کد خبر: ۲۵۱۸
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه با وجود تغییر نگاه در بخش اقتصاد همچنان در دولت و مجلس تصمیم‌گیری‌ها براساس خلق ثروت و اقتصاد بدون نفت نیست.
نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه با وجود تغییر نگاه در بخش اقتصاد همچنان در دولت و مجلس تصمیم‌گیری‌ها براساس خلق ثروت و اقتصاد بدون نفت نیست.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین ابوترابی‌فرد امروز 16 خرداد ماه در اولین همایش جذب و توسعه سرمایه‌گذاری خراسان رضوی که در محل استانداری برگزار شد، گفت: امروزه نگاه اقتصادی در حال تغییر است اما متاسفانه تصمیماتی که در مجلس و دولت گرفته می‌شود همسو با این تفکر نیست که اگر این چنین بود باید در دوران سازنده تحریم ریل اقتصادی کشور تغییر می‌کرد.

وی با بیان اینکه طی دهه‌های گذشته همواره نگاه ما هزینه‌ای بوده است، اظهار کرد: حتی در دولت فعلی نیز که با مسائل اقتصادی آشنایی کامل دارند تصمیمات کاملا هزینه‌ای اتخاذ می‌شود و هیچ تلاشی برای خلق ثروت انجام نمی‌گیرد.

ابوترابی‌فرد ضمن انتقاد از حجم بزرگ اقتصاد دولتی، اظهار کرد: اگر ما درآمد سرشار نفت را نداشتیم امروز با حجم بزرگ دولت و اقتصاد دولتی مواجه نبودیم و اگر اقتصاد دولتی تا این حد رشد نمی‌کرد امروزه وضعیت اقتصادی ما ده‌ها برابر بهتر بود.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که یکی از مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی استفاده دولت از منابع طبیعی و بنابراین بی‌نیازی از تولید و توجه به دغدغه‌های آن‌هاست، اظهار کرد: راه برون‌رفت از این مشکل این است که مسئولان در سطح کلان کشوری و استانی در اندیشه خلق ثروت برآیند.

وی تصریح کرد: تصمیمات اقتصادی امروز ما متاثر از نگاه دیروز است و برون رفت از این تصمیمات علاوه بر اراده و عزم جدی به زمان نیاز دارد.

ابوترابی‌فرد ضمن انتقاد از حجم بزرگ دولت، عنوان کرد: در حال حاضر بیش از 90 درصد بودجه عمومی کشور صرف هزینه‌های جاری که پرداخت حقوق است، می‌شود و بودجه کل کشور نیز صرف شرکت‌های دولتی شده و این شاکله بودجه کلی کشور است.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی افزود: باید به سمت تغییر و تحول به معنای واقعی کلمه حرکت کنیم، تحریمی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم در تغییر تفکر موجود بسیار تاثیرگذار بوده است .

وی در ادامه بر لزوم نگاه واقع‌بینانه به دغدغه‌های فعالین اقتصادی تاکید کرد و گفت: این نگاه به یک نقشه راه نیاز دارد که در این صورت می‌توان به این رویداد بیشتر امیدوار بود اما هنوز با تحقق آن فاصله داریم.

ابوترابی‌فرد افزود: اولین درخواست من این است که در حد اختیارات فعلی استانداران و ظرفیت‌های موجود و توانایی فعالان اقتصادی به یک نقشه راه برسیم تا بتوانیم اولین گام را در این مسیر برداریم.

نائب رئیس اول مجلس شورای اول اسلامی در ادامه به افزایش اختیارات مدیران استان‌ها و استانداران به عنوان دومین گام موثر در تغییر وضعیت اقتصادی و حل مشکلات موجود تاکید کرد و افزود: در حال حاضر اختیارات استان‌ها به شدت محدود است و یکی از دلایل مشکلات فعالان اقتصادی به همین محدودیت باز می‌گردد.

وی ادامه داد: به هر میزان که برای افزایش این اختیارات تلاش شود و افراد توانا، ‌شایسته، کارآزموده و عالم برای قبول مسئولیت‌ها انتخاب شود به موقعیت بهتری دست می‌یابیم.

ابوترابی‌فرد افزود: استانداران باید ظرفیت استان خود را اعلام کرده و مشخص کنند که از چه توانایی برای هزینه‌های جاری و کمک برای پشتیبانی تامین هزینه‌های استان برخوردارند، این کار مسیر را برای استانداران مشخص می‌کند و باعث خلق ثروت، افزایش درآمدهای مالیاتی و … می‌شود.

ابوترابی‌فرد در ادامه با اشاره به اراده غرب برای حل مشکلات هسته‌ای با ایران، خاطرنشان کرد: معتقدم غرب فهمیده که شرایطی که امروز در کشور ما وجود دارد مقدمه‌ای برای تغییر ریل اقتصادی ایران است و ادامه این شرایط می‌تواند ما را به سمت اقتصاد برتر هدایت کند. امیدوارم در آینده به گونه‌ای عمل کنیم که به این هدف نزدیک‌تر شویم.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در خصوص صندوق توسعه ملی، گفت: پیام صندوق توسعه ملی این است که در آمدهای نفتی باید در اختیار بخش غیر دولتی قرار بگیرد و اگر ما ارتباط دولت را با ظرفیت عظیم نفت قطع کنیم میلیون‌ها دلار منابع در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

وی با بیان این که امروز از نظر منابع ارزی مشکل نداریم گفت: مشکل ما نگاه موجود در بخش اقتصادی است، فعالان اقتصادی باید نگاه ملی را به طور جدی در دستور کار قرار دهند که اگر غیر از این باشد بنگاه‌های اقتصادی نمی‌توانند رشد کنند.

ابوترابی‌فرد افزود: نگاه دولتمردان نیز باید به سمت خلق ثروت به دست فعالان اقتصادی غیر دولتی تغییر کند. که هنوز با این نگاه فاصله داریم.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تا نگاه ما خلق ثروت نباشد در مسیر درست حرکت نخواهیم کرد امروز با افزایش پایه پولی و افزایش بدهی دولت به بانک فقط به افزایش هزینه‌ها فکر می‌کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر این که اقتصاد ایران بزرگ خواهد شد گفت: در حال حاضر ما یک بال بزرگ فرا منطقه‌ای و وزنه سنگین امنیت منطقه و جهان هستیم و با توجه به این امر باید به یک قدرت اقتصادی هم‌وزن و با قدرت سیاسی‌مان دست پیدا کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 28 دی ماه

حضور هنرمندان کرمانی در نمایشگاه ملی صنایع‌دستی تهران

آزادی گروگان 45 ساله در ارزوئیه

روستاهای کنار رودخانه باید تخلیه شوند / تلاش برای بازگشایی راه ۱۳۰ روستا ادامه دارد

متوقف شدن تلاش‌ها برای پیدا کردن کودک مفقود شده دوم/ مسدود شدن جاده ترانزیت ریگان ایرانشهر/ اسکان اضطراری در راه ماندگان در مساجد/ پرسنل مفقود شده راهداری و اداره برق در سلامت هستند

تصویب افزایش سرمایه ۵۰ درصدی «سرچشمه»

مرگ یک سیمبان شرکت برق به دلیل برق گرفتگی

درمان سینوزیت با روش‌های خانگی و بدون مصرف دارو

مدیر‌کل جدید اقتصاد و دارایی استان کرمان معارفه شد

۳ نفر در سیل کرمان جان باختند

پربازدید ها

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد

فداکار استاندار کرمان می‌شود یا ضرغام صادقی؟/ شانس صادقی افزایش یافت

30 دقیقه با معاون اول رئیس جمهور صحبت کردم تا در انتخاب جانشین من تسریع شود

استاندار کرمان با توجه به وضعیت سیل استان فعلاً به کار خود ادامه می‌دهد

در خصوص کم کاری مجلس در این زمینه، عذرخواهی می‌کنم/ باید جلوی هنجارشکنی در شهری که به قم ثانی معروف است گرفته شود

کمک‌های مردمی و اقتصاد اعانه‌ای!

توضیحات فرماندار اسدآباد درباره صدای مهیب نیمه شب گذشته به فارس: رعد و برق نبود، اما علت را نمی‌دانیم

مدیر‌کل جدید اقتصاد و دارایی استان کرمان معارفه شد

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)