کد خبر: ۲۵۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو از حمله به دولت و مذاکرات هسته‌ای در نشست مسجد قائم
مخالفان مذاکرات که برخی از آنها به دلواپسان مشهور شده‌اند این روزها حسابی سرشان شلوغ است. نشست پشت نشست و سخنرانی پشت سخنرانی
گفتارنو/گروه سیاست:

مخالفان مذاکرات که برخی از آنها به دلواپسان مشهور شده‌اند این روزها حسابی سرشان شلوغ است. نشست پشت نشست و سخنرانی پشت سخنرانی؛ خیلی هم در بند اخذ مجوز و رعایت مسائل قانونی هم نیستند. هدف آنها روشن است مخالفت با مذاکرات هسته‌ای. معتقدند که در مذاکرات منافع ملی به خطر افتاده. 

به گزارش گفتارنو در جدیدترین برنامه، سعید زیباکلام چهره نزدیک به جبهه پایداری که پای ثابت سخنان بر ضد مذاکرات به شمار می‌رود، شب گذشته در مسجد قائم کرمان حسابی پنبه مذاکرات را زد. مسجد قائم مقرهیات شهدای بیت‌الله الحرام است که یکی از بزرگترین کانون‌های مذهبی جریان نزدیک به جبهه پایداری در استان کرمان محسوب می‌شود. 

حالا در این مسجد سعید زیباکلام در جمعی که به گواه تصاویر منتشر شده در سایت‌های هوادار او  استقبال چندانی نیز از آن نشده، در نقد سیاست‌های هسته‌ای دولت پرسیده که « مگر ملت ایران منگل هستند؟» و پاسخ داده است: حقه بازی اندازه دارد.

آنگونه که سایت هجرت روایت کرده سعید زیبا کلام گفته است:‌ توافق ژنو، معامله‌ای که باید بر آن گریست؛ گویا سرداران دیپلماسی! فقط نشسته و لبخند زده‌اند. این سخنان در حالی از سوی زیباکلام مطرح شد که روی بنری که در محل سخنرانی او نصب شده بود جمله‌ای از مقام معظم رهبری در خصوص «سال دولت ملت؛ همدلی و همزبانی» درج شده بود.

هفته قبل وزیر اطلاعات در کرمان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفته بود: امروز درصد کمی از افراد به جای حرکت به سوی همدلی و همزبانی و دعوت مردم به این سمت، نبض اختلاف افکنی شان تندتر می‌زند و به گونه ای صحبت و رفتار می‌کنند که جامعه را ملتهب می‌نمایند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود علوی گفته بود: مقام معظم رهبری در جریان آخرین اتفاقات مذاکرات هسته‌ای هستند و نتایج نیز برای سران سه قوه ارسال شده و در جریان قرار می‌گیرند، این مذاکرات در چارچوب‌های مدنظر رهبری ادامه دارد.

وی تغییر گفتمان‌ها، نوع صحبت‌ها، پرهیز از دروغ، تهمت و تخریب همدیگر را نشان دهنده ولایتمداری دانست و افزود: زمانی ولایتمداری ثابت می شود که نظرات مختلف باشد اما زمانی که ولی فقیه مطلبی را می‌فرمایند، افراد با همدلی تنها به ندای مقتدای خود لبیک گویند.

وزیر اطلاعات در کرمان گفته بود تیم مذاکره کننده ایرانی برای دستیابی به موفقیت نیاز به تشویق دارد اما متاسفانه گروهی در داخل کشور به جای اینکه دروازه حریف را هدف قرار دهند به دروازه خودمان گل می‌زنند. متن کامل سخنان وزیر اطلاعات را اینجا بخوانید

خلاصه اظهارات زیبا کلام در پی می‌آید:

×  امریکایی‌ها با تحریم، هزینه‌ی دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای ما بالا برده‌اند تا در هر کار دیگری هم با قلدری مانع پیشرفت شوند و ما را به پذیرش نظر خود درآورند.

×  بنده از همان روز تحقیقات گسترده‌ای انجام دادم؛ متن انگلیسی توافق ژنو را که مطالعه کرده و دیدم همه چیز در حال تعطیلی است.

×  نظام تحریم‌ها ارکانی دارد که ۵ شاکله اصلی شامل نفت، انسداد دارایی‌های ایران در بانک‌های خارج؛ تحریم‌های شورای امنیت؛ اتحادیه اروپا و امریکا را در بر می‌گیرد.

×  در توافق ژنو در خصوص تحریم نفت می‌گوید تلاش‌های بیشتر برای کاهش فروش نفت ایران مکث می‌شود، یعنی نظام تحریم‌های نفتی سر جای خود هستند فقط گسترده‌تر نمی‌شود.

× مشکلات در این توافق‌نامه آن‌قدر فجیع است که در ترجمه فارسی هم مشهود می‌باشد.

×  شاکله‌ی بعدی بازگشت مبلغ توافق شده‌ای را ممکن می‌سازد، در ۳ آذر ۹۳ دارایی‌های ایران صد میلیارد دلار بوده؛ چه مقدار توافق شده برای بازگشت؟ افعال مبهم انگلیسی در متن این توافقنامه بسیار جای تامل دارد.

×  توافق ژنو، معامله‌ای که باید بر آن گریست؛ گویا سرداران دیپلماسی! فقط نشسته و لبخند زده‌اند.

×  مگر ملت ایران منگل هستند؟ حقه بازی اندازه دارد، باید پای منافع ملت باید ایستاد و نعره زد، چرا که همزمان امریکایی‌ها در ۳ آذر ۹۳ یک برگه اطلاعاتی در ۷ صفحه چاپ کرده و موارد مبهم متن فارسی را در آن آوردند و بگو مگویی هم بین آقایان ظریف و جان کری در این رابطه پیش آمده است.

×  ملت را تحقیر نکنید، دروغ نگوئید و حرمت رای ملت را نگهدارید به مردم گزارش دهید که چه می‌کنید؟

× می‌گویند تحریم‌های جدید و مرتبط با هسته‌ای اعمال نمی‌کنند، یعنی درب کاروانسرا برای تحریم بازِ باز است، تحریم غیر مرتبط با هسته‌ای اعمال می‌شود.

× منافع ملی و آرمان‌های انقلاب را در مذاکرات باید حفظ کرد، صرف اینکه طرف ایرانی به زبان انگلیسی مسلط است ملاک نیست.

× نظام تحریم‌ها مطلقا دست نخورده است در حالی که در توافق ژنو  ۳۰-۴۰ درصد و در بیانیه لوزان۴۰- ۵۰ درصد فناوری هسته‌ای ما را به باد دادند.

× اگر پایی بخواهد کج گذاشته شود و بیت المالی داده شود و برد برد شود؛ ملت و شهدای ملت اجازه نخواهند داد.

× چرا آقای ظریف در یک نامه به زبان انگلیسی خطاب به همتایان خود اظهار می‌کند ما با حسن نیت به تعهدات خود عمل کردیم ولی امریکا و اتحادیه اروپا نه تنها عمل نکردند بلکه تحریم‌ها را تحکیم کردند، این نامه در تاریخ ۲۴ /۱۲/۲۰۱۴ اواخر بهمن ۹۳ نوشته شده است.

× من بیسواد و جهنمی‌ام، شما که باسواد هستید بگویید این نامه‌ها چه می‌گویند؟

× رییس جمهور؛ وزیر امور خارجه و معاونشان آقای عراقچی در گفتگوی تلویزیونی و مصاحبه گفته‌اند به محض توافق نهایی تمام قطع نامه‌های شورای امنیت با یک توافق جدید ملغی و تحریم‌ها بلافاصله برداشته می‌شود، در صورتی که در بیانیه مطبوعاتی لوزان آمده است اتحادیه اروپا اجرای تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای مالی و اقتصادی را و امریکا نیز اجرای تحریم‌های مالی و اقتصادی ثانویه را پایان می‌دهد.

× راجع به بازرسی‌ها اگر اعلان عزاداری شود؛ کار درستی است، گفته‌اند ۲۳ نفر از مسئولان نظامی و عالی‌مقام امنیتی ما را باید مورد بازجویی قرار دهند، بازرسی‌های  نظامی که دیگر فاجعه است.

× اما چه وقت می‌توان گفت تحریم‌ها برداشته می‌شود؟ زمانی که آژانس بگوید ما راضی شدیم، اما این زمان و رضایت کی محقق می‌شود؟! و انتهای این بازی کجاست؟

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

پربازدید ها

مطالعات کشوری تبدیل باغین به بخش انجام می‌شود

نماینده مجلس: تحصن کارگران معدن آسمینون منوجان پایان یافت

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

بسیج جناحی فکر نمی‌کند/ دولت در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمن ایستادگی می‌کند/ امروز گزینه التماس برای رفع تحریم‌ها به اقتدار در برابر تحریم‌ها مبدّل شده است

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

استاندار کرمان: کشور‌ها با قوانین مزاحم سقوط می‌کنند نه جنگ و لشکرکشی

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)