کد خبر: ۲۴۹۲۱
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون آموزشی وزارت علوم :
دکتر مجتبی شریعتی از ورود بیش از ۷۲۷ هزار دانشجوی جدید به دانشگاه‌ها در سال تحصیلی ۹۶ – ۹۷ خبر داد و گفت: تعداد دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است.
دکتر مجتبی شریعتی از ورود بیش از ۷۲۷ هزار دانشجوی جدید به دانشگاه‌ها در سال تحصیلی ۹۶ – ۹۷ خبر داد و گفت: تعداد دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است.

معاون آموزشی وزارت علوم ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کمی دانشگاه‌ها گفت: امیدوار هستیم امسال در دانشگاه‌ها سالی پرنشاط، قانون مدار و کیفی را شاهد باشیم، اما در مجموع ۷۲۷ هزار و ۴۰۰ دانشجو در کل کشور وارد دانشگاه‌ها می‌شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: ۳۷۸ هزار دانشجو در دوره کارشناسی، ۳۲۵ هزار در دوره کارشناسی ارشد و ۲۴ هزار و ۴۰۰ دانشجو نیز در دوره دکتری در دانشگاه‌های کشور برای سال جاری پذیرفته شده‌اند که در مقایسه با سال گذشته تفاوت چندانی در تعداد دانشجویان دوره کارشناسی وجود ندارد، اما دانشجویان در دوره ارشد ۱۰ درصد کاهش یافته است، اما در دوره دکتری نیز شاهد کاهش درصد کمی از دانشجویان بودیم.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین تاکید کرد: اعمال سیاست‌های نظام آموزش عالی توسط وزارت علوم بحث بازار کار و نیاز جامعه و همچنین کاهش جمعیت جوان کشور موجب کاهش جمعیت دانشجویی دانشگاه شده است، اما در سال جاری با توجه به توجه ویژه نهاد آموزش عالی با تکیه بر مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در خصوص طرح آمایش آموزش عالی تصور می‌شود وضعیت رقابت سالمی در بخش‌های مختلف آموزش عالی کشور شاهد باشیم.

دکتر شریعتی در خصوص طرح آمایش آموزش عالی در دانشگاه‌ها نیز گفت: از مجموع بندهای ابلاغی این طرح هشت بندی که بندهای تکلیفی است به مباحث مهمی اشاره دارد. یکی از این مباحث هدفمند کردن تحصیل و مقارن سازی کار با بازار کار می‌باشد که دراین زمینه چندین کارگروه تشکیل شده که یکی از این کارگروه‌ها در وزارت علوم یک کارگروه در سازمان برنامه و بودجه شکل گرفته است. خوشبختانه در حال حاضر هماهنگی مناسب بین دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی کشور با دانشگاه‌ها ایجاد شده است. امیدواریم براساس آن ظرفیت‌ها را متناسب با بازار کار تنظیم کنیم که البته این وضعیت در خصوص رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی اجرا و نتیجه خوبی نیز به همراه داشت.

معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص وضعیت صندلی خالی دانشگاه‌ها نیز گفت: من معتقدم صندلی خالی واژه درستی نیست. باید به کلمه مازاد اشاره کنیم در واقع اگر ماموریت گرایی در دانشگاه‌ها تقویت شود صندلی‌های خالی کاهش می‌یابد.

به گفته وی، در حال حاضر در دانشگاه‌ها پیش زمینه‌ی مطلوبی را فراهم کردیم تا رقابت مناسب بین مراکز مختلف دانشگاهی فراهم شود و این رقابت در سطح‌ بندی دانشگاه‌ها شکل گرفته به طوری که این سطح بندی در مراکز غیردولتی به خوبی اجرا و موجب شد دانشگاه‌ها در بحث کیفیت با یکدیگر رقابت کنند، به طوری که در این زمینه ظرفیت برخی موسسات غیردولتی صفر و برخی نیز به سطح انحلال رسیده است. در مجموع سیاست وزارت علوم این است که بخش‌های غیردولتی آموزش عالی تقویت شود.

دکتر شریعتی قانون مداری را شعار اصلی دانشگاه‌ها در سال جاری دانست و اظهار کرد: ما در بخش اجرای سیاست‌های متناسب با شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی چندین طرح را در اختیار داشتیم که دو مورد آن به معاونت آموزشی وزارت علوم مربوط می‌شد که یکی از این طرح‌ها ماموریت مداری دانشگاه ها و یکی دیگر نیز قرار گرفتن حداقل پنج دانشگاه یا پژوهشگاه کشور در رده ۲۰۰ مرکز برتر دنیاست که خوشبختانه شاخص‌های آن به دانشگاه‌ها ابلاغ و پیشرفت خوبی در این زمینه داشته‌ایم.

 معاون آموزشی وزارت علوم که به مناسبت آغاز سال تحصیلی در برنامه تلویزیونی حضور یافته بود، در پایان با تاکید بر این که مراکز آموزش عالی با فقر اعتبار مواجه هستند، خاطرنشان کرد: متاسفانه مراکز آموزش عالی ما بودجه کافی را در اختیار نداشته و امسال نیز از این قضیه مستثنی نیست مسئولان به شدت پیگیر این هستند که اعتبار کافی به این مراکز اختصاص داده شود، اما یکی از سیاست‌های وزارت علوم این است که با خصوصی کردن مراکز آموزش عالی از هزینه‌هایی که سربار دولت هستند کاهش داده شود.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

یارانه ماه رمضان امشب ۲۵ فروردین واریز می‌شود

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

پربازدید ها

وقوع انفجار و تخریب دو واحد مسکونی در کرمان

۴۶۲ هزار و ۶۴۲ دز مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور است/۳۰۴ بیمار در کشور طی ۲۴ ساعته گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند

در اثر ریزش معدن در فاریاب یک نفر جان باخت

مخدوش کردن پلاک جرم در جرم است

آیا می‌شود به ریشه کنی کرونا امیدوار بود

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

به مدیرانی که با آنان برخورد شد هشدار داده‌بودیم اما مورد کم‌توجهی قرار گرفت/ با تعدادی از دلالان و قاچاقچیان بازار مرغ و روغن برخورد شد/ به کسانی که به دنبال اخلال در امنیت استان هستند اجازه هیچ‌گونه تحرکی داده نخواهد شد/ در سال گذشته عملیات تروریستی عناصر وابسته به داعش در محل تجمع عزاداران حسینی در یکی از شهرستان‌های استان کرمان کشف و عوامل آن دستگیر شدند   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)