کد خبر: ۲۵۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
محمد سام؛ شهردار منتخب کرمان:
وقتی دیدند بنده ۲۰ سال سابقه‌ی حضور در شورا و شهرداری دارم؛ گفتند سوالی نکنند هم، طوری نمی‌شود. کارشناس وزارت کشور گفت که استعلام را انجام می‌‌دهد و نظرش تا ۱۰،۱۵ روز دیگر بود. بعدا تکلیف روشن می‌شود.
محمدسام شهردار منتخب کرمان با هفته نامه استقامت گفت وگویی انجام داده است که می خوانید: 
 

آقای سام! مصاحبه‌ی روز یکشنبه‌ گذشته چطور بود؟ مشخص شد شما از چه زمانی به شهرداری خواهید آمد؟

خیلی شلوغ بود و شهرداران زیادی برای مصاحبه به وزارت کشور آمده بودند. مصاحبه‌ی من هم مختصر و کوتاه بود. حدود چهار، پنج دقیقه بیش‌تر طول نکشید؛ در این مصاحبه‌ها بیش‌تر سوابق شهرداران را می‌پرسند و بررسی می‌کنند. وقتی دیدند بنده ۲۰ سال سابقه‌ی حضور در شورا و شهرداری دارم؛ گفتند سوالی نکنند هم، طوری نمی‌شود. کارشناس وزارت کشور گفت که استعلام را انجام می‌‌دهد و نظرش تا ۱۰،۱۵ روز دیگر بود. بعدا تکلیف روشن می‌شود.

یعنی تا ۱۵ روز دیگر حکم شما می‌آید؟

به من نگفتند تا کی نتیجه را اعلام می‌کنند. گفتند روال اداری را ادامه می‌دهیم، استعلام می‌کنیم جواب‌ها که رسید خبر می‌دهند.

حدودا هم مشخص نیست شما از چه زمانی کارتان را شروع می‌کنید؟

نه. هنوز چیزی معلوم نیست. بستگی دارد چه زمانی حکم را بدهند. من تازه چند روز قبل رفتم و مصاحبه انجام دادم؛ آنجا مطلع شدم شهردار شیراز که حتی یک ماه قبل مصاحبه داده، هنوز اما حکمش را نداده‌اند. خیلی شلوغ است و کمی طول می‌کشد.

آقای سام! در فضای مجازی صحبتی مطرح شد مبنی بر این‌که پرونده‌ی شما با مشکل روبه‌رو شده و ممکن است تایید نشود. ماجرا چیست؟

تا الان که هیچ مشکلی نداشتم و روال اداری و قانونی دارد طی می‌شود.

گفته شد زمانی که جنابعالی در میراث فرهنگی حضور داشتید مشکلاتی پیدا کرده‌اید و همان، مانع تایید صلاحیت فعلی‌تان شده است.

نه. نه. این‌ها شایعه است. من هیچ مشکلی تاکنون نداشته‌ام. نباید هم باشد مگر این‌که از این به بعد مشکلی درست بشود.

کسانی که مشکلی برای تایید صلاحیت دارند، به مصاحبه می‌رسند؟

نه.

در این مصاحبه‌، درباره‌ی مسائل شهری از شهرداران می‌پرسند؟

از من که چیزی نپرسیدند. بیش‌تر از سوابق افراد می‌پرسند. می‌خواهند ببینند طرف این کاره هست یا نه؟ کسانی که جدید باشند و سابقه ندارند بیش‌تر مصاحبه می‌شوند. کارشناس وزارت کشور، تا سوابق من را دید پرونده را بست.

این روزها مشغول به چه کاری هستید؟ برنامه‌ی کوتاه‌مدت برای خودتان تهیه کرده‌اید؟

بله. دارم برنامه‌ای برای خودم می‌نویسم که چه‌طور کارم را شروع کنم. اصل برنامه‌ام در شهرداری اما همان چیزی است که در شورا ارایه کردم. دارم جزییات آن را تدوین می‌کنم که وقتی وارد شهرداری شدم قرار نباشد بررسی کنم و بتوانم بلافاصله کارم را شروع کنم.

اولویتی که برای خودتان انتخاب کرده‌اید چیست؟

در شهرداری همه کاری اولویت دارد. مهم‌ترین اقدامی که من معتقدم در شهرداری باید صورت گیرد ارتباط شفاف ومنطقی با مردم است. باید مردم را به سمت شهرداری بیاوریم. این هم که می‌گویم یک شعار نیست. من به این مساله معتقدم. الان دارم روی رشته‌های دانشگاهی مرتبط با شهر هم بررسی می‌کنم و قصد دارم در اولین اقدام، یک گروه مشاوره‌ی علمی  از اساتید برجسته‌ی دانشگاه که رشته‌های مرتبط با شهری دارند را تشکیل دهم. در حال حاضر، علومی در دانشگاه‌های ما وجود دارد که هیچ‌یک از مسوولین نمی‌دانند مربوط به شهر هستند و هیچ‌گاه از آن استفاده هم نکرده‌اند.

مثل چه علومی؟

مثلا در بخش جغرافیای دانشگاه شهید باهنر کرمان علوم مرتبط با مسائل شهری وجود دارد. دارم در این‌باره بررسی بیش‌تری انجام می‌دهم و در گام اول، مرکز مشاوره‌ی علمی را با حضور نخبگان هر رشته‌ در شهرداری تشکیل می‌دهم. مسائل روزمره مثل تنظیف و فضای سبز و … که دارند کار خود را انجام می‌دهند.

گفتید ارتباط شفاف با مردم را مدنظر دارید. بیشتر توضیح می‌دهید؟ می‌خواهید چه بکنید؟ منظورتان کدام قشرهاست؟

همین مردمی که در خیابان راه می‌روند. ما تا حالا در یک اتاق در اداره نشسته‌ایم تا مردم سراغ‌مان بیایند. هیچ‌وقت یک مدیر نرفته با مردم ارتباط برقرار کند. من یک سفر خانوادگی به دهلی داشتم و در یک فضای سبز در شلوغ‌ترین جای شهر، دیدم یک نفر روی صندلی نشسته و هفت، هشت نفر جلوی او روی زمین نشسته‌اند. از راننده پرسیدم این‌ها که هستند؟ گفت اعضای شورای این محله هستند. من رفتم کنارشان روی زمین نشستم. مردم داشتند حرف می‌زدند؛ من البته متوجه نمی‌شدم چه می‌گویند اما از این ارتباط لذت بردم. ما اما عادت کرده‌ایم بنشینیم، مردم پیش‌مان بیایند، خیلی اوقات به حرفشان هم گوش نمی‌دهیم. شهردار اگر بخواهد در اتاق بنشیند و بترسد که بیرون بیاید هیچ‌وقت شهر اداره نخواهد شد.

با این حجم زیاد کار در شهر و شهرداری، فکر می‌کنید وقتی شهردار بشوید فرصت می‌کنید که مثلا در پارک بنشینید و این‌گونه با مردم ارتباط بگیرید؟

من برعکس شما فکر می‌کنم و معتقدم شهرداری کرمان الان در بیکارترین زمان خود به سر می‌برد. هفت، هشت پل را در شهر همه دیده‌اند و ترسیده‌اند. در شهری مثل کرمان این‌ها که چیزی نیست.

شهر کرمان پول کم دارد باید درآمد برای آن ایجاد کنیم؛ وگرنه خیلی می‌تواند شلوغ‌تر از این باشد. شما به سال‌های ۶۶ تا ۶۸ برگردید؛ با همان پول کم که بسیار از الان کم‌تر بود ببینید چه حجم کاری انجام شد. در حال حاضر اما همه از هشت تا پل ترسیدند که شهر به هم ریخته است. نه خیر. این‌ها تموم می‌شود.

بله اما می‌گویند پول در شهرداری نیست.

خوب پول نیست، تعطیل‌شان کنند. صافشان کنند. همین کاری که الان در میدان آزادی کردند. شهر کرمان مثل یک آدم ناتوان و کم بنیه می‌ماند که یک بار یک تنی روی پتشتش بگذارید، خب نمی‌تواند ببرد؛ باید وسط راه بگذاری زمین، بگویی ۲۰۰ کیلو را ببر و بقیه را برگرد ببر.

یعنی برخی پروژه‌ها باید تعطیل شود؟

نه! هیچی نباید تعطیل بشود. باید با توجه به واقعیات جلو برویم. حالا صبر کنید، وقتی رفتم شهرداری، گزارشات مالی را می‌دهم. ما نباید حرفی بزنیم که فردا بیایند بگویند محمد سام قول داده هشت پل را بسازد و پول آن را هم تامین کند. امروز ۱۰ درصد آن پول را هم نتوانسته و بار بزرگی را در شهر گذاشته و رفته؛ باید با این بار چه کار کنیم؟ خوب معلوم است؛ باید به مقصد برسد اما با روش‌های معقول و منطقی. نیاییم داد بیداد کنیم و شانتاژ راه بیندازیم. طرحی در این شهر اجرا می‌شود نه سر دارد و نه ته! میلیاردها پول هم خرجش شده؛ این خرج را کی می‌دهد؟ اگر پول اینجا خرج نشده بود، جای درست‌تری خرج می‌شد. حالا بگذارید به شهرداری که آمدم، درباره‌ی این مسایل مفصل صحبت
می‌کنیم.

آقای سام؛ تیم‌تان را چیده‌اید؟

من تیم ندارم. شخص خودم یک تیم هستم. از هرکس اهل کار باشد و تخصص داشته باشد استفاده می‌کنم.

منظورم این است معاونان خودتان را انتخاب کرده‌اید؟

وقتی رفتم شهرداری، انتخاب می‌کنم. الان دارم تحقیق می‌کنم. اهل این‌که تیم داشته باشم و فقط با عده‌ی خاصی کار کنم هم نیستم. در سوابق من هم این را می‌توانید ببینید. هیچ‌جا با خودم نیرو نبرده‌ام. هرکس کار کرد فبها، هرکس کار نکرد؛ اخراجش نمی‌کنم، بلکه مجبورش می‌کنم کار کند. این تجربه را من در میراث هم داشتم و جواب هم داده است.

معاون زن هم انتخاب می‌کنید؟

برای من زن و مرد هیچ فرقی نمی‌کند. اگر تشخیص دهم یک زن بهتر است انتخاب می‌کنم.

من معتقدم تفکیک زن و مرد و جوان و پیر یک آفت شده که به جان مردم افتاده؛ باید ببینیم چه کسی می‌تواند کار کند و هرکس توانایی و علم داشته باشد را به‌کار بگیریم.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
حمید تحسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
0
0
ایشان در مصاحبه ای کوتاه به نکات مهمی اشاره کرده اند که مشخص است حاصل تجارب مفیدی است.
ارتباط واقعی مردمی خصوصا با محوریت خانواده ها به نوعی باعثصرفه جویی مخارج شهرداری و
حمید تحسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
0
0
ایشان در مصاحبه ای کوتاه به نکات مهمی اشاره کرده ا که مشخص است حاصل تجارب مفیدی است.
ارتباط واقعی مردمی خصوصا با محوریت خانواده ها به نوعی باعث صرفه جویی مخارج شهرداری و نوعی در آمد زایی است ارتباط با دانشگاهیان وبررسی مشکلات شهری از طریق بنیه علمی دانشگاه ها حلقه گم شده شهر است که ایشان پدان پی برده و مد نظرش است.
ااین شهر به اعتماد به نفس و تجربه ایشان نیازمند است ونباید فرصت چهار ساله مدیریت ایشان از دست برود .
Ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
0
0
باسلام
اقای سام هم با سابقه وهم کاردان این شغل هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مس شهربابک قهرمان مسابقات فوتبال امید‌های استان کرمان شد

۴۲۰۰ مسکن مهر ساخته نشده در کرمان وجود دارد/ ۱۸۰۰ مسکن مهر پرونده قضایی دارند/ مسکن و شهرسازی به برخی از تعهدات خود عمل نکرد/ پرداخت جریمه دیرکرد و یا سود مشارکت به بانک انرژی سازنده را می‌گیرد/بانک جریمه‌هایی که ناشی از قصور سازنده نبوده است را ببخشد

جهانگیری: ترامپ اوج ناآشنایی خود با تاریخ ایران را نشان داد/ آمریکایی‌ها یک دوره تاریخ ایران را مرور کند

پسته از مرزهای پاکستان صادر و قاچاق می‌شود

شورای هماهنگی اصلاح طلبان وضعیت استان ها را بررسی می کند

از مخالفت شورای اصلاح‌طلبان کرمان با خروج اصلاح‌طلبان از شورای شهر برای انتخابات مجلس تا انشعاب در اصولگرایان

مدیرعامل گل‌گهر تغییر کرد

وام ساخت مسکن ۶۵ درصد افزایش پیدا کرد/برنامه‌ای برای افزایش وام خرید مسکن نداریم

بازار مسکن در کرمان بعد از رکود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است/ آمار سایت معاملات املاک و مستغلات، واقعی نیست/در یک پروسه یک ساله افزایش قیمت ۵۰ درصدی خواهیم داشت/ متقاضیان بازار مسکن، غیر تخصصی عمل می‌کنند

شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات مجلس ایراد نگرفته است

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

استاندار آینده کرمان باید بداند در چارچوب همین قوانین به قدرت رسیده است/ استاندار آینده به این نکته واقف باشد که قرار نیست اسطوره و قهرمان شود   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)