کد خبر: ۲۵۰۸
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
خودروسازان ایرانی از ناحیه تعطیلات چقدر زیان می کنند?
تعداد تعطیلات رسمی در ایران، مدت ها است صدای خیلی ها را درآورده و منتقدان زیادی را به خود می بیند، تعطیلاتی که اگرچه از جهاتی مانند خلوتی خیابان ها، کاهش دود و دم، رفتن به مسافرت و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی، گاهی به مذاق مردم و مسوولان خوش می آید، اما به طور مستقیم بر تولید داخل اثر می گذارد.

به گزارش خبرنگار صنعت گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛در این بین، خودروسازی نیز به عنوان یکی از ارکان مهم صنعت و اقتصاد کشور متاثر از تعطیلات رسمی است، چه آنکه با یک حساب سرانگشتی مشخص می شود این تعطیلات طی سال جاری ضرری 130 هزار دستگاهی را متوجه دومین صنعت بزرگ ایران می کند. 

در تقویم 94، 26 تعطیلی رسمی به ثبت رسیده که با در نظر گرفتن حجم تولید روزانه حدودا پنج هزار دستگاهی خودروسازان داخلی، مشخص می شود طی امسال، تولیدی 130 هزار دستگاهی به دلیل تعطیلات رسمی از دست می رود.

 حالا اگر تعداد تعطیلی های جمعه را نیز در نظر بگیریم، تعداد تعطیلات امسال به 79 روز می رسد و با این حساب، به دلیل تعطیلات، امسال  395 هزار دستگاه خودرو تولید نخواهد شد. حالا اگر قیمت متوسط هر خودرو داخلی را حدودا 25 میلیون تومان در نظر بگیریم، از ناحیه 26 روز تعطیلات رسمی، ضرری سه هزار و 250 میلیارد تومانی نصیب خودروسازان داخلی می شود؛ رقمی کمی کمتر از آن اختلاس معروف سه هزار میلیارد تومانی. البته با احتساب تعطیلات جمعه نیز زیان خودروسازان به رقمی حدودا 10 هزار میلیارد تومان می رسد، یعنی بیش از سه برابر اختلاس معروف. 

در حال حاضر ایران خودرو و سایپا هر کدام به طور متوسط روزی دو هزار دستگاه تولید دارند و با در نظر گرفتن تولیدات بخش خصوصی و تجاری سازان، حجم تولید روزانه خودرو در کشور به حدود پنج هزار دستگاه می رسد. 

این در شرایطی است که تولید روزانه شرکتی مانند تویوتای ژاپن، به تنهایی حدودا 9 برابر تولید کل صنعت خودرو ایران است. تویوتا در سال تقریبا 10 میلیون دستگاه تولید دارد و خودروسازان ایرانی در سال گذشته یک میلیون و 130 هزار دستگاه تولید داشتند. امسال نیز قرار است یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو در کشور به تولید برسد که به فرض تثبیت تولید تویوتا، نسبت تیراژ خودروسازی ایران به بزرگترین خودروساز دنیا حدودا یک به هفت خواهد شد. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

نیاز به ۲۴۱۹۲ میلیارد تومان برای تامین کالا‌های اساسی استان

دستگیری عامل تیراندازی به یک شهروند در عنبرآباد کرمان

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری‌های جوی در استان کرمان

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان

موضوع کم کاری احتمالی آتش نشانی زرند در دستور کار دادستانی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)