کد خبر: ۲۴۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
روز گذشته متن گفت‌وگوی آیت‌ا... مومن با خبرگزاری‌فارس منتشر شد؛ بخشی از این گفت‌وگو سبب ابهامات زیادی شد و سوالاتی را در ذهن ایجاد کرد. این عضو مجلس‌خبرگان رهبری و از فقهای شورای‌نگهبان گفته است: «نبود تاییدیه اجتهاد از سوی مراجع، منجر به عدم تاییدصلاحیت سیدحسن خمینی در انتخابات‌خبرگان شد.»
آرمان : روز گذشته متن گفت‌وگوی آیت‌ا... مومن با خبرگزاری‌فارس منتشر شد؛ بخشی از این گفت‌وگو سبب ابهامات زیادی شد و سوالاتی را در ذهن ایجاد کرد. این عضو مجلس‌خبرگان رهبری و از فقهای شورای‌نگهبان گفته است: «نبود تاییدیه اجتهاد از سوی مراجع، منجر به عدم تاییدصلاحیت سیدحسن خمینی در انتخابات‌خبرگان شد.» 

او درمورد تایید یادگارامام از سوی مراجع اظهار داشت: «نه بابا، نداده‌اند. پدربیامرز این حرف‌ها چیه؟ کدام‌مرجع تاییدیه داده؟ این حرف‌هایی است که زده‌اند، اگر زده باشند، من نمی‌دانم. مرجعی تاییدیه نداده.» و در پاسخ به این سوال که اگر تایید شده باشد باز هم باید امتحان دهد، اظهار داشت: «نه، نداده‌اند.» مومن درپاسخ به اینکه اگر مراجع تایید کنند که کسی به درجه اجتهاد رسیده نیازی به امتحان‌خبرگان نیست، توضیح داد: «اگر دونفر مرجع تایید کنند، کسی را قبول می‌کنیم.

 آن دور اول که به این سختگیری که خود خبرگان براساس اصل 108قانون اساسی خود خبرگان آنچه را که مربوط به خودشان است را می‌توانند تصمیم‌گیری و تصویب کنند در مجالسشان. اول که اصلا خبرگان تشکیل نشده بود، این نظر خبرگان نبود درکل. آمدند و اشخاصی که می‌خواستند عضو شوند همین‌که دونفر تایید می‌کردند، اکتفا می‌کردند. این در دور اول بود و الان دورپنجم خبرگان‌رهبری است. دور اول یک‌عده از طرف بعضی مراجع چیزهایی را آوردند که ما آدم‌های باسوادی هستیم.

 مثل حضرت آیت‌ا...فاضل و مثل مرحوم حاج‌میرزاجواد تبریزی که اینها تایید کرده بودند. بعد همین‌ها گفتند که به این نوشته‌ها توجه نکنید. نزد ما می‌آیند و قسم می‌خورند یا کسی برایشان خیلی سینه‌چاک می‌کند و ما هم می‌گوییم که آدم درستی هستند. 

خودشان گفتند اعتنا نکنید، نه‌اینکه ما خواستیم بی‌اعتنایی کنیم به نوشته که این هم مال دور اول بود. اما برای دورهای دوم، سوم و چهار اصلا چنین‌چیزی نبوده. اینکه من می‌گویم نبوده، برای دوره‌آخر است. برای دور پنجم که انتخابات بود، اینطور نبوده که یک‌نفر، مرجعی، یک‌نفر را تایید کند و ما بگوییم که نه. اگر شخصی را تایید نکردیم به‌خاطر اینکه خودمان نمی‌شناختیم؛ در امتحان هم شرکت نکرده است.» مقایسه اظهارات آیت‌ا... مومن با آنچه پیش از این مطرح و منتشر شده بود، موجب برخی سوالات شد. بنابراین برخی به سخنان مطرح‌شده در گذشته رجوع کردند که قدری متفاوت است.

صلاحیت یادگار امام
همان روزها حضرت آیت‌ا... موسوی‌اردبیلی ضمن مفیددانستن حضور آیت‌ا... سیدحسن‌خمینی در انتخابات‌خبرگان فرمودند: سیدحسن‌آقا صلاحیت‌ حضور در مجلس‌خبرگان را دارد و به‌گمان من کارشکنی‌های صورت‌گرفته به جایی نخواهد رسید، چرا که مردم ما به امام عقیده دارند و ایشان علاوه بر انتساب به امام، فردی خوشنام و موردعلاقه مردم است.

 حضرت آیت‌ا... شبیری‌زنجانی هم اظهار داشت: «از آنجا که مبانی شهادت به اجتهاد متفاوت است، به‌طوری که برخی از علما مانند آقای آسیدجمال خوانساری می‌فرموده است: من فقط یک‌نفر را مجتهد می‌دانم. درحالی که در دوره ایشان علمای بسیار بزرگی وجود داشته‌اند و همچنین از مرحوم آقای خمینی نقل شده است که تمام یا اکثر شاگردان من مجتهدند که قطعا آقای آسیدحسن از کثیری از آنها افضل است و در مقایسه با بسیاری از کسانی که متصدی برخی از امور حکومتی‌اند که شرط آن اجتهاد است و به‌عنوان مجتهد پذیرفته شده‌اند، مراتب علمی ایشان کمتر نمی‌باشد.» 

آیت‌ا... سیدعلی محقق داماد هم تصریح کرد: «سیدحسن‌خمینی به رتبه اجتهاد و قدرت استنباط نائل آمده است.» و در متن تاییدیه ایشان آمده است: «از زمره نعمت‌هایى که خداوند بر من به‌واسطه آنها منت نهاد، حضور برادر عزیزم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن‌خمینی دامت‌افاضاته در دروس فقه و اصولم بود. ایشان که نواده رهبر انقلاب اسلامى ایران مرحوم آیت‌ا...‌العظمى خمینى است، داراى قوه‌علمى بالا و سلیقه مستقیم و نظر دقیق است. ایشان یک‌دوره کامل در درس اصول شرکت کرده و شانزده‌سال نیز به‌طور مستمر در درس فقه حاضر می‌شد، درحالی که خود در همان زمان، مکاسب و کفایه، یعنى دروس سطح‌عالى حوزه‌علمیه را تدریس مى‌کرد. 

لذا با عنایت به هوش‌خانوادگى سرشار و تلاش‌علمى بسیار و نیز حضورمداوم در مجالس‌علمى و کوشش وافر در فهم عمق مسائل، به بالاترین مراتب‌علمى رسیده است و دیگر نیازى به شرکت در درس ندارد و خود به تدریس فقه و اصول بر شاگردانش مبادرت کرده و الحمدلله به بالاترین درجات و مراتب علمى دست یافته است، به‌حدى که به رتبه اجتهاد و قدرت استنباط نائل آمده است. از خداى متعال دوام توفیقاتشان را خواستارم و امید دارم که ذخیره انقلاب اسلامى و یادگار صالحى براى جدّ خویش باشد. امیدوارم که مرا از دعاى‌خیر فراموش نکند. 

سلام و رحمت و برکات خداوند بر او باد. سیدعلى محقق‌داماد.» آیت‌ا... محفوظی گفت: «حاج سیدحسن‌آقا علما و عملا شایستگی دارد. هیچ‌شبهه‌ای از لحاظ شایستگی و صلاحیت ایشان برای خبرگان وجود ندارد و من ایشان را علما و عملا تایید می‌کنم و این سخن برای این نیست که رشوه‌زبانی بدهم، بلکه من صلاحیت ایشان را واقعا درک کرده‌ام.» این مرجع تقلید همچنین به‌صورت مکتوب اجتهاد سیدحسن خمینی را تایید کرد. 

آیت‌ا... سیدجعفر کریمی، رئیس شورای استفتائات مقام معظم رهبری گفت: «سیدحسن‌خمینی همه شرایط علمی، سیاسی و اعتقادی برای خبرگان را دارد. من کتاب ایشان (الافادات و الاستفادات) را دیده‌ام؛ قوت‌علمی ایشان برای من معلوم است و همان ذوق و اندیشه امام در ایشان نیز وجود دارد.» 

همچنین آیت‌ا... جوادی‌آملی در پاسخ به سوال بعضی از شاگردانشان درمورد حضور یادگار امام در انتخابات‌خبرگان ضمن ابراز خوشنودی از این حضور، برای او آرزوی موفقیت کردند. در این جلسه آیت‌ا... جوادی آملی پیرامون شخصیت علمی آیت‌ا... سیدحسن خمینی فرمودند: سید‌حسن‌آقا از نظر فقهی در زمره علمای بزرگ است که جلسات درس‌فقه و اصول را بسیار خوب و پربار برگزار می‌کند. ایشان که سال‌ها عضو برجسته‌ خبرگان بودند، در ادامه سخنان خود نسبت به ‌صلاحیت سیدحسن‌خمینی اظهار داشت: بنده ایشان را از هر جهت واجد شرایط می‌دانم.
آخرین اخبار

عاملان شهادت افسر پلیس در سیرجان پس از 12 سال دستگیر شدند/ زمین‌گیر شدن قاچاقچیان مواد مخدر در دل کویر

معاون سازمان صمت کرمان: سیمان را احتکار می‌کنند تا گران‌تر بفروشند

علت اصلی شهادت سردار حجازی چه بود؟

یک فعال اصولگرا: به نفع رییسی است که در قوع قضائیه بماند

ابلاغ دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی

سازندگان کلیپ ضرب و شتم یک روحانی یک پدر و پسر بودند که می‌خواستند از کشور فرار کنند

ظریف کاندیدای مورد اجماع احزاب اصلاح‌طلب است

روشن نبودن حضور یا عدم حضور رئیسی؛ تاکتیک اصولگرایان برای جلب توجه

یک واکسن نانوذره‌ای ضدکرونا در آمریکا به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

تزریق واکسن کرونا رایگان است

پربازدید ها

سعید محمد: مهدی جهانگیری تبرئه شد/ محکومیت او در پرونده جدید برای خرید 600 هزار یورو ارز مسافرتی توسط یکی از زیردستانش است

روحانی: وقتی شرایط کرونا خوب می‌شود همه می‌گویند دلیل موفقیت ما بودیم، وقتی شرایط تغییر می‌کند همه می‌خواهند به گردن دیگری بیندازند/ هفته سختی پیش رو داریم

مرعشی: جامعه به‌دنبال حرف‌های جدید است و هنوز آن را پیدا نکرده است/ انتخابات باید محل رقابت برنامه‌ها باشد اما در کشور ما صحنه جنگ شعارهاست/ مشارکت هیجانی نیازمند دادن پاسخ متناسب است که در این مورد واقعاً تردید وجود دارد

آیا انتخابات خردادماه با قانون جدید برگزار می‌شود؟

استاندار: رفع محدودیت‌های کرونایی منوط به تغییر رنگ بندی شهرهاست/ اعمال محدودیت بستگی به مردم هر شهر دارد/ ناگزیر به برخورد سلبی شدیم

مرعشی: ممکن است نامزد پنهان را دقیقه نود رونمائی کنیم/ توصیه رهبری به سید حسن خمینی هیچ پیام انتخاباتی به اصلاح‌طلبان ندارد/ حسن آقای خمینی در انتخابات پیش رو به نفع کاندیدای جبهه اصلاحات موضع خواهد گرفت/ جناحی که خودش را پیروز انتخابات 1400 می‌داند علاقه‌ای ندارد که انتخابات پرشور برگزار شود

تصادفات خودروهای حامل افاغنه باعث اجحاف و زحمت نیروی انتظامی می شوند/قاچاق اتباع خارجی برای استان معضل است

سازندگان کلیپ ضرب و شتم یک روحانی یک پدر و پسر بودند که می‌خواستند از کشور فرار کنند

۱۰ پاسخ به پرسش «چرا باید رای دهیم؟»

یک فعال اصولگرا: به نفع رییسی است که در قوع قضائیه بماند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)