کد خبر: ۲۴۶۸۱
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
روزنامه کرمان امروز در شماره 2622 خود به تراژدی دردناک حادثه برای دانش آموزان هرمزگانی پرداخته و گزارشی با عنوان 'ارابه های مرگ در جاده های غفلت' به قلم مهدیه السادات میر مهدی حسینی را به چاپ رسانده است.
روزنامه کرمان امروز در شماره 2622 خود به تراژدی دردناک حادثه برای دانش آموزان هرمزگانی پرداخته و گزارشی با عنوان 'ارابه های مرگ در جاده های غفلت' به قلم مهدیه السادات میر مهدی حسینی را به چاپ رسانده است.

ارابه های مرگ در جاده های غفلت

در این گزارش آمده است: اردوهای دانش آموزی در کشور ما در اکثر موارد با حاشیه همراه است و هر چند وقت یکبار حوادث این اردوها تیتر اخبار حوادث می شود. اما مبرهن است که هیچ کدام از نهادهای مربوطه برای ارتقای کیفیت اتوبوس های مدارس تلاش نمی کنند و همواره برای اردو و سرویس مدارس، از اتوبوس های بی کیفیت و فرسوده استفاده می شود.

امید است برای یکبار هم که شده مسئولان به جای آنکه خودشان را پشت پیام های تکراری پنهان کنند، چاره ای برای این درد بی درمان بیابند تا هر از چند گاهی دانش آموزان ما در جاده ها طعمه مرگ و خانواده هایشان داغدار نشوند. سئوالی که در ذهن ما مطرح شده این است که آیا برای یک تصمیم موثر و جهادی، این همه تلفات کافی نیست؟

کشور ما یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار کشته شدگان را در سوانح رانندگی دارد. نا امن بودن جاده ها و خودروها و بی توجهی رانندگان به علائم رانندگی منجر به بروز چنین حادثه هایی شده است؛ اما متاسفانه تا به امروز هیچ نظارت و اقدام جدی در راستای بهبود این وضع انجام نشده است. 

آنچه موجب شد تا باز در گزارش امروز به موضوع نا امنی جاده ها و خودروها اشاره کرده و بپردازیم، حادثه تلخ و دردناک واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان نخبه و فرزانه استان هرمزگان در جاده داراب و فوت 9 دانش آموز دختر در این حادثه است. 

خبر این حادثه دردناک از این قرار است: اتوبوس دختران دانش آموز هرمزگانی برای شرکت در اردوی فرزانگان (استعدادهای درخشان) به شیراز می رفت که حدود چهار صبح روز جمعه دهم شهریوردچار حادثه شد. در اثر واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان دست کم 9 نفر کشته شدند که هفت نفر از آنان دانش آموز بوده اند. 

به گفته رئیس مرکز اورژانس استان فارس 2 دانش آموز هم قطع عضو شده اند. 34 دانش آموز دیگر هم آسیب دیدند که شماری از حادثه دیدگان با هلی کوپتر به مراکز پزشکی شیراز منتقل شدند که حال چهار نفر از آنان نیز وخیم اعلام شده است. جز هفت دانش آموز سرپرست و کمک راننده هم کشته شده اند.

جاده ها؛ قاتلان خاموش

حوادث جاده ای در کشور ما آنقدر زیاد رخ می دهد که دیگر چشم و گوش هایمان پر شده است از آمار جان هایی که روزانه توسط جاده و ارابه های مرگ در کشور بی جان می شود. 

اخیرا هم تصادفات و مرگ و میرها دسته جمعی رخ می دهد اما عمق فاجعه آنجاست که در این سوانح شاهد از دست دادن نخبگان و سرمایه های کشور باشیم. طی چند روز اخیر نیز شاهد پر پر شدن دانش آموزان مستعد و فرزانه کشورمان در یک اردوی دانش آموزی بوده ایم.

اردوهای بی بازگشت

اردوهای دانش آموزی در کشور ما تا حدودی با حاشیه همراه است که هر چند وقت یکبار حوادث این اردوها تیتر اخبار حوادث می شود.

15 سال پیش بود که حادثه غرق شدن دختران دانش آموز در استخر آن هم به دلیل سوار کردن بیش از ظرفیت قایق اردوهای دانش آموزی را تحت الشعاع خود قرار داد و وزارت آموزش و پرورش برگزاری اردوهای دانش آموزی را تا چندین ماه ممنوع اعلام کرد و پس از مدتی که این حادثه به دست فراموشی سپرده شد باز اردوهای دانش آموزی از سر گرفته و ممنوعیت ها و محدودیت ها برداشته شد. 

بعد از آن حادثه تلخ استخر، هر چند سال یکبار شاهد حوادثی برای اردوهای دانش آموزی در جاهای مختلف کشورمان بوده ایم اما آنچه مشخص است این است که هیچ کدام از نهادهای مربوط به این موضوعات تا به امروز نتوانسته اند هیچ کاری برای بهبود وضع اردوها انجام دهند.

مسئولان پاسخگو باشند

پس از حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان نخبه استان هرمزگان و فوت 9 نفر در این حادثه، عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: تمامی مسئولان در حوزه ی وزارت راه و شهرسازی، وزارت آموزش و پرورش و متصدیان این امر باید در برابر سانحه رانندگی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی پاسخگو باشند.

یحیی کمالی پور، با اشاره به حادثه واژگونی یک دستگاه اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی در داراب استان فارس، گفت: سالهاست که چنین اتفاقاتی در کشور رخ می دهد و مردم و مسئولان چند صباحی با خانواده های داغدار اظهار همدردی می کنند و متاسفانه پس از آن اصل موضوع به دست فراموشی سپرده می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جاده های کشور تبدیل به قاتلان خاموش بدون مجازات شده اند، افزود: از سوی دیگر ناوگان حمل و نقل کشور فرسوده و غیراستاندارد است و در کنار آن افرادی که برای کار رانندگی گمارده می‌شوند شرایط لازم را برای این فعالیت ندارند.

آیا ساعت ٣ نیمه شب ساعت رانندگی است

وی ادامه داد: این شرایط در حالی بوده که در حوزه های مختلف حساسیت به خرج داده و افراد در ابعاد مختلف بررسی شده و مورد آزمایش قرار می‌گیرند، اما بر رفتار افرادی که جان مردم در اختیار آنها قرار دارد، نظارتی وجود ندارد تا اینکه حادثه ای دلخراش به وجود می آید و دل تمامی ایران را به درد می آورد.

کمالی پور با اشاره به وقوع حادثه در نیمه شب، یادآور شد: چرا تعدادی دانش آموز بی گناه در نیمه شب سفر می کنند، مسئولان پاسخ دهند که آیا ساعت ٣ نیمه شب ساعت رانندگی است؟ البته جاده بندرعباس به شیراز جاده ای نیست که با این سرعت و در این ساعت شب بتوان در آن رانندگی کرد و راننده شرایط و ضوابط ایمنی را رعایت نکرده و اگر استراحت می‌کرد شاید این اتفاق رخ نمی داد.

حرکت شبانه اتوبوس برابر دستورالعمل اجرایی اردوها ممنوع نیست

دانش هاشمی پور یکی از مسئولان آموزش و پرورش در تشریح جزئیات حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگان در جاده داراب ضمن ابراز تسلیت مجدد حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی، گفت: هر چند آموزش و پرورش استان بدون کمترین چشم پوشی و بررسی همه جوانب با متخلفان احتمالی برخورد جدی خواهد کرد، اما برخلاف آنچه در خصوص ممنوعیت تردد شبانه اتوبوس مطرح می شود باید گفت این امر برابر دستورالعمل اجرایی اردوها و بازدیدهای دانش آموزی ممنوع نیست و به شرط رعایت ضوابط و مقررات راهنمایی و رانندگی، بلامانع است.

هاشمی پور در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر ممنوعیت تردد اتوبوس دانش آموزان در شب، افزود: قطعا هیچ توجیهی با رغم و اندوه پرپر شدن عزیزان دانش آموزاین حادثه دلخراش را کم نمی کند، اما طرح این موضوع که آموزش و پرورش بر خلاف ضوابط مجوز حرکت شبانه را برای اتوبوس های اردوی دانش آموزی صادر کرده است صحیح نیست و اردوی سازمان دانش آموزی برابر آیین نامه اردوها انجام شده است.

مرگ نخبگان در نبود برنامه و تمهید

غم از دست دادن فرزند بسیار سخت است؛ آن هم فرزندی که با خون دل بزرگ کنی و برای دستیابی به قله بلند علم و دانش پرورش دهی و تربیت کنی. فرزندی که برایش هزاران آرزو داشته باشی اما این گل خوشبوی زندگی در ابتدای پرواز به سوی قله های رفیع علم و دانش پرپر شود و در آغوش مرگ جای گیرد. 

به راستی چه عواملی موجب رخ دادن چنین حوادثی و از دست دادن چنین سرمایه هایی می شود؟ امید است برای یکبار هم که شده مسئولان به جای آنکه خودشان را پشت پیام های تکراری پنهان کنند، فکری به حال این درد بی درمان کنند. اینکه هر از چند گاهی دختران و پسران ما در جاده ها طعمه مرگ و خانواده هایشان داغدار نشوند. 

حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان نخبه صرفا یک حادثه نبوده بلکه یک هشدار بزرگ است به مسئولان تا دیر نشده تدبیری برای این امر بیندیشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

عاملان شهادت افسر پلیس در سیرجان پس از 12 سال دستگیر شدند/ زمین‌گیر شدن قاچاقچیان مواد مخدر در دل کویر

معاون سازمان صمت کرمان: سیمان را احتکار می‌کنند تا گران‌تر بفروشند

علت اصلی شهادت سردار حجازی چه بود؟

یک فعال اصولگرا: به نفع رییسی است که در قوع قضائیه بماند

ابلاغ دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی

سازندگان کلیپ ضرب و شتم یک روحانی یک پدر و پسر بودند که می‌خواستند از کشور فرار کنند

ظریف کاندیدای مورد اجماع احزاب اصلاح‌طلب است

روشن نبودن حضور یا عدم حضور رئیسی؛ تاکتیک اصولگرایان برای جلب توجه

یک واکسن نانوذره‌ای ضدکرونا در آمریکا به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

تزریق واکسن کرونا رایگان است

پربازدید ها

دستگیری قاتل دختر بچه ۱۳ ساله کمتر از ۲۴ ساعت

۸ شهر استان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

محموله جدید واکسن کرونا فردا به کرمان می رسد/ واکسیناسیون حدود 19 هزار نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دکتر قلابی چگونه به تور پلیس بم افتاد

عاملان شهادت افسر پلیس در سیرجان پس از 12 سال دستگیر شدند/ زمین‌گیر شدن قاچاقچیان مواد مخدر در دل کویر

ورود ۲۱ هزار و ۳۰۰ دوز واکسن به استان/ جانبازان و کادر درمانی واکسینه می‌شوند

شهروندان در محل اجرای ماموریت‌های انتظامی تجمع نکنند

آخرین وضعیت تولید واکسنهای ایرانی کرونا/ تمدید محدودیتهای کرونایی تا پایان هفته جاری

یک واکسن نانوذره‌ای ضدکرونا در آمریکا به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

تزریق واکسن کرونا رایگان است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)