کد خبر: ۲۴۵۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
بدهی ۲۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت از چالش‌ و معضلاتی است که تأمین و وصول آن از سوی دولت به سهولت مُیسر نخواهد شد.
باشگاه خبرنگاران:


بدهی ۲۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت از چالش‌ و معضلاتی است که تأمین و وصول آن از سوی دولت به سهولت مُیسر نخواهد شد.

اختلاف دولت با بانک ها صرفاً به حجم و میزان بدهی دولت خلاصه نمی شود، بلکه در ارتباط با نحوه بازپرداخت مطالبات بانک‌ها نیز اختلاف نظرها میان دولتی‌ها و بانکی‌ها جدی به نظر می رسد.

اگرچه در نگاه اول، بسیاری از افراد و گروه های اجتماعی گمان می کنند عنان بانک ها تماماً در دست دولت است و به واقع بانک ها یعنی شعبی از دولت که در ازای دریافت سپرده های عمومی مردم به دولت سود و منفعت می رسانند، اما  دولت خود نیز از بدهکارهای بانک‌ها محسوب می شود که نه تنها در میزان بدهی، بلکه در نحوه وصول آن نیز با چالش هایی جدی مواجه است.

منصور خاوندی،کارشناس اقتصاد ، با اشاره به لزوم پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها اظهار کرد: یکی از موانع پیش روی بانک ها برای پرداخت و ارائه تسهیلات به منابعی باز می‌گردد که در گذشته به عنوان قرض به دولت پرداخت شده و استمرار و حجیم شدن آن، باعث محدودیت هایی برای بانک‌ها شده است.

وی افزود: آن‌چنان که در گزارشات رسانه‌ها منعکس شده، دولت علاقه مند است بدهی مذکور را در قالب واگذاری بنگاه های دولتی تسویه نماید، امری که بانک ها علاقه ای به آن ندارند.

خاوندی عنوان کرد: قریب به 60 هزار میلیارد تومان از این میزان بدهی (حداقل 230 هزار میلیارد تومان) به بانک مرکزی و مابقی به بانک های دیگر مربوط می شود.

کارشناس اقتصاد گفت: بعد از گذشت سال ها، طرحی در اصلاحیه بودجه سال 1395 و در قالب تبصره 35 لحاظ شد که به موجب آن با برداشت 45 هزار میلیارد تومان از مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی های خارجی، حدود 15 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک ها کسر می شد.

وی افزود: البته این راهکار، مورد انتقاد بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود و توجیه آنها برای این مخالفت نیز به موضوع تحت الشعاع قرار گرفتن پایه پولی کشور و تورم معطوف می شد.

خاوندی گفت: با همه این اوصاف، در اواخر سال گذشته، تبصره الحاقی به بودجه سال 95 نهایی و برای اجرا به بانک مرکزی ابلاغ شد.

کارشناس اقتصادی عنوان کرد: به موجب این طرح، مقررشد حدود 15 هزار میلیارد تومان از منابع مورد نظر برای تسویه بدهی ِدولت به بانک ها به کار گرفته شود که البته این رقم مشمول منابع پرداختی نقدی نمی‌شد و به واقع با ایجاد تغییراتی در سیستم حسابداری، بدهی مذکور کاهش یافت که بنابر آخرین آمار اعلام شده از سوی نهادها و مراکز ذی‌ربط، حدود 13 هزار میلیارد تومان از مجموع بدهی برآورد و احصاء شده تسویه شده است.

وی افزود: بدهی دولت صرفاً به بانک ها خلاصه نمی شود، بلکه بخش دیگری از مقروضات دولت، شامل طلب پیمانکاران می شود که برای تسویه آن نیز طرح انتشار اوراق، مد نظر قرار گرفت که این مورد نیز با انتقاد مجلس شورای اسلامی همراه شد.

کارشناس اقتصاد عنوان کرد: یکی دیگر از چالش و اختلاف های دولت با بانک‌ها به موضوع نحوه محاسبه میزان بدهی باز می‌گردد که در پی آن بانک ها معتقدند به بدهی مذکور سود تعلق می‌گیرد اما دولت مخالف اخذ سود از این بدهی بواسطه بانک ها است و در خوشبینانه ترین حالت ممکن، دولت معتقد است سود اشاره شده باید با ضریب کمتری محاسبه گردد.

بنگاه داری بانک ها با شیوه مد نظر دولت تشدید می شود ؟

سعدی ناظری، محقق و پژوهشگر اقتصادی، با اشاره به خطر واگذاری بنگاه های دولتی به عنوان روشی برای تسویه بدهی دولت به بانک ها گفت: در حال حاضر یکی از انتقاداتی که متوجه بانک ها است به موضوع بنگاه داری آنها معطوف می شود.

وی افزود: بدون تردید اجرایی شدن این شیوه برای تسویه بدهی دولت، خطر بنگاه داری بانک ها را تشدید می‌کند و این عارضه ای است که باید مهار و کنترل شود.

ناظری عنوان کرد: به هر ترتیب دولت نیز با محدودیت های مواجه است که به واقع همین امر باعث دشوار شدن تسویه بدهی ها شده  اما انتظار می‌رود شیوه و روش‌هایی برای تسویه بدهی مد نظر قرار گیرد که چالش‌ها و نارسایی‌های حوزه نظام بانکی را تشدید نکند در غیر این‌صورت، عملیاتی شدن چنین امری (واگذاری بنگاه های دولتی با بانک ها) مصداق بارز کور شدن چشم برای اصلاح ابرو است.

وی در خاتمه یادآور شد: امید آن می رود با اتخاذ راهکاری مقتضی و پیش بینی تمهیدات مؤثر بدهی دولت به بانک‌ها در زمان هر چه سریع تری تسویه گردد که قطعاً تحقق این امر برای نظام بانکی و اقتصاد کشور ضروری و راهگشا خواهد بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

پربازدید ها

یارانه ماه رمضان امشب ۲۵ فروردین واریز می‌شود

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان

۴ محصول ایران خودرو پیش فروش شد/ تولید ۴۸۰ هزار و ۳۳۸ دستگاه خودرو توسط ایران خودرو در سال گذشته

رئیس اتاق کرمان: با تمرکز بر معادن، اقتصاد استان ۱۵ تا ۲۰ سال آینده با مشکل روبرو خواهد شد

کشف ۵ انبار احتکار لوازم خودرو در کرمان

نرخ زولبیا و بامیه در کرمان اعلام شد

سرمازدگی اخیر به باغ‌های پسته استان چقدر خسارت وارد کرد؟

هزینه هر پیامک چگونه محاسبه می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)