کد خبر: ۲۴۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
این نماینده اصولگرای مجلس با رد احتمال ائتلاف اصولگرایان و اصلاح طلبان در انتخابات آتی نیز خاطرنشان کرد: خود اصولگرایان هم شاید نتوانند ائتلاف صددرصدی داشته باشند. اصولگرایان و اصلاح طلبان هم می‌توانند با یکدیگر رقابت کنند یا حداکثر ممکن است سه لیست اصولگرا، اصلاح طلب و یک لیست تلفیقی بیرون بیاید.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه اصولگرایان به دنبال وحدت و انسجام هستند افزود: ما نیاز به حزب فراگیر داریم که با هم رقابت کنند در حال حاضر جبهه‌ها با هم کار می‌کنند و گاهی رسانه‌ها جایگزین احزاب می‌شوند احزاب هم تابلوی تبلیغاتی دارند اما کارکرد حزبی ندارند.

به گزارش ایسنا, محمدرضا باهنر با بیان اینکه جریانات سیاسی در انتخابات برای دستیابی به ائتلاف تلاش می‌کنند گفت: اصولگرایان هم به دنبال وحدت هستند و به نظر می‌رسد در این دور رقیب مشترک اصولگرایان اصلا‌ح طلبان باشند. در سال های پیش اصلاح‌طلبان یا امیدوار نبودند و یا منسجم نشده بودند یا نمی خواستند در انتخابات جدی حضور یابند لذا رقیب جدی نبودند. البته در مجلس هفتم فراکسیون قوی داشتند، در مجلس هشتم تعدادشان کم شد و در مجلس نهم خیلی کمتر شدند اما برای انتخابات آینده حتما وارد می‌شوند. ما هم دعوت می‌کنیم که آن‌ها وارد رقابت شوند.

نایب رییس مجلس با اشاره به رقابت اصولگرایان با یکدیگر در انتخابات گذشته تاکید کرد: ظرف 4-5 سال گذشته رقابت‌های جدی بین اصولگرایان وجود داشته که در برخی نیروها ذهنیت یا کدورت ایجاد کرده و باید این را پالایش کنیم و به سمت وحدت برویم. در حال حاضر تلاش‌هایی انجام می‌شود و جلساتی برگزار می‌شود که امید ما دستیابی به چشم انداز وحدت صددرصدی است. به ویژه اینکه انگیزه وحدت در گروه‌های اصولگرا وجود دارد.

باهنر درباره تمایلش برای ورود ناطق نوری به عرصه انتخابات نیز گفت: مقصود من ورود ایشان به مجلس نیست چرا که خودشان گفتند این مساله منتفی است و اگر قرار بود وارد انتخابات شوم در انتخابات ریاست جمهوری حضور می یافتم البته ایشان از نظر قانونی و به لحاظ سن منعی ندارند. ما می‌گوییم ایشان وارد صحنه مدیریت سیاسی کشور شوند زیرا معتقدیم آقای ناطق نوری ظرفیت اصولگرایی است و نمی تواند اصلاح طلب باشد لذا مرتب از ایشان دعوت می‌کنیم اما ایشان می گوید که احساس تکلیف نمی‌کند.

نایب رییس مجلس در بخش دیگری از این نشست خبری درباره انتخابات هیات رییسه مجلس گفت: من از وحدتی که در مجلس به وجود آمد تشکر می‌کنم که باعث شد رییس و نواب رییس مجلس امسال رقیبی نداشته باشند. همچنین از فراکسیون اصولگرایان و آقای حداد عادل که این فراکسیون را رهبری می کند تشکر می کنم که نهایت حمایت را از من داشتند.

وی درباره احتمال کاندیداتوری نادران در انتخابات هیات رییسه مجلس گفت: شاید اگر ایشان کاندیدا می شد رای می آورد ولی با توجه به اینکه جمع بندی دو فراکسیون حمایت از من و آقای ابوترابی بود صرف نظر کرد و صبح روز انتخابات هیات رییسه در نامه‌ای از نامزدی برای نایب رییسی مجلس انصراف دارد البته در سال چهارم مجلس معمولا تغییرات هیات رییسه کمتر است زیرا عموما نمایندگان یکدیگر را می‌شناسند و کار با رقابت سبک‌تری انجام می‌شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره نظر مجمع درخصوص استانی شدن انتخابات نیز تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت دو وظیفه دارد یکی زمانی است که بین مجلس و شورای نگهبان بر سر مساله ای اختلاف می شود و در آنجا موضوع به مجمع تشخیص واگذار می‌شود. وظیفه دوم نگارش سیاست‌های کلی نظام است که از سوی رهبری به مجمع واگذار می شود. در حال حاضر هم مجمع وارد بررسی سیاست‌های کلی انتخابات شده اما حدس من این است که این سیاست ‌ها به انتخابات این دوره نمی‌رسد.

وی افزود: اما در طرح استانی شدن انتخابات که در مجلس مطرح است شور اول این طرح تصویب شده و شور دوم را که تقریبا نهایی شده باید به صحن علنی ارجاع شده تا ببینیم مجلس چه تصمیمی در این باره خواهد گرفت.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین درباره تشکیل حزب رهروان ولایت گفت: من اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم اما بحث‌هایی بود که تشکیلات حزبی به این نام ایجاد شود اما آقای لاریجانی گفتند که عضو این حزب نخواهند بود مخالفت من با این موضوع هم از باب مخالفت با حزب رهروان نبود. بلکه می‌گفتم یک فراکسیون در مجلس نباید حزب تشکیل دهد و حزب باید فراکسیون تشکیل دهد.

وی درباره جریان منتسب به دولت و فعالیت این جریان در انتخابات آینده نیز اظهار کرد: بعضا خبرهایی بود که آقای جهانگیری در جلسه حزب کارگزاران شرکت کرده اشکالی ندارد که اعضای دولت عضو حزب باشند مثلا آقای نوبخت دبیرکل یک حزب است این منعی ندارد اما دولت به ما هو دولت حزب ندارد که بخواهد برای انتخابات لیست بدهد. اگرچه ممکن است لیستی توسط تشکل‌هایی منتشر شود که بگویند مورد حمایت رییس جمهور است.

این نماینده اصولگرای مجلس با رد احتمال ائتلاف اصولگرایان و اصلاح طلبان در انتخابات آتی نیز خاطرنشان کرد: خود اصولگرایان هم شاید نتوانند ائتلاف صددرصدی داشته باشند. اصولگرایان و اصلاح طلبان هم می‌توانند با یکدیگر رقابت کنند یا حداکثر ممکن است سه لیست اصولگرا، اصلاح طلب و یک لیست تلفیقی بیرون بیاید.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین درباره نقش سعید جلیلی در انتخابات آینده گفت: آقای جلیلی شخصیت فعال سیاسی است و مواضعی دارد من نشنیده ام که ایشان تشکیلات حقوقی راه بیاندازد بلکه بیشتر به دنبال تبلیغ یک گفتمان است. احمدی نژادی ها هم از نظر من تعریف روشنی ندارند زیرا به چند طیف تقسیم می شوند. عده‌ای اکنون رقیب ایشان هستند عده‌ای از ایشان جدا شده‌اند و عده‌ای حمایت مشروط دارند اینها گروه‌های متنوعی هستند که بعضا اختلافشان با یکدیگر زیاد است اما بخش‌هایی از طیف‌های منتسب به احمدی‌نژاد و جلیلی جزء اصولگرایی هستند و در قالب وحدت نیز می‌گنجند.

باهنر با اشاره به نقش جامعتین در هماهنگی جریانات اصولگرا اظهآر کرد: ما اینها را به عنوان یک مرجع خوب سیاسی قبول داریم و در سایه آنها کار می‌کنیم و توصیه می کنیم بقیه هم چنین محوریتی را بپذیرند.

نایب رییس مجلس در پاسخ به سوالی درباره شفافیت هزینه‌های انتخاباتی نیز گفت: هر انتخاباتی که در کشور برگزار می شود یک سری هزینه‌های رسمی حکومتی دارد و یک سری هزینه ها از سوی نامزدها . اینکه هزینه‌های احزاب و نامزدها باید چقدر باشد و در چه جاهایی مجاز است موضوعی است که در سیاست های کلی انتخابات در مجمع در حال نگارش آن هستیم تا هم منابع درست باشد و هم هزینه کردها البته مقامات نظارتی مثل سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و قوه قضاییه هم باید مواظبت کنند که این اتفاق نیفتد اگرچه بیشترین توصیه به خود نامزدهاست و خطر هیچ وقت منتفی نیست.

باهنر در پاسخ به سوال دیگری درباره ترکیب جناح‌های سیاسی نیز گفت: اوایل انقلاب دو جریان قوی به نام خط امام و لیبرالیسم وجود داشت و بعد از جریان 7 تیر و ترورها عملا خط امام حاکم شد و نظام روی ریل دقیق خود افتاد. نهایتا در سال 73-74 این ترکیب به دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا تبدیل شد و دوم خرداد 76 با انتخاب آقای خاتمی به عنوان اولین دولت اصلاح طلب و بعد از آن مجلس ششم را شاهد بودیم.

وی در پایان با بیان اینکه فتنه و انحراف دو خط قرمز اصلی برای فعالیت جریانات سیاسی درون نظام است تاکید کرد: در فضای انتخابات آینده سه نمونه قابل تصور است، یکی رقابت اصلاح طلبان و اصولگرایان ، دیگری رقابت اصلاح طلبان، اصولگرایان و جریان اعتدال و نهایتا رقابت اصلاح طلبان تندرو و کندرو و اصولگرایان تندرو و کندرو البته اعتدالیون هنوز نشو و نمو حقوقی حزب نکرده‌اند که جریانی از آن‌ها شکل بگیرند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)