کد خبر: ۲۴۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
دلیل خام فروشی سنگ های معدنی، حذف سرمایه در استان کرمان است، ضمن آنکه عدم توجه مسئولین به بخش معدنی نیز مزید بر علت شده است.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان با اشاره به دلایل خام فروشی سنگ های معدنی در استان کرمان اظهار کرد: دلیل خام فروشی سنگ های معدنی، حذف سرمایه در استان کرمان است، ضمن آنکه عدم توجه مسئولین به بخش معدنی نیز مزید بر علت شده است.

محمد آیت الهی موسوی در گفت وگو با ایسنا، ادامه داد: اکنون کارآفرین بخش خصوصی متهم به عدم پرداخت بدهی های خود به بانک ها است و سه ستاره شده است، لذا نمی تواند حرکتی انجام دهد بطوریکه هر کس دیگر از سرمایه داران به وضعیت آنها بنگرد، دیگر حاضر به سرمایه گذاری نیست.

آیت اللهی موسوی گفت: دولت خودش یکسری مشکلات در برنامه ریزی اقتصادی بوجود آورده است در حالی که ما توقع داشتیم که دولت حلال مشکلات باشد. به عنوان مثال علیرغم توصیه استاندار به معاون اول رییس جمهور که بدیهی های بانکی واحدهای صادراتی تا زمانی که از رکود خارج شوند، فریز گردد و سرمایه در گردش به آنها داده شود که با این کار سرمایه گذاران نیز تشویق به سرمایه گذاری می شوند ولی متاسفانه تاکنون اقدامی انجام نگرفته است و حتی فشار بانک ها برای وصول مطالباتشان بیشتر شده است.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان عنوان کرد: تا زمانی که سرمایه گذاری در بخش فراوری صورت نگرفته است، نمی توانید توقع داشته باشید، مردم خام فروشی نکنند و کار فرآوری انجام دهند. این کار مستلزم تغییر ساختارها است. 

وی با اشاره به تعداد کارخانه های فعال در استان کرمان اذعان کرد: در کرمان 77 کارخانه سنگ تزیینی، پروانه بهره برداری دارند و 25 واحد کوچک سنتی نیز کارهای تولید مصنوعات سنگی را انجام می دهند.

آیت اللهی موسوی با بیان اینکه، در کل کشور 6 هزار واحد فراوری سنگ وجود دارد اضافه کرد: گردش مالی این صنعت در دنیا 22 میلیارد یورو است که سهم ما از دنیا بسیار اندک است و بیشتر به دنبال خام فروشی هستیم این در حالی است که 80 درصد محصولات سنگی بصورت خام از کشور خارج می گردد.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان گفت: ما در این زمینه بازار سنگ های تزیینی در دنیا 1.37 درصد سهم داریم این در حالی است که کشور چین با داشتن 34 درصد بازار جهانی سنگ، رتبه اول و بعد از آن هندوستان، ترکیه، برزیل و ایتالیا دارا هستند.

وی با اشاره به اینکه، بیشتر سنگ های معدنی بصورت خام از ایران به چین صادر می گردد اظهار کرد: این سنگ خام ، پس از فراوری متاسفانه مجددا در استان فروخته می شود.
رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان ادامه داد: این درحالی است که در استان کرمان، کارخانجاتی وجود دارد که ماشین آلات بسیار مدرنی دارند و می توانند محصول معادن کرمان را پس از فرآوری  صادر کنند و به بیشترین ارزش افزوده برسانند.

وی با اشاره به دلیل عدم فروش سنگ های تزیینی استان کرمان گفت: تمرکزی در بازار نداریم . یعنی بازارچه سنگ برای رقابتی سالم وجود ندارد تا تولید کنندگان کرمانی بتوانند محصولات خود را در آن بازارچه عرضه کنند. این امر باعث شده است، واسطه هایی به وجود آیند که به ناحق، سنگ استان های دیگر را در استان تبلیغ و عرضه می کنند و موجب ورشکستگی کارخانه های استان می شود.

بوروکراسی اداری استان مانع شد
آیت اللهی موسوی با اشاره به حمایت استانداراز صنعت سنگ کرمان افزود: استاندار در اولین جلسه ای که مشکل خود را مطرح کردیم، یک زمین در کنار شهرک صنعتی خضرا برای این کار تخصیص دادند، که متاسفانه بروکراسی اداری باعث شده تاکنون این زمین واگذار نگردد تا بتوانیم با طراحی مناسب، مکانی در خور استان و برای صادرات در اختیار کارخانه داران و تولیدکنندگان قرار دهیم که در رقابت با دیگر استان ها به عرضه مستقیم سنگ در راستای حفظ زنجیره ارزش،از معدن تا محصول صادراتی بپردازیم.

وی اذعان کرد: 183 معدن در استان کرمان ثبت شده است که عده ای روی آنها سرمایه گذاری کرده اند بطوریکه، 75 معدن به بهره برداری رسیده است و 96 معدن در حال اکتشاف  و 12 معدن دیگر گواهی کشف گرفته اند. این معدن ها شامل مرمریت، تراورتن، گرانیت، کونگلومرا، مرمر   می باشند که این آخری (مرمر)مزیت بسیار بالایی در کشور دارد و بیشتر معادن آن در کرمان متمرکز است.

آیت الهی موسوی با اشاره به میزان ارز آوری سنگ های تزیینی ادامه داد: اگر بخواهیم آنها را در کرمان فراوری و صادر کنیم، سالانه حدود 1.5 میلیارد دلار می توانیم ارزآوری داشته باشیم.

وی بیان کرد: این اتفاق زمانی خواهد افتاد که ما 100 کارخانه فراوری سنگ مدرن در کرمان داشته باشیم. (اکنون 4 کارخانه مدرن در کرمان و 2 کارخانه در سیرجان داریم) ولی متاسفانه در حال حاضر از 77 کارخانه موجود هم تعداد بسیاری تعطیل و نیمه تعطیل شدند و علیرغم تلاش انجمن و اطلاع رسانی به مسئولین و نهادهای ذیربط،هیچ اقدام موثری برای جلوگیری از این امرنمی شود و بالطبع این امر باعث تعطیلی معادن استان هم خواهد گردید.

وجود بازار در خارج از کشور
رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان با اشاره به اینکه،75 درصد معادن سنگ در اختیار بخش خصوصی و 25 درصد آن در اختیار دولت است معتقد است: اگر چنانچه سرمایه گذاری مناسبی در این بخش صورت پذیرد، می تواند جایگزین پسته شود. اکنون سهم بسیار کمی از صادرات سنگ تزیینی در جهان داریم و 80 درصد آن، بصورت خام صادر می شود و فقط 20 درصد سنگ فراوری شده صادر می گردد. سهم ما از صادرات سنگ فراوری شده فقط 0.04 درصد است.

وی با اشاره به راهکارها گفت: در زمینه معادن مشکل بهره مالکانه ای که دولت اخیرا درصد را بسیار بالا برده است، داریم؛ باید ماشین آلات مدرن برای استخراج معادن استفاده کرد؛ نیروی ماهر در کارخانه ها نیاز داریم؛ باید سرمایه در گردش مناسب داشته باشیم؛ مدرن کردن ماشین آلات کارخانه ها؛ بهبود فضای کسب و کار؛ توجه به تحقیق و توسعه در کارخانه ها؛ راهکارهایی است که می تواند ما را موفق کند.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان افزود: اما کسی حرف ما را نمی شنود، علی رغم وجود دانش، تخصص و انجام عارضه یابی و اینکه می دانیم که مشکل سنگ استان چیست، اما هنوز منتظر معجزه ای هستند که وضع آبهای زیرزمینی بهتر شود و به کشاورزی بپردازند. این در حالی که اگر عزم استانی باشد و بیشتر از اطلاعات ما استفاده کنند، صنعت و معدن سودآورتر اس

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افزایش ۱۲ درصدی پرونده‌های قضائی در سال جاری

کارشناس: رسیدن به توافق به مراتب دشوار‌تر شده

آیا دلیل سه فوت مشکوک در سیرجان قصور پزشکی بوده است؟

ذوب‌آهن صفر - مس رفسنجان ۳/ ربیعی و شاگردانش روی نوار پیروزی

حذف کامل دفترچه بیمه سلامت از اول دی ماه

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)