کد خبر: ۲۴۸۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
هنوز در کشور ما میزان شیوع سرطان از فراوانی قابل ملاحظه‌ای در مقایسه با دیگر کشورهای جهان برخوردار نیست، اما از سوی رسانه‌ها سونامی سرطان مطرح شده و امید است به این شکل بتوان جامعه را نسبت به این بیماری آگاه کرد.
آرمان : 


هنوز در کشور ما میزان شیوع سرطان از فراوانی قابل ملاحظه‌ای در مقایسه با دیگر کشورهای جهان برخوردار نیست، اما از سوی رسانه‌ها سونامی سرطان مطرح شده و امید است به این شکل بتوان جامعه را نسبت به این بیماری آگاه کرد.

 جامعه ایران در بین دیگر کشورهای دنیا از جمعیت جوانی برخوردار است، اما در آینده نزدیک با جمعیت سالمند و مستعد انواع بیماری‌ها به‌ویژه سرطان روبه‌رو هستیم. با این تفاسیر باید بتوان با تغییر سبک زندگی، جامعه را نسبت به ابتلا به بیماری‌ها مصون کرد. با بررسی افراد مبتلا به سرطان در کشور باید تاکید کرد که اغلب آنها وقتی متوجه بیماری‌شان می‌شوند که به‌اصطلاح کار از کار گذشته است.

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده سالانه صد‌هزار مورد جدید ابتلا به انواع سرطان‌ها در ایران رخ می‌دهد. در این میان سالانه بیش از ۵۰‌هزار مورد مرگ ناشی از بیماری‌های سرطان در ایران گزارش می‌شود. بر اساس یافته‌های علمی ۴۰‌درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و حدود ۶۰‌درصد سرطان‌ها نیز قابل درمان هستند.

 در ایران در بین مردان از هر صد‌هزارنفر 134 نفر و در بین زنان از هر صد‌هزارنفر 127 نفر به سرطان مبتلا می‌شوند؛ میانگین جهانی 205نفر از هر صد‌هزار نفر است. بر اساس گفته‌های متخصصان علت افزایش سرطان در جوامع بشری، افزایش سن جمعیت و رفتارهایی همچون کم‌تحرکی، چاقی، استعمال دخانیات، مصرف غذاهای چرب و شور و استفاده اندک از سبزیجات در رژیم غذایی روزانه است. در ضمن، از دیگر عوامل مهم در شیوع سرطان مصرف بالای سوخت در کشور است؛ بر اساس میانگین جهانی این مصرف در ایران بالاتر است و ذرات معلق در هوا از عوامل شیوع سرطان هستند. همچنین عوامل استرس‌زا نیز در افزایش میزان سرطان در جامعه موثر است.

سرطان با زنان و مردان چه می‌کند؟
در بین مردان سرطان‌ها به‌ترتیب بیشترین فراوانی شامل پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و در زنان شامل پستان، پوست، روده بزرگ، معده و سرطان خون می‌شود. سرطان‌ها با بیشترین نرخ بروز در هر دو جنس شامل پوست، پستان، معده، روده بزرگ و مثانه می‌شود. 

در بین زنان نرخ ابتلا به سرطان از فراوانی بالایی برخوردار است، اما اغلب آنها از بیم ازدست‌دادن موهای سر و تخلیه عضو آسیب‌دیده این بیماری را در مراحل اولیه انکار کرده یا به درمان‌های دیگری همچون مصرف داروهای گیاهی و دمنوش‌ها مبادرت می‌روزند، غافل از اینکه روند بیماری در وجود آنها سرعت گرفته و روزبه‌روز وضعیتشان در مقایسه با روز قبل وخیم‌تر می‌شود. 

از سوی دیگر، در کشور شاهد محدودیت در دسترسی به امکانات و تجهیزات، ازدست‌رفتن زمان مناسب برای درمان، تصمیم‌گیری‌های بالینی جدا از هم، توزیع‌نشدن عادلانه امکانات در مناطق مختلف کشور، سرمایه‌گذاری‌نکردن مناسب برای داروهای شیمی‌درمانی، سهم اندک جراحی و رادیوتراپی هستیم. این درحالی است که می‌توان با ارتقای دانش‌عمومی، توسعه همکاری‌های بین‌بخشی، کنترل عوامل بروز سرطان، تشخیص زودهنگام، دسترسی عادلانه به خدمات، توسعه شبکه مراقبت سرطان در ایران، استانداردسازی خدمات و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به مهار این بیماری پرداخت.

تجویز داروگیاهی برای سرطان‌ علمی نیست
سالانه سه‌هزار نوزاد مبتلا به بیماری سرطان در کشور متولد می‌شوند. 80 تا 85‌درصد سرطان‌های کودکان به بهبودی کامل منجر می‌شود، اما هنوز ‌درصدی از کودکان مبتلا به سرطان فوت می‌کنند. از سوی دیگر، در جامعه این‌چنین شایع شده که می‌توان برای درمان زردی یا سرطان در نوزاد از حجامت پشت گوش یا استفاده از گیاهان دارویی استفاده کرد. 

رئیس دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران با بیان اینکه برای درمان سرطان در کشور نیازمند امکانات و سواد به‌روز هستیم، گفت: «برخی مداخلات در بیماری‌های خونی دوران نوزادی می‌تواند منجر به پیشگیری و درمان به‌موقع سرطان کودکان شود.» به‌گزارش فارس، حسن ابوالقاسمی با عنوان این مطلب که بعضی سرطان‌های کودکان در نوزادی شروع می‌شود، افزود: «باید نسبت به ادعای برخی افراد مبنی بر درمان سرطان‌ها و بیماری‌های خونی از طریق گیاه‌درمانی به همگان هشدار داد.»

زنان ایرانی بی‌توجه به چکاپ‌های سالانه
پروین، زنی میانسال و مدیر یکی از آرایشگاه‌‌ها در محله سعادت‌آباد است. او سال گذشته به‌طور کاملا اتفاقی مریض شد. در ابتدا فکر می‌کرد سرما خورده، اما بعد از انجام آزمایشات مختلف متوجه وجود توده بدخیم در سینه‌اش شد. او در ابتدا با کتمان این بیماری به عطاری رفته و انواع دمنوش‌های مورد تجویز مسئول مغازه را خریداری کرد. پروین درباره چگونگی درمان سرطان به «آرمان» می‌گوید: اغلب زنان ایرانی بی‌توجه به سونوگرافی، ماموگرافی و انجام چکاپ‌های سالانه امورات می‌گذرانند و همین مساله باعث ابتلای آنها به انواع بیماری‌ها می‌شود. این زن میانسال از اینکه در روند شیمی‌درمانی موهایش را تراشیده، ناراحت است و می‌افزاید: اگر در موقع اطلاع از این بیماری به پزشک مراجعه کرده و در کنار درمان شیمیایی از داروهای گیاهی هم استفاده می‌کردم، طبیعتا هم‌اکنون چنین وضعیتی نداشتم.

سلامت مردم، دستاویز کسب سود عطاری‌ها
در دنیا ابتلا به سرطان با روندی صعودی همراه است، چون بر اساس آمار از میزان 10‌میلیون‌نفر مبتلا به این بیماری در سال 2000میلادی به 14‌میلیون‌نفر در سال 2012 رسیده‌ایم و تا سال 2030 این رقم به 25‌میلیون‌نفر می‌رسد. یک متخصص طب گیاهی درباره درمان سرطان از طریق گیاهان دارویی و تبلیغات موجود در این زمینه به «آرمان» می‌گوید: برای درمان سرطان از طریق گیاهان دارویی شاهد پیشرفت‌های فراوان هستیم. 

باید دانست که درمان انواع سرطان از طریق گیاهان دارویی فقط در مرحله اولیه بروز این بیماری نتیجه‌بخش است و در مرحله پیشرفته نمی‌توان فقط از این طریق به درمان پرداخت. سما اکبری نامقی می‌افزاید: برای درمان این بیماری در مرحله پیش‌رونده باید از شیمی‌درمانی و دیگر درمان‌های مورد تجویز پزشک معالج استفاده کرد. 

او با بیان اینکه اغلب زنان و کودکان با اطلاع از ابتلا به انواع سرطان‌ها از لحاظ روحی با چالش‌های فراوانی روبه‌رو می‌شوند و برای درمان اقداماتی همچون استفاده از گیاه‌هان دارویی را انجام می‌دهند، می‌افزاید: هم‌اکنون وزارت بهداشت طب سنتی را به رسمیت نمی‌شناسد، چون بسیاری از فعالان در طب سنتی با سوءاستفاده از آن به ارائه مسائل غیرعلمی پرداخته‌اند. برای مثال، برخی از این افراد با پیوند اعضا نیز مخالفت کرده‌اند. 

به‌گفته او ابتدا در درمان انواع سرطان‌ها باید از طریق طب شیمیایی و پیشرفته اقدامات لازم را انجام داد و در مرحله بعد از طب گیاهی استفاده کرد. باید دانست که هیچ‌یک از این طب‌ها بر دیگری ارجحیت ندارد. این متخصص گیا‌هان دارویی و طب سنتی درباره درمان سرطان و دیگر بیماری‌ها در نوزادان و کودکان از طریق طب سنتی می‌افزاید: برای کودکان و بزرگسالان روند درمان سرطان به یک صورت است؛ در مرحله ابتلا به این بیماری می‌توان از طریق طب سنتی به این مشکل پایان داد، اما درصورت تشدید و ادامه بیماری باید از طب پیشرفته کمک گرفت. 

برای مثال، جالب است بدانید که چندی پیش یک خانواده به‌دلیل ابتلای فرزندشان به دیابت به مطب مراجعه کردند، خانواده به‌رغم تجویز پزشک تمایل چندانی به تزریق انسولین برای فرزندشان نداشتند. این خانواده به کودک انواع داروهای گیاهی را خورانده بودند. این در حالی است که در ابتدای درمان فقط مصرف داروهای گیاهی تاثیرگذار نیست. بنده نیز به‌عنوان پزشک معالج استفاده از داروهای شیمیایی را برای کنترل قند خون کودک تجویز کردم تا در مرحله بعد بتوان از داروهای گیاهی استفاده کرد. 

به‌گفته او در درمان سرطان نیز به‌کرات شاهد اکراه بیمار نسبت به مصرف داروها و توصیه‌های پزشک هستیم. بیماران برای مهار این بیماری باید از داروهایی شیمیایی استفاده کنند، چون استفاده از داروهای گیاهی نمی‌تواند تاثیرگذار باشد. اکبری نامقی با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل در به‌کارگیری داروهای سنتی بی‌اطلاعی پزشکان عمومی از طب سنتی و ممانعت آنها از مصرف این داروهاست، تاکید می‌کند: برای بیماران این بی‌اطلاعی از چگونگی مصرف داروهای گیاهی باعث بروز تداخل‌ دارویی و مسمومیت‌ها می‌شود. 

به‌گفته او عطارها در سطح شهر اجازه تجویز داروی گیاهی را ندارد. باید دانست که در طب سنتی با دو مقوله متفاوت تحت عنوان گیاهان دارویی و داروهای گیاهی روبه‌رو هستیم و عطار نباید داروی گیاهی به مشتری تجویز کند. این امر باید زیر نظر متخصص فن انجام شود. اکبری نامقی می‌افزاید: در سال‌های اخیر تعداد قابل‌توجهی افراد به‌دلیل استفاده نامناسب از گیاهان دارویی سلامتشان را از دست داده‌اند. 

این متخصص گیا‌هان دارویی و طب سنتی به وجود دودستگی در طب سنتی اعتراض می‌کند و می‌گوید: در پشت شیشه عطاری‌ها شاهد تبلیغات داروهایی برای درمان انواع بیماری‌ها همچون دیابت، کلسترول، چاقی، لاغری، ترک اعتیاد و... هستیم. باید دانست که این نوع تجویزها نادرست است. پزشک بعد از معاینه بیمار به او دارو می‌دهد؛ حال این سوال مطرح است که خواص داروهای نصب‌شده در پشت شیشه عطاری‌ها برای کدام‌یک از افراد و با چه میزان ابتلا به بیماری مناسب است؛ درضمن تاکنون کدام یک از افراد مبتلا به اعتیاد توانسته‌اند از این طریق سلامت خود را بازیابند؟ این مساله در کشور ما بیش از توجه به سلامت جامعه با هدف کسب سود انجام می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این سطح از استرس و اضطراب طبیعی و بهینه است/ افکار ضد و نقیض را حذف کنید/ افراد خودگویی های مثبت داشته باشند

مشکلی برای برگزاری مراسم در تالارها وجود ندارد / با توجه به شیوع ویروس کرونا همه تورها کنسل شده است / واحدهای اقامتی و رستوران‌ها دچار آسیب شدیدی شده‌اند

از شنبه کشور در حالت عادی خواهد بود/کسی نباید از شرایط سوء استفاده کند/واقعیت ها را به مردم بگویید

محور ارتباطی کرمان – یزد به دلیل توفان شن بسته شد / نیروهای راهداری به حالت آماده‌باش درآمدند

استخر دانشگاه علوم پزشکی کرمان تعطیل است/ با تعطیلی استخرها موافقت نکردند/توصیه کلی این است که مردم در مراکز تجمعی وارد نشوند/ استخرها ظرفیتش را به نصف برسانند/ کلر آب استخر، ویروس کرونا را از بین می برد!

کرمان در وضعیت سفید کرونا قرار دارد / مدارس و دانشگاه‌ها باید به روال عادی برگردند / با مراکز عرضه کننده قلیان برخورد قانونی و قاطع صورت گیرد

مدارس استان کرمان در حال ضدعفونی شدن هستند / تصمیم‌گیری درباره تعطیلی مدارس به عهده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس است / هر تصمیم جدیدی گرفته شود به اطلاع مردم خواهیم رساند

اتوبوس‌های شهری در کرمان ضد عفونی می‌شوند / راننده‌های تاکسی خودروی خود را به‌صورت نیم‌بها ضدعفونی کنند

آمادگی مهار ویروس کرونا را داریم / همکاری مردم نقش سازنده‌ای در پیشگیری از کرونا دارد / مردم از شرایط تعطیلی مدارس برای مسافرت استفاده نکنند / اجناس نمایشگاه بهاره در سایر مراکز عرضه می‌شود

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

پربازدید ها

عمده موارد انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان است/ از تماس نزدیک با حیوانات خودداری شود/ واردات ماهی قرمز از چین صحت ندارد/ماهی قرمز در داخل کشور تولید می شود

آمادگی مهار ویروس کرونا را داریم / همکاری مردم نقش سازنده‌ای در پیشگیری از کرونا دارد / مردم از شرایط تعطیلی مدارس برای مسافرت استفاده نکنند / اجناس نمایشگاه بهاره در سایر مراکز عرضه می‌شود

معاون وزیر بهداشت: آمار 50 فوتی کرونا در قم تکذیب شد/ اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشند استعفا می‌دهم / با قرنطینه موافق نیستیم

در صورت صلاحدید، مراسم اعتکاف رجبیه امسال برگزار نمی شود/اعتکاف رجبیه لغو شود آن را به ماه رمضان موکول می‌کنیم

استاندار: ۱۵ تیر سال ۹۹، تقاطع غیرهمسطح امیرکبیر افتتاح می‌شود/ پل شهیدبادپا 50 میلیارد تومان هزینه برداشت/ رییس شورای شهر: شهردار برای اتمام بزرگراه شهید حاج قاسم سلیمانی برنامه ریزی کند

فوت و بستری شدن مبتلایان به کرونا در بیمارستان جیرفت صحت ندارد/امیدواریم مورد مثبتی در استان کرمان و جنوب کرمان پیش نیاید/ از نزدیک شدن به افرادی که علائم آنفلوآنزا دارند، خودداری شود

تعداد معدودی افراد با علائم تنفسی و مشکوک ابتلا به کرونا ویروس در کرمان مشاهده شده/ نتیجه آزمایشات افراد مشکوک به کرونا هنوز از تهران نرسیده

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

مدارس استان کرمان در حال ضدعفونی شدن هستند / تصمیم‌گیری درباره تعطیلی مدارس به عهده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس است / هر تصمیم جدیدی گرفته شود به اطلاع مردم خواهیم رساند

کرمان در وضعیت سفید کرونا قرار دارد / مدارس و دانشگاه‌ها باید به روال عادی برگردند / با مراکز عرضه کننده قلیان برخورد قانونی و قاطع صورت گیرد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)