کد خبر: ۲۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران خبر داد
مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با بیان اینکه وزارت نیرو به دنبال اصلاح قوانین آب است گفت: با اصلاح این قوانین، لایروبی قنوات نیاز به کسب مجوز از این وزارتخانه نخواهد داشت.
مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با بیان اینکه وزارت نیرو به دنبال اصلاح قوانین آب است گفت: با اصلاح این قوانین، لایروبی قنوات نیاز به کسب مجوز از این وزارتخانه نخواهد داشت.

به گزارش فارس، رضا راعی عزآبادی در دوازدهمین نشست از سلسله نشست‌های آب، فرهنگ و جامعه با عنوان «قنات برای آینده» که در کاروانسرای سریزد برگزار شد، عنوان کرد: در شرایطی که طبق قانون، بخش کشاورزی از پرداخت حق‌النظاره معاف شده و عملا آب کشاورزی رایگان به حساب می‌آید، صحبت از افزایش بهره‌وری در این بخش بی‌معنی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا کنون، بیان کرد: تا امروز میزان بارش‌های کشور 182 میلیمتر بوده‌است که نسبت مدت مشابه سال قبل 14 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

*کاهش 20 درصدی میزان بارش‌های امسال نسبت به میانگین بلند مدت

راعی با اشاره به اینکه میزان بارش‌های سال گذشته 216 میلیمتر بوده‌است، از کاهش 20 درصدی میزان بارش‌های امسال نسبت به میانگین بلند مدت خبر داد.

وی تاکید کرد: وضعیت بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و میانگین بلند مدت، در پنج حوضه از 6 حوضه آبریز موجود کشور، به شدت کاهش یافته‌است. فقط وضعیت بارش‌ها در حوضه آبریز ارومیه مطلوب است و این در حالی‌است که هنوز سه ماه گرم فصل تابستان را پیش رو داریم.

مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با اشاره به اینکه ایرانیان ابداعگر قنات بوده‌اند، تعداد رشته قنات‌های موجود در کشور بر اساس آمار برداری‌های سال 90 را 41 هزار رشته اعلام کرد و افزود: از این تعداد قنات، چهار میلیارد متر مکعب آب برداشت می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس آماربرداری‌های سال 85، 36 هزار رشته قنات در کشور شناسایی شده بود که از آن هشت میلیارد متر مکعب آب برداشت می‌شد یعنی اگرچه در سال 90، پنج هزار رشته قنات بیشتر شناسایی شده‌ است اما میزان آبدهی قنات‌ها به چهار میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

راعی خشکسالی را یکی از دلایل خشکی قنات‌ها اعلام کرد و افزود: عدم لایروبی و بازسازی قنات‌ها و حفر چاه‌های عمیق در حریم آنها، زمینه کاهش آبدهی قنات را فراهم می‌کند.

وی گفت: امروز از آب قنات برای تامین نیازهای شرب، صنعت و کشاورزی استفاده می‌شود و حتی برای بررسی وضعیت بیلان منابع آب زیرزمینی هم می‌توانیم از قنات استفاده کنیم.

*تعداد چاه‌های کشور 770 هزار حلقه

مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران تعداد چاه‌های کشور را 770 هزار حلقه دانست و ادامه داد: در ایران 170 هزار دهنه چشمه و 41 هزار رشته قنات وجود دارد اما قنات در ایران هنوز زنده‌ است در نتیجه باید نگاه فنی و دقیق‌تری به مسئله قنات داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در حفاظت از منابع آب فقط به دو بعد کمی و کیفی آن توجه شده، بیان کرد: این نگاه به مقوله آب نادرست است زیرا حفاظت از منابع آب سه بعد دارد و بعد فرهنگی همواره در مسایل آب مغفول مانده‌است.

راعی با اشاره به اینکه قنات درس‌های زیادی را به انسان برای زندگی در شرایط کنونی می‌دهند، افزود: فاضلاب تهران از قنات برای جمع‌آوری پساب و ایجاد شبکه الگوبرداری کرده‌ است پس باید فرهنگ قنات را به جامعه معرفی کنیم.

وی ادامه داد:به ویژه فرهنگ مشارکت پذیری مردم در مدیریت منابع آب که در قنات تجلی می‌یابد، باید جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی صحبت از وام بدون بهره و سایر امتیازات، میزان مشارکت مردم در حفاظت و مدیریت مناسب منابع آب را افزایش نمی‌دهد در حالی‌که گذشتگان ما با منابع درآمدی خود اقدام به ایجاد قنات یا آب انبار می‌کردند.

*تشکیل انجمن استادکاران قنات

راعی از در دستور کار قرار گرفتن تشکیل انجمن استادکاران قنات خبرداد و گفت: در شرایطی که مقنی‌ها هنوز بیمه نیستند، چگونه می‌توان انتظار داشت که افراد داخل قنات رفته و نسبت به احیای آن اقدام کنند پس باید در نسل جدید برای ادامه راه پیشینیان انگیزه ایجاد کرد.

وی تاکید کرد: وزارت نیرو به صورت تمام قد از حفظ و احیای قنوات حمایت کرده و به دنبال اصلاح آیین‌نامه‌های مرتبط با قنات است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)