کد خبر: ۲۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات اعلام کرد
مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات با بیان اینکه آموزش استفاده از پمپ، ایرانیان میزان برداشت آب از سفره‌ها را افزایش دادند، گفت: آمارها نشان می‌دهد با افزایش تعداد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق از تعداد قنات‌های کشور کاسته شده‌ است.
مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات با بیان اینکه آموزش استفاده از پمپ، ایرانیان میزان برداشت آب از سفره‌ها را افزایش دادند، گفت: آمارها نشان می‌دهد با افزایش تعداد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق از تعداد قنات‌های کشور کاسته شده‌ است.

به گزارش فارس، علی اصغر سمسار یزدی در دوازدهمین نشست از سلسله نشست‌های آب، فرهنگ و جامعه با عنوان «قنات برای آینده» که در کاروانسرای سریزد برگزار شد، گفت: اگر در روند مدیریت، بهره‌برداری، نگهداری و محافظت از قنات مطابق 70 سال گذشته رفتار کنیم، دیری نمی‌پاید که قنات به دست فراموشی سپرده می‌شود.

وی افزود: اگرچه قنات در زندگی مردم یزد نقش محوری داشته و هر جرعه یا سهم آن در کابین زنان قرار می‌گرفته‌است، اما در دنیای امروز، بسیاری از مردم یزد این شاهرگ‌های حیاتی را فراموش کرده‌اند.

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات با اشاره به اینکه مجموعه عوامل مختلف با شدت و ضعف متفاوت در حذف کارکردهای قنات ورود پیدا می‌کنند، گفت: کاهش حجم مخازن و افت سطح سفره آبهای زیرزمینی سبب شده که قنات کارکردهای خود را از دست بدهد در حالی‌که این سازه آبی به دلیل سازگاری با محیط زیست، قرن‌ها پایداری خود را حفظ کرده ‌بود.

*استفاده از پمپ میزان برداشت آب از سفره‌ها را افزایش داد

وی با اشاره به اینکه قنات همواره متناسب با آب تغذیه شده از منابع زیرزمینی برداشت می‌کند افزود: در قنات به دلیل ساختارهای افقی، امکان برداشت، بیشتر از توان سفره وجود ندارد اما با رود فرهنگ غرب و آموزش استفاده از پمپ، ایرانیان میزان برداشت آب از سفره‌ها را افزایش داده و به ظاهر زمین‌های لم یزرع بیشتری را آباد کردند.

*دعاوی دهه 30 مربوط به شکایت صاحبان قنات از چاه‌های نوظهور بود

سمساریزدی ادامه داد: خبرگان قنات به این موضوع واقف بودند که چاه‌های عمیق اثر منفی روی آبدهی قنات‌ها دارد بنابراین بسیاری از دعاوی دهه 30 مربوط به شکایت صاحبان قنات از چاه‌های نوظهور بود اما همواره این دعاوی به ضرر صاحبان قنات و به نفع چاه‌های عمیق پایان می‌یافت.

وی تاکید کرد: اگر روند احداث چاه‌های عمیق ادامه یابد، قنات‌ها از مدار بهره‌برداری خارج می‌شوند زیرا تغییر آب و هوایی مزید بر علت شده و خشک شدن قنات‌ها را تشدید می‌کند.

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات به تجربیات کشورهایی که گوی سبقت را از ایران در حفر چاه‌های عمیق ربوده‌اند اشاره کرد و گفت: وضعیت قنات در ایران 1420 مشابه وضعیت کنونی کشورهایی نظیر اسپانیا، مراکش یا الجزایر خواهد بود زیرا این کشورها سطح وسیعی از اراضی خود را با قنوات آبیاری می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه قنات در گذشته مولد ثروت بود، عنوان کرد: تجار یزدی یک سوم پول خود را صرف ایجاد قنات می‌کردند زیرا زارعین به محض جاری شدن آب قنات، برای کسب سهمی از آن با یکدیگر رقابت می‌کردند.

سمساریزدی ادامه داد: قنات نقش اقتصادی خود در دنیای امروز را از دست داده و صرف پول نه تنها برای احداث قنات بلکه برای مرمت آن هم غیر اقتصادی شده‌است.

وی اضافه کرد: بنابراین در دنیای امروز مقنی تربیت نمی‌شود و حریم قنات حفظ نخواهد شد.

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات بیان کرد: در گذشته تهدید قنات به مفهوم تهدید جامعه و مرگ آن با فنای سکونتگاه انسان مرتبط بود به همین دلیل بیشترین همکاری برای حفظ آن انجام می‌شد اما در حال حاضر جامعه با پمپ به آب زیرزمینی وصل شده و در برابر فنا و بقای قنات، بی‌تفاوت شده‌است.

وی تاکید کرد: باید با دفع مواردی که قنات را به فراموشی می‌سپارد، قنات را برای آینده حفظ کرد.

این نشست به همت سه نهاد اندیشکده تدبیر آب، انجمن جامعه شناسی ایران و انجمن مطالعات فرهنگی با همکاری مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خبرنگاران در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و بحران‌ها نقش اساسی را داشته و دارند

خبرنگار هیچ‌گاه حرفه‌ی خود را به مسائل مادی گره نمی زند

آموزش از اولویت‌های دولت آموزش برای ارتقای سطح کیفی مطبوعات دانست

خانه دینیار به عنوان محل جدید موزه مطبوعات و دفتر خانه مطبوعات انتخاب شد/ رسانه‌های کرمان در عرصه اطلاع‌رسانی همپای تغییرات حرکت کنند

وظیفه خود می دانم برای حل مشکلات اصحاب رسانه به خانه مطبوعات کمک کنم/ رسانه‌ها با نقد منصفانه شرایط را برای سیاست‌گذاری درست ایجاد کنند

رسالت خبرنگاران در نشر اخبار حوزه نظم و امنیت ارزشی دو چندان دارد

پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به مناسبت روز خبرنگار

اصحابِ رسانه با امانت‌داری، صداقت و تعهّد در تکاملِ اجتماعی نقش آفرین اند

اهالی رسانه سهم مهمّی در موضع گیری های کلان ایفا می کنند/دادگستری کل استان حامی و پشتیبان فعالیت های قانونی اصحاب رسانه خواهد بود

انتقال غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا از طریق هوا

پربازدید ها

مدیر شعب بانک مسکن استان کرمان: بانک مسکن در طرح احیا بافت فرسوده تا سقف ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند/رشد 70درصدی پرداخت تسهیلات در سه ماه نخست سال جاری

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان: جزئیات طرح و تعرفه‌های صادرتی مشخص نباشد، کشاورزی قراردادی در مرحله طرح باقی می‌ماند/حداقل ۶ ماه قبل به تجار در خصوص تعرفه‌های صادراتی گفته شود/ ستاد تنظیم بازار نگاه تک بعدی دارد

۴۴ هزار و ۳۳۳ نفر در طرح اقدام ملی مسکن این استان ثبت نام کرده اند/ تامین آب اراضی اقدام ملی مسکن در ضلع شرقی کرمان همچنان پابرجا است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)