کد خبر: ۲۴۶۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
رکود و کاهش تولید گریبان واحدهای صنعتی کوچک را گرفته و علیرغم شعارهای اقتصادی اما هم اکنون بیش از ۳۰ درصد از واحدهای صنعتی کرمان با کاهش تولید و یا تعطیلی دست و پنجه نرم می کنند.
 رکود و کاهش تولید گریبان واحدهای صنعتی کوچک را گرفته و علیرغم شعارهای اقتصادی اما هم اکنون بیش از ۳۰ درصد از واحدهای صنعتی کرمان با کاهش تولید و یا تعطیلی دست و پنجه نرم می کنند.

یکی از سرمایه گذاران بخش صنعت به خبرنگار مهر می گوید: چند سال قبل ۱۰ میلیارد تومان برای ایجاد خط تولید سرمایه گذاری کردم اما از سال ۹۴ مجبور شدم واحدتولیدی را تعطیل کنم و همه کارگران هم بیکار شدند.

در صورتیکه وام را هم دریافت کنیم باید با سود بالا و در اقساط کوتاه مدت باز پرداخت کنیم در حالیکه شرایط بازار و برگشت سود در چرخه اقتصاد و صنعت بسیار سخت شده است

وی با اشاره به اشتغال ۱۰۰ نفر در این واحد تولیدی افزود: مهمترین مشکلی که با آن مواجه بودم عدم حمایت در بخش نقدینگی بود، وقتی ما برای دریافت وام به بانکهای عامل مراجعه می کردیم در کنار وثیقه های عجیب و سنگینی که درخواست می کردند متاسفانه نقدینگی مورد نیاز را هم در اختیار قرار نمی دادند.

وی افزود: در صورتیکه وام را هم دریافت کنیم باید با سود بالا و در اقساط کوتاه مدت باز پرداخت کنیم در حالیکه شرایط بازار و برگشت سود در چرخه اقتصاد و صنعت بسیار سخت شده است.

این تولید کننده کرمانی افزود: چگونه یک سرمایه گذار در شرایط کنونی رغبت می کند سرمایه خود را در بخش صنعت هزینه کند اگر این روزها به بازار نگاه کنید اکثر سرمایه گذارها به سمت کارهایی رفته اند که در کنار هزینه اندک سود بسیار داشته باشند.

واردات اسباب بازی چینی پر سود تر است

وی گفت: سرمایه من سالهاست خوابیده است و ضرر می دهم در حالیکه هم زمان با سرمایه گذاری بنده در بخش صنعت برخی از دوستان نصف این پول را در بخش واردات اسباب بازی چینی هزینه کردند و سودشان بسیار بیشتر شد.

یکی دیگر از سرمایه گذران می گوید: ۱۲۰ نفر را در واحد صنعتی به کار گرفتم و در ابتدا با تشویق مسئولان اقدام به سرمایه گذاری کردم اما وقتی کالا را در بازار عرضه کردیم با مشکلاتی از جمله مالیات های کمر شکن و قاچاق کالا و واردات موازی محصول از کشورهای مختلف مواجه شدیم.

سوله ای که خط تولید را راه اندازی کردم در حال حاضر متروک شده است و چشم اندازی برای رفع موانع نیز وجود ندارد

این زن کرمانی افزود: سوله ای که خط تولید را راه اندازی کردم در حال حاضر متروک شده است و چشم اندازی برای رفع موانع نیز وجود ندارد.

وی بیان کرد: طی این مدت کسی به ما نگفت مشکلاتان کجاست و برای رفع مشکل و موانع باید چکار کنیم.

وی افزود: مالیات به یکباره افزایش یافت و دولت برای اینکه خودش درآمد داشته باشد روی صنایع کوچک که اکثرا با سرمایه های خرد دارند فشار آورد و هیچ حمایتی هم نکرد.

یکی دیگر از سرمایه گذران به خبرنگار مهر گفت: قرار بود با پول ناشی از هدف مندی یارانه ها تولید رونق بگیرد اما هیچ خبری از حمایتهای یارانه ای نشد از سوی دیگر قیمت اجناس گران شد و حالا صحبت از حذف یارانه ها ست! سوال این است اجرای این طرح چرا با این انحراف مواجه شد؟ مگر قرار نبود با اجرای طرح هدفمندی تولید رونق بگیرد.

وی افزود: کارخانه من با نیمی از توان در حال فعالیت است و به زودی با مشکل جدی مواجه می شوم سردخانه کارخانه در حال حاضر حتی یک کیلو گرم تولید ندارد.

وی بیان کرد: اگر این کارخانه فعال شود چندین خانواده درآمد خواهند داشت، محصول کشاورز را خریداری می کنم و در کنارش یک واحد بسته بندی مشتری خواهد داشت و شبکه توزیع هم فعال می شود و اگر این واحدها فعال نشوند در نهایت هیچ اتفاقی در بخش صنعت و تولید نخواهد افتاد.

وی گفت: چگونه است که از هزار و ۵۳۴ واحد صنعتی فعال در حال حاضر به ۴۰۰ واحد صنعتی رسیده ایم که آنها هم در معرض تعطیلی هستند.

چرا می گویند اینجا بهشت سرمایه گذاری است مسئولان اول باید مشکل سرمایه گذارانی که واحدهای صنعتی آنها راکد شده است را حل کنند و این کار با نظارت دقیق و همکاری بانک مرکزی و پیگیری نماینده ها و مسئولان اجرایی حل می شود

وی بیان کرد: چرا می گویند اینجا بهشت سرمایه گذاری است مسئولان اول باید مشکل سرمایه گذارانی که واحدهای صنعتی آنها راکد شده است را حل کنند و این کار با نظارت دقیق و همکاری بانک مرکزی و پیگیری نماینده ها و مسئولان اجرایی حل می شود.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر اظهارداشت: مهمترین مشکلی که در بررسی های واحدهای صنعتی احصا شده است کمبود نقدینگی است.

محمد رضاپور ابراهیمی افزود: در دولت دوازدهم باید راهکاها برای رونق اقتصادی به صورت عملی پیدا شود و رکود پشت سرگذاشته شود.

وی افزود: در جلسات متعدد با سرمایه گذاران مشکلات شناسایی شده است و برای رفع این مشکلات برنامه ریزی با حضور مسئولان دستگاههای اجرایی انجام شده است.

وی خواستار رفع موانع تولید و تزریق نقدینگی به واحدهای صنعتی زود بازده شد و افزود: این واحدها در صورت رونق پایه اقتصاد را تقویت و موجب اشتغال زایی و افزایش امید به برنامه های اقتصادی دولت خواهند شد.

افزایش مالیات منطقی باشد

وی در خصوص افزایش مالیات ها نیز گفت: در شرایطی که صنعت با چالش مواجه است افزایش مالیاتنها باید منطقی باشد.

وی گفت: در بحرانهای اقتصادی واحدهای صنعتی کوچک بیشترین خسارات را داده اند و تامین سرمایه و حمایت از این واحدها بسیار با اهمیت است.

پور ابراهیمی افزود: برخی از این واحدها مورد حمایت قرار گرفته و گفته می شود از رکود خارج شده اند اما تعداد واحدهایی که هم اکنون در رکود به سر می برند بالاست و باید چاره اندیشی فوری انجام شود.

سرمایه گذار باید مورد حمایت باشد نه اینکه بعد از سرمایه گذاری با انواع مشکلات ناشی از بروکراسی و بی توجهی مواجه شود

وی گفت: سرمایه گذار باید مورد حمایت باشد نه اینکه بعد از سرمایه گذاری با انواع مشکلات ناشی از بروکراسی و بی توجهی مواجه شود.

وی از بانکهای عامل نیز خواست شرایط لازم برای حمایت مالی و افزایش گردش مالی را برای واحدهای صنعتی فراهم کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان نیز با اشاره به اینکه حمایت از این واحدها در اولویت کاری مسئولان استان قرار گرفته است بیان کرد: این حمایت ها با جدیدت بیشتر دنبال می شود.

محمدرضا فتوت با اشاره به مشکلات اقتصادی که در سال های گذشته گریبان کشور را گرفت افزود: تمام تلاش ما مدیریت و رفع مشکلات است تا در آینده نزدیک شاهد پویایی اقتصادی در استان کرمان باشیم.

وی به سرمایه گذاران اطمینان داد که مدیران استان کرمان حمایت و تلاش خود را به کار خواهند گرفت که موانع در مسیر تولید رفع شود.

وی به رفع بسیاری از مشکلات در استان کرمان خبر داد و افزود: این مشکلات باید در سطوح ملی نیز برطرف شود و در نهایت شاهد تولید، توسعه و رونق اشتغال در استان کرمان باشیم.

وی از اختصاص ۷۰ میلیارد تومان اعتبار به بخش تولید خبر داد و افزود: سرمایه گذاران در بخش صنعت و تولید مطمئن باشند تمام تلاش خود را برای رونق اقتصادی به کار گرفته ایم.


منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

عاملان شهادت افسر پلیس در سیرجان پس از 12 سال دستگیر شدند/ زمین‌گیر شدن قاچاقچیان مواد مخدر در دل کویر

معاون سازمان صمت کرمان: سیمان را احتکار می‌کنند تا گران‌تر بفروشند

علت اصلی شهادت سردار حجازی چه بود؟

یک فعال اصولگرا: به نفع رییسی است که در قوع قضائیه بماند

ابلاغ دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی

سازندگان کلیپ ضرب و شتم یک روحانی یک پدر و پسر بودند که می‌خواستند از کشور فرار کنند

ظریف کاندیدای مورد اجماع احزاب اصلاح‌طلب است

روشن نبودن حضور یا عدم حضور رئیسی؛ تاکتیک اصولگرایان برای جلب توجه

یک واکسن نانوذره‌ای ضدکرونا در آمریکا به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

تزریق واکسن کرونا رایگان است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)