کد خبر: ۲۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران خبر داد
مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با بیان اینکه وزارت نیرو به دنبال اصلاح قوانین آب است گفت: با اصلاح این قوانین، لایروبی قنوات نیاز به کسب مجوز از این وزارتخانه نخواهد داشت.
مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با بیان اینکه وزارت نیرو به دنبال اصلاح قوانین آب است گفت: با اصلاح این قوانین، لایروبی قنوات نیاز به کسب مجوز از این وزارتخانه نخواهد داشت.

به گزارش فارس، رضا راعی عزآبادی در دوازدهمین نشست از سلسله نشست‌های آب، فرهنگ و جامعه با عنوان «قنات برای آینده» که در کاروانسرای سریزد برگزار شد، عنوان کرد: در شرایطی که طبق قانون، بخش کشاورزی از پرداخت حق‌النظاره معاف شده و عملا آب کشاورزی رایگان به حساب می‌آید، صحبت از افزایش بهره‌وری در این بخش بی‌معنی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا کنون، بیان کرد: تا امروز میزان بارش‌های کشور 182 میلیمتر بوده‌است که نسبت مدت مشابه سال قبل 14 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

*کاهش 20 درصدی میزان بارش‌های امسال نسبت به میانگین بلند مدت

راعی با اشاره به اینکه میزان بارش‌های سال گذشته 216 میلیمتر بوده‌است، از کاهش 20 درصدی میزان بارش‌های امسال نسبت به میانگین بلند مدت خبر داد.

وی تاکید کرد: وضعیت بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و میانگین بلند مدت، در پنج حوضه از 6 حوضه آبریز موجود کشور، به شدت کاهش یافته‌است. فقط وضعیت بارش‌ها در حوضه آبریز ارومیه مطلوب است و این در حالی‌است که هنوز سه ماه گرم فصل تابستان را پیش رو داریم.

مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با اشاره به اینکه ایرانیان ابداعگر قنات بوده‌اند، تعداد رشته قنات‌های موجود در کشور بر اساس آمار برداری‌های سال 90 را 41 هزار رشته اعلام کرد و افزود: از این تعداد قنات، چهار میلیارد متر مکعب آب برداشت می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس آماربرداری‌های سال 85، 36 هزار رشته قنات در کشور شناسایی شده بود که از آن هشت میلیارد متر مکعب آب برداشت می‌شد یعنی اگرچه در سال 90، پنج هزار رشته قنات بیشتر شناسایی شده‌ است اما میزان آبدهی قنات‌ها به چهار میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

راعی خشکسالی را یکی از دلایل خشکی قنات‌ها اعلام کرد و افزود: عدم لایروبی و بازسازی قنات‌ها و حفر چاه‌های عمیق در حریم آنها، زمینه کاهش آبدهی قنات را فراهم می‌کند.

وی گفت: امروز از آب قنات برای تامین نیازهای شرب، صنعت و کشاورزی استفاده می‌شود و حتی برای بررسی وضعیت بیلان منابع آب زیرزمینی هم می‌توانیم از قنات استفاده کنیم.

*تعداد چاه‌های کشور 770 هزار حلقه

مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران تعداد چاه‌های کشور را 770 هزار حلقه دانست و ادامه داد: در ایران 170 هزار دهنه چشمه و 41 هزار رشته قنات وجود دارد اما قنات در ایران هنوز زنده‌ است در نتیجه باید نگاه فنی و دقیق‌تری به مسئله قنات داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در حفاظت از منابع آب فقط به دو بعد کمی و کیفی آن توجه شده، بیان کرد: این نگاه به مقوله آب نادرست است زیرا حفاظت از منابع آب سه بعد دارد و بعد فرهنگی همواره در مسایل آب مغفول مانده‌است.

راعی با اشاره به اینکه قنات درس‌های زیادی را به انسان برای زندگی در شرایط کنونی می‌دهند، افزود: فاضلاب تهران از قنات برای جمع‌آوری پساب و ایجاد شبکه الگوبرداری کرده‌ است پس باید فرهنگ قنات را به جامعه معرفی کنیم.

وی ادامه داد:به ویژه فرهنگ مشارکت پذیری مردم در مدیریت منابع آب که در قنات تجلی می‌یابد، باید جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی صحبت از وام بدون بهره و سایر امتیازات، میزان مشارکت مردم در حفاظت و مدیریت مناسب منابع آب را افزایش نمی‌دهد در حالی‌که گذشتگان ما با منابع درآمدی خود اقدام به ایجاد قنات یا آب انبار می‌کردند.

*تشکیل انجمن استادکاران قنات

راعی از در دستور کار قرار گرفتن تشکیل انجمن استادکاران قنات خبرداد و گفت: در شرایطی که مقنی‌ها هنوز بیمه نیستند، چگونه می‌توان انتظار داشت که افراد داخل قنات رفته و نسبت به احیای آن اقدام کنند پس باید در نسل جدید برای ادامه راه پیشینیان انگیزه ایجاد کرد.

وی تاکید کرد: وزارت نیرو به صورت تمام قد از حفظ و احیای قنوات حمایت کرده و به دنبال اصلاح آیین‌نامه‌های مرتبط با قنات است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خبرنگاران در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و بحران‌ها نقش اساسی را داشته و دارند

خبرنگار هیچ‌گاه حرفه‌ی خود را به مسائل مادی گره نمی زند

آموزش از اولویت‌های دولت آموزش برای ارتقای سطح کیفی مطبوعات دانست

خانه دینیار به عنوان محل جدید موزه مطبوعات و دفتر خانه مطبوعات انتخاب شد/ رسانه‌های کرمان در عرصه اطلاع‌رسانی همپای تغییرات حرکت کنند

وظیفه خود می دانم برای حل مشکلات اصحاب رسانه به خانه مطبوعات کمک کنم/ رسانه‌ها با نقد منصفانه شرایط را برای سیاست‌گذاری درست ایجاد کنند

رسالت خبرنگاران در نشر اخبار حوزه نظم و امنیت ارزشی دو چندان دارد

پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به مناسبت روز خبرنگار

اصحابِ رسانه با امانت‌داری، صداقت و تعهّد در تکاملِ اجتماعی نقش آفرین اند

اهالی رسانه سهم مهمّی در موضع گیری های کلان ایفا می کنند/دادگستری کل استان حامی و پشتیبان فعالیت های قانونی اصحاب رسانه خواهد بود

انتقال غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا از طریق هوا

پربازدید ها

مدیر شعب بانک مسکن استان کرمان: بانک مسکن در طرح احیا بافت فرسوده تا سقف ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند/رشد 70درصدی پرداخت تسهیلات در سه ماه نخست سال جاری

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان: جزئیات طرح و تعرفه‌های صادرتی مشخص نباشد، کشاورزی قراردادی در مرحله طرح باقی می‌ماند/حداقل ۶ ماه قبل به تجار در خصوص تعرفه‌های صادراتی گفته شود/ ستاد تنظیم بازار نگاه تک بعدی دارد

۴۴ هزار و ۳۳۳ نفر در طرح اقدام ملی مسکن این استان ثبت نام کرده اند/ تامین آب اراضی اقدام ملی مسکن در ضلع شرقی کرمان همچنان پابرجا است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)