کد خبر: ۲۴۶۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
حمید سنجری در روزنامه شرق نوشت: چندی قبل، دکتر سعید حجاریان درباره کابینه دوازدهم فرموده بودند: «کفگیر به ته دیگ خورده است؛ آقای روحانی نیرویی بهتر از این وزرای پیشنهادی نداشت و بضاعت ایشان در همین حد است».
حمید سنجری مدرس دانشگاه در روزنامه شرق نوشت:

چندی قبل، دکتر سعید حجاریان درباره کابینه دوازدهم فرموده بودند: «کفگیر به ته دیگ خورده است؛ آقای روحانی نیرویی بهتر از این وزرای پیشنهادی نداشت و بضاعت ایشان در همین حد است».

هدف نگارنده در این نوشته، اسائه ادب و زیر سؤال بردن توانایی‌ها و شایستگی‌های وزرا و مدیران محترم دولت آقای روحانی نیست، بلکه تأملی درباره این سؤال است که آیا به‌راستی «کفگیر به ته دیگ خورده است»؟ 

اوایل انقلاب به نفر اول کنکور ورودی دانشگاه صنعتی شریف در سال 1349 اعتماد شد و به او میدان عمل داده شد و ثمره‌اش را دیدیم؛ او محمدعلی نجفی، فارغ‌التحصیل ممتاز دانشگاه مذکور و دانشگاه MIT آمریکا بود و یکی از زبده‌ترین و موفق‌ترین وزرا و مدیران این سال‌ها شد. حالا بیاییم بررسی کنیم ببینیم چه تعداد نخبه‌هایی مانند نجفی در کشورمان داشته‌ایم و تاکنون از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آنها استفاده نکرده‌ایم. 

طبق آخرین آمار اعلام‌شده، هم‌اکنون فقط در بنیاد علمی نخبگان بیش از 13 هزار نخبه و استعداد برتر داریم که در میان آنها از استادان برجسته دانشگاه‌ها و دانشجویان نمونه کشوری و فارغ‌التحصیلان ممتاز بگیر تا برگزیدگان و نفرات برتر المپیادهای علمی و آزمون‌های سراسری و مخترعان و مکتشفان و... وجود دارد و در کنار این 13 هزار نخبه بنیاد علمی نخبگان، یک گوشه‌چشمی به 80 هزار عضو هیئت‌علمی دانشگاه‌ها نیز داشته باشیم که 11‌ میلیون نفر جمعیت تحصیلات عالی دارند و پنج میلیون دانشجو را پرورش داده و می‌دهند و در بین آنها هم، کم افراد توانا و شایسته مدیریت نداریم. 

اما نیم نگاهی به ایرانیان نخبه خارج از کشور نیز داشته باشیم؛ طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، هم‌اکنون بیش از 250 هزار مهندس و پزشک ایرانی و بیش از 170 هزار ایرانی با تحصیلات عالی فقط در آمریکا زندگی می‌کنند که اتفاقا 30 درصد آنها در رده‌های مدیریتی هستند و همچنین بنا بر اعلام نماینده وزارت امور خارجه کشورمان در کارگروه علمی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در سال 1388، هزارو 800 استاد تمام‌ایرانی فقط در دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌کنند. 

سالانه بین 150 تا180 هزار نفر از ایرانیان تحصیل‌کرده و بااستعداد برای خروج از ایران اقدام می‌کنند که بنابر آمار مجلس شورای اسلامی در سال 1389، تعداد 60 هزار نفر از ایرانیانی که تا آن زمان مهاجرت کرده‌اند در زمره مهاجران نخبه دسته‌بندی می‌شوند و این افراد غالبا مقام‌هایی در المپیادهای علمی داشته یا جزء نفرات برتر کنکور یا دانشگاه‌ها هستند و طبق اعلام معاونت وزارت امور خارجه بیش از 97 درصد ایرانیان خارج از کشور، برای بازگشت به ایران هیچ‌گونه مشکل قضائی ندارند و اگر اراده‌ای وجود داشته باشد، می‌توان آنها را متقاعد به بازگشت کرد و در کنار استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنها در عرصه مدیریت‌های مختلف، از بازگشت سرمایه مادی آنها در کشور نیز استفاده کرد که همیشه دغدغه مسئولان بوده است. 

با این اوصاف، باید از خود پرسید آیا در میان این‌همه نخبه و استعداد برتر ایرانی در داخل و خارج کشور، هیچ‌کدامشان توانایی و شایستگی مدیریت و وزارت و منصب‌های رده‌بالای کشور را ندارند که ما می‌گوییم کفگیر به ته دیگ خورده است؟ آیا هیچ کدامشان از لحاظ توانایی و شایستگی هم‌تراز یا بالاتر از وزرا و مدیران این سال‌ها نبوده و نیست؟ مگر این مدیرانی که تاکنون از آنها استفاده کرده‌ایم و می‌کنیم، چه شق‌القمری کرده‌اند که این نخبگان و شایستگان نمی‌توانند؟ 

در پایان باید گفت این کهنه‌کاران و پیش‌کسوتان عرصه مدیریت کشور هستند که به نخبگان و استعدادهای برتر کم‌لطفی می‌فرمایند و به آنها اعتماد نمی‌کنند و عرصه و تجارب مدیریتی‌شان را در اختیار آنها قرار نمی‌دهند؛ وگرنه در سرزمین ابوعلی‌سیناها و ابوریحان بیرونی‌ها و رازی‌ها و... هرگز کفگیر به ته ‌دیگ نمی‌خورد. 
 
منبع: شرق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

عاملان شهادت افسر پلیس در سیرجان پس از 12 سال دستگیر شدند/ زمین‌گیر شدن قاچاقچیان مواد مخدر در دل کویر

معاون سازمان صمت کرمان: سیمان را احتکار می‌کنند تا گران‌تر بفروشند

علت اصلی شهادت سردار حجازی چه بود؟

یک فعال اصولگرا: به نفع رییسی است که در قوع قضائیه بماند

ابلاغ دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی

سازندگان کلیپ ضرب و شتم یک روحانی یک پدر و پسر بودند که می‌خواستند از کشور فرار کنند

ظریف کاندیدای مورد اجماع احزاب اصلاح‌طلب است

روشن نبودن حضور یا عدم حضور رئیسی؛ تاکتیک اصولگرایان برای جلب توجه

یک واکسن نانوذره‌ای ضدکرونا در آمریکا به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

تزریق واکسن کرونا رایگان است

پربازدید ها

سعید محمد: مهدی جهانگیری تبرئه شد/ محکومیت او در پرونده جدید برای خرید 600 هزار یورو ارز مسافرتی توسط یکی از زیردستانش است

روحانی: وقتی شرایط کرونا خوب می‌شود همه می‌گویند دلیل موفقیت ما بودیم، وقتی شرایط تغییر می‌کند همه می‌خواهند به گردن دیگری بیندازند/ هفته سختی پیش رو داریم

مرعشی: جامعه به‌دنبال حرف‌های جدید است و هنوز آن را پیدا نکرده است/ انتخابات باید محل رقابت برنامه‌ها باشد اما در کشور ما صحنه جنگ شعارهاست/ مشارکت هیجانی نیازمند دادن پاسخ متناسب است که در این مورد واقعاً تردید وجود دارد

آیا انتخابات خردادماه با قانون جدید برگزار می‌شود؟

استاندار: رفع محدودیت‌های کرونایی منوط به تغییر رنگ بندی شهرهاست/ اعمال محدودیت بستگی به مردم هر شهر دارد/ ناگزیر به برخورد سلبی شدیم

مرعشی: ممکن است نامزد پنهان را دقیقه نود رونمائی کنیم/ توصیه رهبری به سید حسن خمینی هیچ پیام انتخاباتی به اصلاح‌طلبان ندارد/ حسن آقای خمینی در انتخابات پیش رو به نفع کاندیدای جبهه اصلاحات موضع خواهد گرفت/ جناحی که خودش را پیروز انتخابات 1400 می‌داند علاقه‌ای ندارد که انتخابات پرشور برگزار شود

تصادفات خودروهای حامل افاغنه باعث اجحاف و زحمت نیروی انتظامی می شوند/قاچاق اتباع خارجی برای استان معضل است

سازندگان کلیپ ضرب و شتم یک روحانی یک پدر و پسر بودند که می‌خواستند از کشور فرار کنند

۱۰ پاسخ به پرسش «چرا باید رای دهیم؟»

یک فعال اصولگرا: به نفع رییسی است که در قوع قضائیه بماند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)