کد خبر: ۲۴۹۶۱
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
استان کرمان با وجود ظرفیت ها و فرصت های فراوان، چالش ها و مشکلاتی جدی را پیش رو دارد که باید حل آنها در اولویت اقدامات دولت دوازدهم در این استان قرار گیرد.
داود رجبی خبرنگار ایرنا در کرمان نوشت:

دولت یازدهم در استان کرمان با اتخاذ مشی اعتدالی و رویکرد توسعه پایدار و متوازن در شمال و جنوب استان در مسیر توسعه قرار گرفته است که باید با اولویت بندی در رسیدگی به مسائل و مشکلات استان در دولت دوازدهم، این مسیر ادامه پیدا کند.

* بحران آب 

کمبود و بحران آب کشور را به صورت جدی تهدید می کند و استان کرمان نیز در وضعیت قرمز، آبی به سر می برد و هر روز اخبار نگران کننده ای از میزان منابع موجود آب در استان منتشر می شود.
تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی در دهه های اخیر، مصرف بالا و هدر رفت آب در بخش های کشاورزی و شرب، بحران آب در استان کرمان را به وضعیت قرمز رسانده است. 

خشک شدن چاه ها و قناتها، فرو نشست زمین در برخی دشت های استان، خشک شدن مراتع و درختان و پایین آمدن بهره وری محصولات کشاورزی، قطع و جیره بندی آب شرب در برخی مناطق شهری و روستایی از تبعات هشدار دهنده بحران آب در استان کرمان به شمار می رود.

با توجه به اینکه استان کرمان در 2 بخش کشاورزی و صنعت و معدن پتانسیل های بالایی دارد ،کمبود آب تبعات بسیار منفی برای اقتصاد و ترکیب جمعیتی استان خواهد داشت. 

دولت یازدهم و تیم مدیریتی ارشد دولت در استان کرمان با اجرای طرح ها و پروژه هایی مانند انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس، طرح همیاران آب، تغییر الگوی کشت، پلمپ چاه های غیرمجاز و آبیاری نوین و تحت فشار گام های موثری در کاهش تنش آبی منطقه برداشته اند که لازم است در دولت دوازدهم این طرح ها با قوت استمرار پیدا کند

*اقتصاد مقاومتی

در چند سال گذشته از سوی مقام معظم رهبری همواره برنامه های اقتصاد مقاومتی سرلوحه و مورد تاکید برنامه های اقتصادی دولت بوده است و نامگذاری سال های اخیر نیز نشان از اهمیت این موضوع دارد.

استان کرمان به همراه استان های آذربایجان شرقی و لرستان در سال 95 از طرف دولت به عنوان استان های پایلوت اقتصاد مقاومتی معرفی شده اند و کرمان با اجرای طرح های متنوع اقتصاد مقاومتی توانسته است الگویی برای سایر نقاط کشور باشد.

پروژه عظیم قلعه گنج شهر اقتصاد مقاومتی با مشارکت بخش خصوصی، زون بندی(منطقه ) استان و انتخاب 24 شرکت و موسسه به عنوان معین اقتصادی مناطق، اجرای طرح های توانمند سازی در روستاها و مناطق کم برخوردار از مهمترین اقدامات انجام شده در چهار سال اخیر در راستای اجرای برنامه های اقتصادی مقاومتی کرمان است.
اجرا و پیگیری طرح ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی و فرهنگسازی برنامه ها در بین مردم از مهمترین اولویت های مسئولان استان در دولت دوازدهم است که برای انجام آن نیاز به ادامه و پایش مداوم دارد.

*اشتغال

بحث بیکاری و اشتغال دغدغه و چالش همه دولت ها در تمامی ادوار بوده است و با توجه به آمار نگران کننده بیکاری بویژه در میان نسل جوان و تحصیلکرده، انتظار می رود تدابیر ویژه ای برای حل این معضل در نظر گرفته شود.

استان کرمان با وجود پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار عظیم معدنی، صنعتی، گردشگری، کشاورزی و غیره زمینه بسیاری برای ایجاد اشتغال دارد که متاسفانه مغفول مانده است.
در چهار سال گذشته با اقدامات بسیار خوب مسئولان عالی دولت در کرمان حدود بیش از 100 هزار شغل ایجاد در این استان ایجاد شده که افزایش چشمگیری نسبت به سال 92 داشته است.
بخش های معدن، گردشگری، کشاورزی، صنایع دانش بنیان و کسب و کارهای نوین از جمله حوزه هایی است که دولت دوازدهم در بحث اشتغال استان کرمان باید دنبال کند.

اشتغالزایی هر چند توسط دولت برنامه ریزی و پیگیری می شود، اما محور برنامه ها برای حل معضل بیکاری در استان باید توسط بخش خصوصی و غیر دولتی باشد تا اشتغال پایدار کمترین هزینه را در پی داشته باشد.

*آسیب های اجتماعی

تغییرات جمعیتی و سبک زندگی به همراه عوامل مخربی همچون بیکاری، فقر اقتصادی و فرهنگی، اعتیاد، طلاق، حایشه نشینی و مهاجرت بی رویه سبب پدید آمدن بحث آسیب های اجتماعی در استان کرمان شده است.

هزر چند مسئولان دولت یازدهم با طرح های متعددی همچون طرح نجات، خانه سلامت، تدوین سند ورزش استان، ایجاد خانه های سلامت توانسته حرکت های مثمر تاثیر گذاری در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی انجام دهد اما سرعت رشد و گسترش آسیب های اجتماعی بیش از طرح ها و تدابیر مقابله با آن است.


اقدامات قاطعی همچون تقویت بنیه اقتصادی خانواده ها، ایجاد اشتغال پایدار، مبارزه با زمین خواری و پدیده حاشیه نشینی، تغییر الگوی مبارزه با مواد مخدر از امنیتی به فرهنگی، جلوگیری از بحران و فروپاشی خانواده ها، مقابله با مهاجران و اتباع غیر مجاز از مهمترین راهکارهای دولت دوازدهم برای مقابله با اسیب های اجتماعی در استان کرمان است.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

پربازدید ها

سازوکار بررسی صلاحیت نامزدها پس از بررسی هیات‌های اجرائی چگونه است؟

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند

احمدی نژاد به من پیشنهاد معاون اولی برای انتخابات ۱۴۰۰ داد/ اگر آقای هاشمی بودند، حتما تشویق به حضور در انتخابات می‌کردند/ با درگذشت پدر، دولت آقای روحانی شعارهایش را فراموش کردند

آیا پس از سیدحسن حضور سیدابراهیم هم منتفی شده است؟

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

مسیر کنونی کنکور با هم‌اندیشی و روش‌هایی کارآمد باید اصلاح شود

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

سیدحسن خمینی عزادار شد

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

آیا حضور سیدحسن سطح نزاع و تنش را در انتخابات بالا می‌بُرد؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)