کد خبر: ۲۵۲۷
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۷
تعداد نظرات: ۴ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
به منظور تامین آب شرب
قرارداد اجرای طرح تامین، تصفیه و انتقال آب از دریای عمان به استان های کرمان و هرمزگان عصر یکشنبه بین استاندار کرمان و سرمایه گذاران اجرای این طرح به امضا رسید.
قرارداد اجرای طرح تامین، تصفیه و انتقال آب از دریای عمان به استان های کرمان و هرمزگان عصر یکشنبه بین استاندار کرمان و سرمایه گذاران اجرای این طرح به امضا رسید.
 
 به گزارش گفتارنو، استاندار کرمان در این جلسه گفت: از زمانی که دولت تدبیر و امید روی کار آمده یکی از مسائل اصلی استان آب و بحران آب است.
 
علیرضا رزم حسینی بیان کرد: بیش از دو دهه خشکسالی و حضور مهاجران در استان و افزایش سطح زیر کشت، منجر به بحران جدی آب شده است.
 
وی ادامه داد: اولین کاری که می توانستیم انجام دهیم و ثمرات خوبی داشته باشد صرفه جویی در حوزه کشاورزی است زیرا آب در استان کرمان 95 درصد به بخش کشاورزی، یک درصد صنعت و بقیه به شرب اختصاص دارد.
 
استاندار کرمان با بیان اینکه طرح همیاران آب بتدریج در استان اجرا می شود، گفت: در اجرای این طرح تغییر الگوی کشت به سمت زعفران، زرشک و گل محمدی انجام شده است و در دشت ارزوئیه هشت هزار هکتار هندوانه به دو هزار هکتار  کاهش یافته است.
 
رزم حسینی خاطرنشان کرد: همچنین در ادامه اجرای این طرح در آبیاری تحت فشار به دلیل داشتن طرح جامع و عمل گرایانه رتبه اول کشور را در جذب اعتبارات این بخش داشتیم که 17هزار هکتار آبیاری تحت فشار در سال گذشته در استان انجام شد.
 
وی خاطرنشان کرد: در حوزه انتقال آب برای مصرف شرب و صنعت مطرح شد که در حوزه صنعت  110 میلیون مترمکعبآب  تا سه سال آینده منتقل خواهد شد.
 
استاندار کرمان بیان کرد: در ادامه نیز مطالعات خط دوم انتقال آب از خلیج فارس برای شرب انجام شده و وزرات نیرو طرح خرید تضمینی آب از خلیج فارس و دریای عمان را در دست مطالعه دارد.
 
وی اظهار کرد: به دنبال سرمایه گذاران برای انتقال آب به شمال استان و شهر کرمان بودیم که با این گروه از سرمایه گذاران به توافق رسیدیم و امیدواریم با تفاهم نامه های انتقال آّب و طرح های اجرا شده در زمینه مصرف بهینه آب بحران آب تا چند سال آینده مرتفع شود.
 
رزم حسینی با بیان اینکه استفاده از تونل انتقال آب از سد صفارود به کرمان می تواند در اجرای این طرح نیز کاربرد داشته باشد، گفت: با این کار حدود 80 کیلومتر صرفه جویی در انتقال آب از دریای عمان انجام می شود.
 
وی تصریح کرد: می دانم این کارها بزرگ است و مطالعات اساسی و درست نیاز دارد.
 
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: شرایط کشور به گونه ای است که دولت و وزارت نیرو از طرح های انتقال آب با قاطعیت حمایت می کند.
 
رزم حسینی خطاب به سرمایه گذاران طرح انتقال آب از دریای عمان به استان کرمان گفت: کار بزرگ و خدمت ماندگاری را انجام خواهید داد و نام شما در تاریخ کرمان به عنوان اولین کسانی که آب شرب را به استان کرمان منتقل کردند، می ماند.
 
رییس هیات مدیره سازمان عمران کرمان نیزدر رابطه با این طرح گفت: آغاز عملیات اجرایی این طرح از شش ماه آینده آغاز می شود و مدت اجرای آن نیز پنج سال خواهد بود.
 
محمدرضا شه بخش افزود: این طرح با بیش از 803 میلیون دلار سرمایه گذاری اجرا خواهد شد که سالانه 88 میلیون مترمکعب آب را منتقل می کند.
 
وی ادامه داد: از 2.8  مترمکعب در ثانیه انتقال آب شیرین از دریای عمان 0.5 و 0.7 مترمکعب آب برای دو شهر در مسیر انتقال آب در استان های هرمزگان و کرمان و 1.6 مترمکعب آن به شهر کرمان تخصیص خواهد یافت.
 
 شه بخش اظهار کرد: در راستای رسالت توسعه ای سازمان عمران کرمان برای رفع مشکلات، سرمایه گذاری هایی انجام می دهیم و می دانستیم محدودیت هایی برای تامین آب در استان کرمان وجود دارد که به همین دلیل از حدود دو سال پیش مطالعات را در این زمینه آغاز کردیم.
 
وی ادامه داد: مطالعات، پیمانکاران و تفاهمات برای اجرای خط انتقال آب انجام شده و به مرحله امضا رسیده است.
 
شه بخش خاطرنشان کرد: امیدواریم این قرارداد، تعهدی از طرف استان و پیمانکاران به عنوان یک پروژه پایه ای و زیربنایی برای توسعه استان باشد و هر چه زودتر آن را اجرا کنیم.
 
در ادامه نیز مدیر اجرایی این طرح گفت: می توانیم سازمان عمران کرمان را به عنوان بخش خصوصی واقعی مشارکت کننده در توسعه، یک مدل توسعه بدانیم.
 
محمد کیافر، تصریح کرد: این طرح اولین پروژه سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی واقعی در ایران محسوب می شود و با توجه به مسائل، مشکلات و سیاست های دولت در ارتباط با واگذاری چنین پروژه هایی به بخش خصوصی، این طرح یکی از مظاهر این موضوع است.
 
سازمان عمران کرمان به عنوان کارفرما با کمک کنسرسیومی از شرکت های مهندسین تهران- بوستن، جهان پارس، هیربدان و برسان، سرمایه گذاران این طرح هستند.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ابراهیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۸
0
1
در سال گذشته کل اعتبار آبیاری تحت فشار استان کرمان در شمال و جنوب استان معادل 65 میلیارد تومان بوده که با این مبلغ 10000 هکتار آبیاری تحت فشار میتوان اجرا نمود 17000 هکتار از کجا آمده است؟؟؟؟
رضائی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
1
0
آخر در جنوب ، آمارها بین المللی است و بعد معلوم می شود رکوردهای بین المللی به چه صورت بوده است
ثنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
0
0
سلام به گفته مسئولان بخشی از این آبیاری به صورت قرض انجام شده است و با رسیدن اعتبارات جدید قرض ها را تسویه می کنند
زضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
0
0
با سلام
خدمت همشهزيان عزيز و گزامي
بنده به عنوان يك كزماني از زحمات آقاي رزم حسيني متشكرم
استانداري نمونه كه كزمان تا بحال به خود نديده
با روحيه اي مطالبه گري فرزند پاك ديار كريمان مظلوميت روا شده در سالهاي گذشته بر همگان مشحص گرديد.
اقاي استاندار متشكر بخاطر اينكه به مردم ديار كريمان اموختي اين مردم هم مثل مردم اصفهان - تهران ... از منابع ملي حقي دارند .
به اميد روزي كه حس مطالبه گري تمام مردم كرمان اگاه و بيدار گردد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)