کد خبر: ۲۴۹۶۷
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸
ارسال به دوستان
ذخیره
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور :
محمد محمدحسنی گفت: با مطالعات میدانی، تلفیق اطلاعات سازمان زمین شناسی و پایان نامه های دانشگاهی تعداد 14 گسل در فاصله 25 کیلومتری شهر کرمان شناسایی شده است.

                      

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور با اشاره به گزارش اولیه تدقیق و تعیین حریم گسل های شهر کرمان افزود: تاکنون 14 نشست با حدود 250 نفر ساعت در 2 کارگروه سازه و ژئوتکنیک و کارگروه زلزله و زیرساخت برگزار شده و در گام اول تعداد 14 گسل در محدوده 25 کیلومتری تا درون شهر کرمان شناسایی و مکانیزم بسیاری از این گسل ها تشخیص داده شده است.

وی با بیان اینکه لایه های نهشته رسوبی شهر کرمان با عمق متغیر حدود 300 متر تخمین زده شده است تصریح کرد: جهت یابی برخی از گسل ها در شهر کرمان نیازمند مطالعات تکمیلی با روش های مورفوتکتونیک و ژئوفیزیک و ... است.

محمد حسنی گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی واحد جنوب شرق کمیته فنی را از بخش های سازه، ژئوتکنیک و زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد های کرمان و زرند و جهاد دانشگاهی و همچنین ارگان های اجرایی نظیر معاونت عمرانی استانداری ،اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی تشکیل داده است تا این پروسه با دقت بهتر و تفاهم علمی ادامه یابد.

وی افزود: در نخستین فاز این پروسه، نتیجه مطالعاتی در قالب تعیین حریم یکی از گسل های شهر کرمان آماده شده است و پس از طرح و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ می شود و در مورد مابقی گسل ها، مطالعات کارگروه ها  و مطالعات تکمیلی تا تدقیق و تعیین حریم همه گسل ها ادامه خواهد داشت.

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور با اشاره به اینکه بنا به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران جهت تدقیق و تعیین حریم گسل ها در پنج کلانشهر تهران، تبریز، کرج، کرمان و مشهد، در دستور کار کارگروه های تخصصی مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهر سازی  شهر مربوطه قرار گرفته است که این روند در شهر کرمان با سرعت در حال انجام است و در گام بعدی اولویت بندی لرزه خیزی شهرهای استان مد نظر خواهد بود،اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مسئول روند اجرایی مفاد این مصوبه و پایش آن است.

وی گفت :استان کرمان از مناطق زلزله خیز کشور است و تجربه زمین لرزه های متعدد در این استان نشان از گسل های فعال و زلزله خیز بودن استان دارد و در سایر بحران ها نظیر فرونشست زمین، حرکت شن های روان، کم آبی و ... نیز لازم است با استفاده از راهکارهای علمی تاثیر این مخاطرات را بررسی نمود.

محمدحسنی با بیان اینکه در تاریخ لرزه خیزی استان کرمان  زمین لرزه های مخربی نظیر زلزله بم، زرند،  گلباف و ... مشاهده می شود که زمین لرزه بم در سال 1382 مسبب  26 هزار و 271 قربانی، 30 هزار مجروح و بیش از یکصدهزار نفر بی‌خانمان گردید و زمین ‌لرزه زرند نیز در تاریخ چهارم اسفندماه سال 83، در شهرستان زرند  با شمار کشته های حدود 912 نفر و تعداد زخمی ها یکهزار و 411 نفر برآورده شده است که خسات مالی بسیاری به این شهرستان وارد کرد .لذا با این روند توجه بیش از بیش مراکز تحقیقاتی به سمت این بحران در استان کرمان جلب شده است .

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور خاطر نشان کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در استان کرمان حدود 67 دستگاه شتابنگاری مستقر نموده است تا بتواند اطلاعات مربوط به زلزله ها را در اختیار کارشناسان تحقیقاتی قرار دهد ضمن اینکه بنا دارد سامانه های هشدار سریع زمین لرزه را در شهرهای مهم و لرزه خیز استان  راه اندازی نماید
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

پربازدید ها

وقوع انفجار و تخریب دو واحد مسکونی در کرمان

در اثر ریزش معدن در فاریاب یک نفر جان باخت

مخدوش کردن پلاک جرم در جرم است

۴۶۲ هزار و ۶۴۲ دز مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور است/۳۰۴ بیمار در کشور طی ۲۴ ساعته گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند

آیا می‌شود به ریشه کنی کرونا امیدوار بود

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)