرسيدن حکم شهردار تهران تا فردا (امروز) در جلسه شورا براي شهرداري تهران سرپرست انتخاب خواهد شد. اما شايد اين اظهارنظر هوشنگ خندان‌دل، معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزارت کشور درباره برخي حاشيه‌پردازي‌هاي رسانه‌ها درخصوص صدور حکم شهردار تهران حرف آخري در اين زمينه باشد. او ديروز اعلام کرد اقدامات لازم براي صدور حکم شهردار تهران در وزارت کشور انجام شده و منتظر طي ساير تشريفات قانوني هستيم. او گفته است به محض طي ساير تشريفات قانوني، حکم آقاي دکتر نجفي از سوي وزير کشور امضا خواهد شد.

بر اساس خبري که عصر روز گذشته منتشر شد، معاون وزير کشور با تکذيب برخي خبرسازي‌هاي حاشيه‌اي درخصوص عدم صدور حکم شهردار تهران، اظهار كرد: همه اقدامات و مکاتبات قانوني و اداري لازم براي صدور حکم شهردار تهران، در وزارت کشور انجام شده و به محض طي ساير تشريفات قانوني، حکم آقاي نجفي از سوي وزير کشور امضا خواهد شد.وي افزود: در روز چهارشنبه اول شهريورماه، بلافاصله پس از انتخاب شهردار تهران در شوراي شهر، فورا دستور لازم از سوي آقاي دکتر رحماني‌فضلي صادر و تشريفات قانوني مرتبط، مطابق مقررات، پيگيري شده است. معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزارت کشور خاطرنشان کرد: مطابق قانون، حکم انتصاب شهرداران شهرهاي بالاي ۲۰۰ هزار نفر، از سوي وزير کشور صادر مي‌شود که صدور اين احکام با يک روند قانوني و اداري تعريف‌شده دنبال مي‌شود و حکم شهردار تهران نيز برابر همين روند قانوني صادر خواهد شد.

در همين حال علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران هم در گفت‌وگو با «شرق» گفت: ما در اولين جلسه رسمي شوراي پنجم شهردار را انتخاب و بلافاصله به وزارت کشور معرفي کرديم تا فرايند لازم طي شود و وزير کشور حکم شهردار را صادر کند، با توجه به مذاکرات انجام‌شده با وزارت کشور اميدوار هستيم حکم شهردار منتخب زودتر صادر شود. به هر روي محمدعلي نجفي، شهردار تهران هم که روز گذشته اولين روز کاري را خود در شهرداري تهران با يک جلسه مشترک با اعضا و معاونان شهردار سابق تهران و حضور در محل يک حادثه آتش‌سوزي شروع کرده بود، درباره برخي از شايعات موجود درباره انتخاب او و امضاي حکمش گفت: تا زماني‌ که حکمم امضا نشود، به شهرداري نمي‌آيم؛ اما در دفتر خود خارج از شهرداري جلسات و کارها را ادامه خواهم داد. امضاي حکم يک فرايند قانوني است که شورا نظر خود را به وزارت کشور ارسال کرده و پس از طي‌شدن فرايند قانوني، وزير کشور حکم مربوطه را صادر مي‌کند اما من خبر جديدي در اين زمينه ندارم. او درباره برخي شايعات که منجر به نگراني کارکنان شهرداري تهران شده است، گفت: نيامديم که شهرداري را به هم بريزيم. شايعه کرده بودند ۱۰ گروه در حال برنامه‌نوشتن براي من بودند! همچنين شايعه کرده بودند ۸۰۰ مدير بلافاصله در شهرداري مستقر مي‌شوند که صحت نداشت. 

شايعه کرده بودند که تعداد کارمندان شهرداري را به ۱۵ هزار نفر تقليل مي‌دهم که آن هم صحت نداشت. همچنين تمام نمايشگاه‌هاي برنامه‌ريزي‌شده از قبل در شهر تهران ادامه پيدا مي‌کند. او تأکيد کرده است که فهرستي از اولويت‌هاي کاري را براي شهر تهران تهيه کرده است.
در همين شرايط تا آخرين ساعات روز گذشته اعضاي شوراي شهر پنجم هم در جلسه‌اي که به منظور بحث و بررسي و صحبت در رابطه با امضاي حکم شهردار تهران تشکيل شده بود، حاضر شدند و مشغول بررسي وضعيت بودند. تا آخرين لحظات تنظيم اين گزارش از خروجي اين جلسه خبري به بيرون درز نکرد اما به نظر مي‌رسد اعضاي شورا در حال بررسي حالت‌هاي مختلف موضوع هستند. موضوعي که جزئيات دقيق آن امروز بالاخره نهايي و مشخص مي‌شود.

دیدار محسن هاشمی با وزیر کشور برای امضای حکم شهردار

شب گذشته محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، برای تعیین تکلیف و تسریع امضای حکم شهرداری محمدعلی نجفی، به دیدار رحمانی‌فضلی وزیر کشور رفت. محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، در گفت‌وگو با «شرق» با اعلام این خبر، افزود: «تلاش اعضای شورا این است که به‌سرعت تکلیف وضعیت شهرداری تهران را مشخص کنیم؛ چراکه معتقدیم در شرایطی که پس از ١٤ سال ناهماهنگی دولت و شهرداری در تهران، بالاخره با تدبیر صورت گرفته، کسی به سِمت شهردار انتخاب شده است که از ابتدای انقلاب تاکنون، پرونده و عملکرد مشخص و قابل دفاعی دارد.

آقای نجفی در همه این سال‌ها در کابینه‌های رؤسای مختلف جمهور حضور مثمرثمر داشته و انتظار می‌رود این فرصت ارزشمند با استقبال همه نهادهای مربوطه از مجلس و دولت و دیگر ساختارهای حاکمیتی مواجه شود. به‌ویژه اینکه شورا از ابتدای انتخاب هفت گزینه برای شهرداری، هماهنگی‌های لازم را در این زمینه نیز اتخاذ کرده بود». حق‌شناس افزود: «به نظر من تأخیر امضای حکم شهردار، موضوعیتی ندارد و بهتر است زودتر تکلیف این موضوع مشخص شود و شورا مجبور نباشد برای شهرداری سرپرست انتخاب کند. بر همین اساس نیز این لحظه (ساعت ٩ شنبه‌شب) آقای هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، به دیدار وزیر کشور رفته است تا این دغدغه‌ها را با وزیر در میان بگذارد. امیدوار هستیم در دیدار رئیس شورا و وزیر کشور،  موضوع امضای حکم شهردار سریع‌تر نهایی شود». در همين حال محسن هاشمي شب گذشته و پس از ديدار با وزير كشور در پاسخ به «شرق» اين‌طور گفت: «ما  در حال پيگيري موضوع از چند جا هستيم و روند در مجموع مثبت است، وزير كشور هم در اين‌باره به من گفته است: فعلا براي شهرداري سرپرست بگذاريد».

‌شهرهايي که همان روز اول امتحانشان را پس دادند

به غير از تهران ديگر شهرهاي کشور نيز در گيرودار انتخاب شهرداران خود هستند. شوراي پنجم در کلان‌شهرها انتخاب‌هاي متفاوتي داشت. برخي از شهرها خيلي زود در مورد شهردارشان به نتيجه رسيدند و بسياري ديگر دچار ترديدهايي مرزدارانه شدند و هنوز شهردارشان را انتخاب نکرده‌اند. شهر مشهد که شورايي اصلاح‌طلب دارد، با گزينه‌هايي متفاوت وارد مرحله انتخاب شهردار شد و در نهايت به گزينه قاسم‌ تقي‌زاده‌خامسي رسيد. اصلاح‌طلبي آزمون‌پس‌داده و مديري اجرائي که البته بايد ديد با شهر مشهد و مشکلات پيچيده و از کنترل خارج‌شده آن چه خواهد کرد. او که اولين نشست خبري خود را در مدرسه حکيم‌نظامي که محل تحصيلش بوده، برگزار کرد، گفت: انسان قانون‌مندي هستم و تا امضاي حکم در شهرداري حضور پيدا نمي‌کنم. او گفت که بنا ندارد از تهران نيرو بياورد و اتوبوسي عمل کند. او گفته است که با آستان قدس تعامل خواهد داشت و گفته است: «قطعا نه انتظار داريم آنها اموال‌شان را به ما بدهند و نه آنها انتظار دارند که ما اموال‌مان را به آنها بدهيم». وي اضافه کرد: «ارتباطم با آيت‌الله علم‌الهدي بسيار صميمي خواهد بود، از سويي با آيت‌الله علم‌الهدي ارتباط خانوادگي داشتيم، بعد از اينکه حکم بنده صادر شود، به ديدار ايشان خواهم رفت».

قدرت‌الله نوروزي هم  با ١٠ رأي از ١٣ رأي به‌عنوان شهردار جديد اصفهان معرفي شد. اصفهان هشت گزينه قابل بررسي براي شهرداري داشت و نوروزي که پيش‌ازاين فرماندار شهرستان اصفهان بوده، براي اين پست انتخاب شد. مرتضي سقائيان‌نژاد، شهردار سابق قم، با ١٣ رأي مشمول اعتماد اعضاي جديد شوراي شهر قم و ابقا در مسئوليت خود شد. او قبلا پس از برکناري از شهرداري اصفهان از طرف شوراي شهر اصفهان، بلافاصله شهردار قم شد.

شوراي شهر اروميه هم در همان يکم شهريور شهردار خود را انتخاب کردند و عليرضا عصمت‌پرست به‌عنوان شهردار جديد اروميه معرفي شد. در بندرعباس هم شوراي شهر جديد عباس اميني‌زاده را به‌عنوان شهردار جديد اين شهر انتخاب کردند. در شهر شيراز هم عبدالحميد معافيان از ميان چند گزينه بررسي‌شده شهردار شد و شوراي پنجم شهر شيراز با ۱۳ رأي که رأي اکثريت است، به او اعتماد کردند.شوراي شهر بوشهر هم پس از تشکيل جلسه و انتخاب هيئت‌رئيسه خود تصميم گرفت غلامعلي ميگلي‌نژاد در سمت خود به‌عنوان شهردار بوشهر ابقا شود.

‌سرپرست به جاي شهردار يعني...

شوراي شهر کرمان درباره انتخاب شهردار خود هنوز به نتيجه نرسيده و سيدمحمد موسوي، معاون حمل‌ونقل و ترافيک شهري شهردار سابق کرمان، به‌عنوان سرپرست شهرداري کرمان انتخاب شده است. اعضاي شوراي شهر کرمان گفته‌اند طبق قانون براي انتخاب شهردار سه ماه وقت داريم و مي‌خواهيم خوب فکر کنيم. شهر کرج در همسايگي پايتخت با حواشي بسيار و با تأخير از روز اول کاري خود اصغر نصيري را به‌عنوان گزينه نهايي خود براي شهرداري کرج اعلام کرد. گزينه‌هاي پيشنهادي براي شهر کرج يعني علي مقدس‌زاده، محسن صادق، اصغر نصيري، مصطفي سليمي و علي نوذرپور هرکدام گزينه‌هاي وقت‌گيري براي بررسي و رايزني بودند و همين کار شوراي شهر اصلاح‌طلب کرج را سخت کرد؛ اما گويا شوراي شهر کرج ملاک‌هاي ديگري براي انتخاب داشت. در ادامه بايد منتظر ماند و ديد وزارت کشور درباره اين انتخاب‌ها چه نظري دارد.  يکي ديگر از شهرهايي که هنوز نه شهردار دارد و نه سرپرست، اهواز است.

براي شهر اهواز هم گزينه‌هاي پرحاشيه‌اي مطرح بود که يکي از مهم‌ترين گزينه‌هاي پرحاشيه آن که هم‌زمان براي دو شهر نامزد شده بود، روز گذشته از اين پيشنهاد انصراف داد. اعضاي شوراي شهر اهواز قرار بود روز گذشته جلسه‌اي براي انتخاب شهردار داشته باشند؛ اما انصراف اين گزينه غيربومي برنامه را تغيير داد و در نتيجه فعلا اهواز هم شهردار ندارد. شوراي شهر اردبيل هم قدرت سيفي را به طور موقت به‌عنوان سرپرست شهرداري اردبيل انتخاب کرده‌اند. شوراي شهر اردبيل همچنان در ميان سه گزينه پيش‌روي خود در حال بررسي است. به گزارش «شرق»، فرامرز جمشيدپور با شش رأي اعضاي شوراي اسلامي شهر رشت، به‌عنوان سرپرست شهرداري رشت رأي گرفت. او چندي قبل و پس از برکناري شهردار شهر رشت به طور موقت سرپرست شهرداري شهر رشت شد و فعلا قرار است در همين سمت بماند تا شوراي شهر رشت درباره انتخاب شهردارشان سر فرصت تصميم بگيرند.

در ميان شهرهاي بزرگي که هنوز شهردار ندارند و درعين‌حال انتخاب شهردار براي رسيدن به آرامش اين شهر اهميت زيادي دارد، بايد نام شهر تبريز را ببريم. شوراي شهر تبريز که با اکثريت اصلاح‌طلب کار خود را شروع کرده با گزينه‌هايي که رويشان اجماع وجود ندارد، درگير حواشي شده است. شورايي که شايد به دليل مشکلات دوره قبلي شورا خيلي زودتر درباره مهره‌هاي مديريت جديد شهري تصميم مي‌گرفت، حالا از بسياري از شهرهاي ديگر عقب افتاده است. از ميان چهار گزينه براي شهرداري تبريز در همان روز تحليف صادق نجفي، يکي از نامزدها، انصراف خود را اعلام کرد و تاکنون شهر تبريز بدون شهردار و سرپرست اداره مي‌شود.

در ميان شهرهاي بزرگ بدون شهردار بايد از سنندج هم نام ببريم. شوراي شهر سنندج هم به شهردار قبلي اين شهر براي ابقا رأي نداد و قرار است روي گزينه‌هاي ديگر بررسي ادامه داشته باشد. فعلا هم عليرضا کاظمي، معاون اداري فعلي شهرداري سنندج، به‌عنوان سرپرست شهرداري سنندج معرفي شده است.  

به گزارش «شرق» شايد يکي از اتفاقات جالب توجه درباره انتخاب شهردار در شهرهاي بزرگ عملکرد پر از سؤال شوراي جديد شهر گرگان باشد؛ شورايي که نتيجه اعتماد مردم به يک فهرست با شعار حمايت از شهردار شهر گرگان بود، در زمان اعتماد به شهردار، او را کنار مي‌گذارد. گويا شهردار برکنارشده گرگان مقبول مردم اين شهر است و حالا اين عملکرد اعضاي جديد واکنش‌هاي بسياري را به همراه داشته است. فعلا هم شهر گرگان با سرپرستي مهدي باقري اداره مي‌شود.

‌فرصت‌هايي جديد براي زنان در مديريت شهري

تعداد زناني که در اين دوره مديريت شهري علاوه‌بر عضويت، رئيس شوارهاي شهر و همچنين شهردار شهرهاي بزرگ شدند، بسيار بيشتر شده است. زناني مانند شيفته بدرآذر در شهر سهند آذربايجان‌شرقي و مهنا محمدي‌موحد در شهر اسپكه سيستان‌وبلوچستان انتخاب‌هاي جديد شوراهاي شهرشان بودند که به‌عنوان شهردار انتخاب شدند. هرچند که سمانه شاددل هم در مدت حدود يک هفته شهردار منطقه دو شهر زنجان بود؛ اما خيلي زود برکنار شد.
منبع: شرق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

یارانه ماه رمضان امشب ۲۵ فروردین واریز می‌شود

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

پربازدید ها

سید یاسر خمینی: رهبر انقلاب کاندیداتوری حاج سیدحسن را به صلاح ندانستند؛ خواستند در شرایط فعلی به این عرصه ورود نکند

سازوکار بررسی صلاحیت نامزدها پس از بررسی هیات‌های اجرائی چگونه است؟

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند

احمدی نژاد به من پیشنهاد معاون اولی برای انتخابات ۱۴۰۰ داد/ اگر آقای هاشمی بودند، حتما تشویق به حضور در انتخابات می‌کردند/ با درگذشت پدر، دولت آقای روحانی شعارهایش را فراموش کردند

آیا پس از سیدحسن حضور سیدابراهیم هم منتفی شده است؟

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

مسیر کنونی کنکور با هم‌اندیشی و روش‌هایی کارآمد باید اصلاح شود

سیدحسن خمینی عزادار شد

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

به مدیرانی که با آنان برخورد شد هشدار داده‌بودیم اما مورد کم‌توجهی قرار گرفت/ با تعدادی از دلالان و قاچاقچیان بازار مرغ و روغن برخورد شد/ به کسانی که به دنبال اخلال در امنیت استان هستند اجازه هیچ‌گونه تحرکی داده نخواهد شد/ در سال گذشته عملیات تروریستی عناصر وابسته به داعش در محل تجمع عزاداران حسینی در یکی از شهرستان‌های استان کرمان کشف و عوامل آن دستگیر شدند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)