کد خبر: ۲۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۳
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان:
رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان با بیان این که طرح همیاران آب یک آژیر خطر برای تمام کشاورزان بود، مدعی شد: برخی کشاورزان مراجعه می‌کنند و خواستار خاموشی بیشتر چاه‌های آب در مناطقی که خاموشی صورت نگرفته می‌شوند.
گفتار نو/ گروه اقتصاد:

رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان با بیان این که طرح همیاران آب یک آژیر خطر برای تمام کشاورزان بود، مدعی شد: برخی کشاورزان مراجعه می‌کنند و خواستار خاموشی بیشتر چاه‌های آب در مناطقی که خاموشی صورت نگرفته می‌شوند.

به گزارش خبرنگار گفتار نو، عباس سعیدی در جلسه شورای آب استان کرمان با اذعان به اینکه حدود 20 مرکز خدمات کشاورزی در استان تعطیل شده بودند، گفت: برای آموزش بهره‌برداران 34 مرکز خدمات جهاد کشاورزی را فعال کردیم و 400 مهندس کشاورزی را در این مراکز مستقر و  10 هزار 718 نفر را تحت یازده عنوان آموزشی آموزش دادیم.

وی به مصوبه تغییر الگوی کشت اشاره کرد و گفت: چهار کشت را به عنوان کشت جایگزین در استان شناسایی کردیم. در این چارچوب مقرر شده بود سالانه 200 هکتار مزرعه زعفران ایجاد شود که سال گذشته 180 هکتار ایجاد شد.

سعیدی زرشک را به عنوان دومین کشت جایگزین اعلام کرد و گفت: در حالی که قرار بود 50 هکتار مزرعه زرشک ایجاد شود به دلیل ضرورت تامین زرشک از استان‌های دیگر فقط ده هکتار عملیاتی شد.

اگرچه سعیدی حساسیت و مراقبت در خصوص عدم ورود بیماری و افت به منطقه را دلیل این امر برشمرد، اما پیش از این با هدف جلوگیری از توسعه کشت زعفران در استان کرمان، در استان‌های مبدا  به بهانه لزوم قرطنیه، در انتقال پیاز زعفران به استان، مقاومت شده بود.

رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان گل محمدی را سومین کشت جایگزین نامید و گفت: باید سالانه سطح زیر کشت گل محمدی 500 هکتار افزایش می‌یافت که محقق شد و همچنان در حال توسعه سطح زیر کشت هستیم. 

او تولید چهار کشت جایگزین را اقتصادی و توجیه‌پذیر برای کشاورز توصیف کرد و از حذف کشت هندوانه در استان، مخصوصا در ارزوییه خبر داد و گفت: سطح زیر کشت هنداونه به 800 تا 900 هکتار کاهش یافته است.

سعیدی با اشاره به اینکه هزینه‌های صورت گرفته برای تحقق مصوبات طرح همیاران آب از محل اعتبارات خود سازمان و اعتبارات ملی بوده است، ابراز امیدواری کرد در استان هم اعتبارات لازم تامین شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی به 157 کیلومتر لوله گذاری با 7 میلیارد تومان هزینه اشاره کرد و گفت: تسطیح اراضی و یکپارچه سازی 200 هزار هکتار انجام شد.

او از اجرای10 هزارو 500 هکتار طرح‌های آبیاری تحت فشار خبر داد و گفت: 8 هزار هکتار آن تحویل موقت شده است.
سعیدی به حدود 75 میلیارد پرونده آماده شده برای طرح‌های آبیاری تحت فشار اشاره کرد و گفت: با تامین این اعتبارات، پول در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

مدیرکل جهاد کشاورزی شمال استان به مصوبه خاموشی موتور پمپ‌ها اشاره کرد و گفت: این مصوبه در 8 شهرستان اجرا شد و از 30 روز تا  دو ماه خاموشی داشتیم.

وی با بیان اینکه آیین نامه خاموشی موتورچاه‌ها توسط سازمان جهاد کشاورزی تهیه شد مدعی شد: نه تنها کسی به این طرح اعتراض نداشت بلکه در مناطقی که بارندگی داشتیم، خود کشاورزان خواستار خاموشی بیشتر بودند.

سعیدی با بیان اینکه 280 هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی استان داریم گفت: آموزش بهره‌برداران کاری بسیار سنگین و نیازمند اعتبارات استانی است.

مدیرکل جهاد کشاورزی شمال استان با بیان اینکه مصوب شده بود 300 هزار هکتار اراضی طی 10 سال به سیستم آبیاری نوین مجهز شوند، گفت: 17 هزار 800 هکتار انجام شده است که منجر به 53 میلیون متر مکعب صرفه جویی شده است.

او با بیان اینکه سطح زیر کشت استان مازاد بر آب است گفت: برخی جاها صرفه‌جویی صورت گرفته در اثر اجرای طرح‌های آبیاری نوین منجر ذخیره آب نمی شود. سعیدی افزود: به جهت اینکه ما در باغات کم آبیاری داریم عملا آب ذخیره نمی‌شود اما افزایش عملکرد داریم. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ذوب‌آهن صفر - مس رفسنجان ۳/ ربیعی و شاگردانش روی نوار پیروزی

حذف کامل دفترچه بیمه سلامت از اول دی ماه

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)