کد خبر: ۲۴۸۹۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فعال صنفی کارگری:
علیرضا حیدری عقیده دارد با وجود ساز و کارهایی که برای حمایت از حقوق صنفی کارگر در قانون کار پیش‌بینی شده است، متولیان اجرای این مقررات به درستی به وظایف خود عمل نکرده‌اند و در نتیجه امروز شاهد نایده گرفته شدن حقوق نیروی کار به ویژه در کارگاه‌های کوچک هستیم.
علیرضا حیدری عقیده دارد با وجود ساز و کارهایی که برای حمایت از حقوق صنفی کارگر در قانون کار پیش‌بینی شده است، متولیان اجرای این مقررات به درستی به وظایف خود عمل نکرده‌اند و در نتیجه امروز شاهد نایده گرفته شدن حقوق نیروی کار به ویژه در کارگاه‌های کوچک هستیم.

یک فعال صنفی کارگری  اظهار داشت: با وجود تعدد دعاوی کار بازهم شاهد ضایع شدن حقوق کارگران و بهره‌کشی کارفرمایان از آنان به اشکال مختلف هستیم و به نوعی می‌توان مدعی شد که در این رابطه کارگران کارگاه‌های کوچک در معرض بیشترین آسیب‌ها قرار دارند.

وی افزود: این تضییع گسترده ابتدایی‌ترین حقوق کار، به این امر برمی‌گردد که متولیان حُسن اجرای قانون، در بخش‌های مختلف دولتی وظایف خود را به خوبی انجام نداده‌اند.

این فعال صنفی کارگری وضعیت کارگران کارگاه‌های کوچک را شاهدی بر این مدعای خود دانست و افزود: کارفرمایان این کارگاه‌ها که بیشتر به صورت زیر پله‌ای و بین راهی تشکیل شده‌اند، نه کارگران خود را بیمه می‌کنند و نه با  آنها قراردادی منعقد می‌کنند.

وی افزود: حتی برای اینکه بعدتر کارگران کارگاه‌های کوچک نتوانند بابت پرداخت دستمزدها پایین‌تر از مصوب شورای عالی کاراز کارفرما شکایت کنند، کارفرما دستمزد آنها را به صورت دستی پرداخت می‌کند و از آنها رسید و امضا می‌گیرد و ممکن است که حتی یک نسخه از رسید را هم به کارگران ندهد.  

حیدری، وقوع تخلفات این چنینی را مربوط به ضعف در ساختار بازرسی‌ها و بررسی دعاوی کار در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف ادارت کار دانست و افزود: این در حالی است که تعداد هیات‌های تشخیص و حل اختلاف در سال‌های گذشته افزایش یافته با این وجود به علت فقدان آسیب‌شناسی از آنچه که در کارگاه‌های کوچک در حال وقوع است، رسیدگی به شکایات عملا، دشوار و حتی غیرممکن شده است.

این فعال صنفی کارگری با بیان اینکه اگر امکان افزایش تعداد بازرسان کار وجود نداشته باشد، باید از ظرفیت نهادهای صنفی بهره برد، تصریح کرد: آنچه مهم است اجرای بی‌کم و کاست ظرفیت‌های قانون کار در حمایت از حقوق نیروی کار است و در این راه می‌توان از ظرفیت‌های تشکل‌های صنفی کارگری و کارفرمایی استفاده کرد تا کمبود تعداد بازرسان کار، به حقوق کارگران آسیب وارد نکند.

وی افزود: این به معنی اینکه که قانون کارایی ندارد؛ نیست بلکه به این معنی است که باید ضمانت‌های لازم برای اجرای قانون کار را با آسیب شناسی دقیق از حوزه روابط کار تامین نمود در غیر این صورت می‌توان مستقیما چنین استدلال نمود که متولیان اجرا و نظارت بر قانون، وظایف خود را به خوبی انجام نداده‌اند.
منبع: ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

یارانه ماه رمضان امشب ۲۵ فروردین واریز می‌شود

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

پربازدید ها

وقوع انفجار و تخریب دو واحد مسکونی در کرمان

در اثر ریزش معدن در فاریاب یک نفر جان باخت

۴۶۲ هزار و ۶۴۲ دز مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور است/۳۰۴ بیمار در کشور طی ۲۴ ساعته گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند

مخدوش کردن پلاک جرم در جرم است

آیا می‌شود به ریشه کنی کرونا امیدوار بود

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

به مدیرانی که با آنان برخورد شد هشدار داده‌بودیم اما مورد کم‌توجهی قرار گرفت/ با تعدادی از دلالان و قاچاقچیان بازار مرغ و روغن برخورد شد/ به کسانی که به دنبال اخلال در امنیت استان هستند اجازه هیچ‌گونه تحرکی داده نخواهد شد/ در سال گذشته عملیات تروریستی عناصر وابسته به داعش در محل تجمع عزاداران حسینی در یکی از شهرستان‌های استان کرمان کشف و عوامل آن دستگیر شدند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)