کد خبر: ۲۴۶۶۴
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس دانشگاه فرهنگیان:
دکتر مهرمحمدی از تدوین منشور «حقوق و تکالیف دانشجویان» در این دانشگاه خبر داد و گفت: تمام تلاش مدیریت دانشگاه این است که دانشجویان به عنوان یک عنصر فعال اجتماعی و کنشگر سیاسی در دانشگاه ظاهر شوند، اما به دلیل ویژگی ساختاری این دانشگاه دانشجویان با خودسانسوری همواره رویه محافظه‌کارانه به خود می‌گیرند.
دکتر مهرمحمدی  از تدوین منشور «حقوق و تکالیف دانشجویان» در این دانشگاه خبر داد و گفت: تمام تلاش مدیریت دانشگاه این است که دانشجویان به عنوان یک عنصر فعال اجتماعی و کنشگر سیاسی در دانشگاه ظاهر شوند، اما به دلیل ویژگی ساختاری این دانشگاه دانشجویان با خودسانسوری همواره رویه محافظه‌کارانه به خود می‌گیرند.

 رییس دانشگاه فرهنگیان با اعلام این مطلب اظهار کرد: باید تلاش کنیم ذهنیت امنیتی بودن دانشگاه فرهنگیان در جامعه برطرف شود که البته در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته، به طوری که توسعه تشکل‌های سیاسی، فرهنگی و کانون‌های دانشجویی در دوره مدیریت فعلی دانشگاه بی‌سابقه بوده است؛ در واقع ما در دو سال اول مدیریت فعالیت جدی در این زمینه نداشتیم؛ ولی در دو سال اخیر بالغ بر ۳۰ تشکل سیاسی و فرهنگی مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: باید فضای باز سیاسی و همچنین نشاط را در محیط دانشگاه‌ها ایجاد کنیم و دانشجویان بتوانند در طول تحصیل خود به عنوان  یک عنصر فعال اجتماعی ظاهر شوند و کنشگر سیاسی فعالی باشند که در این زمینه منشوری تحت عنوان «منشور حقوق و تکالیف دانشجویان» در دانشگاه‌ فرهنگیان منتشر شد که این منشور علاوه بر حقوق و تکالیف دیگران در برابر دانشجویان و هم بر حقوق و تکالیف دانشجویان در برابر دیگران اشاره دارد.

رییس دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: ما معتقد هستیم تدوین یک منشور حقوق و تکالیف دانشجویی به تنهایی برای ایجاد فضای با نشاط و باز در دانشگاه فرهنگیان کافی نیست، باید مدیریت صف دانشگاه، استان‌ها و پردیس‌ها در عملکرد و نوع برخورد خوب این پیام را مرتب تکرار کنند که دانشجویان باید به عنوان یک عنصر فعال اجتماعی در دانشگاه ظاهر شوند.

دکتر مهرمحمدی تاکید کرد: البته ایجاد فضای با نشاط و باز سیاسی و رفع ذهنیت امنیتی بودن دانشگاه فرهنگیان تنها بر عهده مدیریت دانشگاه نیست. باید اقدامات بیشتری صورت بگیرد که فضای باز فکری و اندیشه‌ای در همه ابعاد سیاسی و اجتماعی دانشگاه شکل بگیرد.

وی افزود: ویژگی که در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد، بحث گزینشی بودن آن است که دانشجویان با توجه به این‌که بعد از فارغ‌التحصیلی به استخدام وزارت آموزش و پرورش در می‌آیند، دستگاه گزینشی این نهاد به شکل محسوس و غیر محسوس این دانشجویان را زیر نظر دارد و آنها بعد از ۴ سال با اعلام نظر نهایی گزینش استخدام می‌شوند. بنابراین با توجه به این شرایط هر قدر مدیریت دانشگاه در جهت ابراز نظر و اندیشه دانشجویان تاکید کنند، خیال آنها راحت نمی‌شود.

رییس دانشگاه فرهنگیان در پایان با تاکید بر اینکه دانشجویان این دانشگاه دچار نوعی خودسانسوری هستند، گفت:‌ به دلیل ویژگی ساختاری دانشگاه فرهنگیان در بسیاری از مواقع دانشجویان معلم این دانشگاه دچار خودسانسوری می‌شوند؛ یعنی به دلیل خاص و از باب احتیاط رویه محافظه‌کارانه در دانشگاه پیش می‌گیرند و دانشجویان احساس می‌کنند که سری که درد نمی‌کند، چرا باید دستمال ببیند.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

جبهه اصلاحات کرمان از نامزدهای شورای شهر که علاقمند به حضور در لیست این جبهه هستند دعوت به عمل آورد

محسن هاشمی روز شنبه به جمع بندی می‌رسد

صادقی:نامزد جبهه اصلاحات فقط از میان اصلاح‌طلبان انتخاب می‌شود

ستاد‌های اصلاح طلبان کی و چگونه تشکیل می‌شود؟

26 سال است که تاوان اتفاقات دوم خرداد را می‌دهیم/ امسال مانند سال 76 در پیچ تاریخ قرار گرفته‌ایم/ مشکلات امروزه جامعه از انقلاب نیست، از انتخاب بد است/ انتخاب امسال ما باید ظهور ساز باشد/ اگر رئیسی به انتخابات نیاید مردم ایشان را نخواهند بخشید

روحانی: همه جناح‌ها و گروه‌ها باید در انتخابات شرکت داشته باشند/ دولت یازدهم و دوازدهم در سخت‌ترین شرایط تاریخ ایران حداقل در یک قرن گذشته حتی در جنگ جهانی اول و دوم بود

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

علی مطهری پس از ثبت نام: همه باید حرف خود را بزنند خط قرمز آشوب و بلواست

برخی از نامزد‌های ریاست جمهوری حرف‌های دشمن را تکرار می‌کنند/ این حرف‌ها توسط افرادی مطرح می‌شود که بار‌ها از مردم رای گرفته اند

پربازدید ها

فوتی‌های کرونا در استان دو رقمی شد

جان پدر کجاستی/ «جان پدر» این بار برای دردانه دختر خواهد سوخت

از غایبان امتحانات حضوری آزمون مجدد گرفته می‌شود

از نخستین محصول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا به نام "کوو ایران برکت فردا رونمایی می‌شود

تردد خودروهای شخصی بین شهرهای استان در پایان هفته جاری ممنوع شد

ما تقریبا از دام ویروس انگلیسی با افتخار جستیم/اکنون چند موتاسیون جدید وارد کشور شدند/وحشتی که از ویروس انگلیسی داشتم، از ویروس هندی ندارم/ از ویروس آفریقای جنوبی هراس دارم

کرونای هندی تهدید جهانی است

خط تولید واکسن «برکت» با ظرفیت ماهانه ۳ میلیون دوز آماده شد / به محض تایید وزارت بهداشت، تولید آغاز می‌شود/واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت از خرداد ۱۴۰۰

کاهش نسبی کرونا/ نگرانی وزارت بهداشت از افزایش کرونا در تعطیلات عید فطر

۳۰۷ فوتی و ۱۸۱۳۳ ابتلای جدید کرونا در کشور

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)