کد خبر: ۲۵۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
جهانگیری در انتقاد از واگذاری‌های انجام‌شده در دولت قبل
معاون اول رئیس‌جمهور، دیروز برگی دیگر از عملکرد دولت قبل را ‌رو کرد که طی آن معلوم شد، 100 میلیارد دلار از محل واگذاری‌های انجام‌شده در دولت گذشته معلوم نیست کجاست و حتی مشخص نیست صرف چه اموری شده‌
 معاون اول رئیس‌جمهور، دیروز برگی دیگر از عملکرد دولت قبل را ‌رو کرد که طی آن معلوم شد، 100 میلیارد دلار از محل واگذاری‌های انجام‌شده در دولت گذشته معلوم نیست کجاست و حتی مشخص نیست صرف چه اموری شده‌: «یکی از موارد اصل 44، واگذاری‌ها بود که به آن شیوه فروخته و پولش را گرفتند و نمی‌دانیم چه شد؛ 100 میلیارد دلار از مخابرات تا پالایشگاه‌ها و کارخانه‌ها و معادن مس فروخته شد.» البته اسحاق جهانگیری اظهار امیدواری کرد: «ان‌شاءالله همه آن در راه پیشرفت کشور خرج شده است».

به نوشته شرق جدای از این، جهانگیری که در مراسم آغاز عملیات اجرائی پالایشگاه‌های میعانات گازی سیراف، سخن می‌گفت، در پاسخ به منتقدان و در دفاع از زنگنه، وزیر نفت، برآمد و فروش نفت توسط افراد و نهادها را مربوط به دولت قبل دانست و گفت: هر نهاد، دستگاه و شخصی که نفت گرفته و فروخته و تا این لحظه هیچ‌کدام پولی بازنگردانده‌اند، مربوط به دوره گذشته است و در دولت یازدهم نسبت به فروش نفت توسط افراد و نهادها مقاومت شده است. در این دوره تأکید شده است فروش نفت تنها توسط شرکت ملی نفت انجام شود. 

وی ادامه داد: یکی از اقدام‌های خوبی که وزارت نفت در این دوران انجام داده مربوط به مسئله فروش نفت و تمرکز آن در شرکت نفت بود؛ ما در این دوره به هیچ فرد و نهادی نفت برای فروش ندادیم. بعضی اوقات برخی دوستان طوری تعریف می‌کنند که گویی از وزیر نفت فعلی نفت گرفته و فروخته‌اند که این ناصحیح است. 

رشد سرمایه‌گذاری و تولید
به گزارش ایرنا، جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از کارهای جدی که ما باید در دستور کار قرار دهیم، رشد سرمایه‌گذاری و تولید در کشور است؛ کشور بزرگی مثل ایران با جمعیتی بزرگ و موقعیت استراتژیکی ویژه می‌تواند یک پست مهم تولید صنعتی در منطقه باشد. مهم‌ترین شاخص و محور توسعه در ایران، بخش نفت و گاز است که به دلایل متفاوت می‌تواند با توسعه خود، اقتصاد کشور را متحول کند.  معاون‌اول رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: اگر از منابع حاصل از نفت و گاز به‌خوبی بهره‌برداری شود به تحولی جدی در کشور منجر خواهد شد؛ متأسفانه تجربه تاریخی ایران در استفاده از منابع نفت تجربه خوبی نیست. در دوران وفور منابع نفت، بدترین نوع سیاست‌گذاری انجام شد که به همین دلیل مردم از نعمت‌ها و مزایای آن برخوردار نشدند بلکه آثار سوء آن تا سال‌ها در زندگی مردم ماندگار شده است؛ بخشی به‌عنوان تورم، بخشی به‌عنوان زمین‌گیرشدن تولید و نهایتا زمین‌گیرکردن بخش خصوصی فعال کشور. با این حال، این ضعف درونی است که باید اصلاح شود و امیدوارم در دولت تدبیر و امید توانسته باشیم مدیریتی صحیح بر منابع نفتی محدود کشور انجام داده و به گونه‌ای عمل کرده باشیم که از این منابع محدود حداکثر استفاده را ببریم.  جهانگیری به تفاوت منابع نفتی فعلی و گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 1390 میزان درآمد نفت و گاز کشور حدود 118 میلیارد دلار بود؛ این در حالی است که درآمد نفت و گاز کشور هم‌اکنون به کمتر از 50 میلیارد دلار کاهش یافته است. 

جهانگیری ادامه داد: در 9 ماهه سال 93 رشد سرمایه‌گذاری نسبت به 9 ماهه سال 92 حدود 13.8 درصد بوده است و این در حالی است که رشد سرمایه‌گذاری در 9 ماهه سال 92 نسبت به سال 91 منهای 11.2 درصد بوده است؛ در بخش ماشین‌آلات نیز در 9 ماهه سال 93، 11 درصد رشد داشتیم درحالی‌که در 9 ماهه سال 92، با منفی 20 درصد مواجه بودیم.  وی همچنین گفت: سیاست‌های دولت بر این اساس است که بخش خصوصی باید در بخش اقتصادی کشور ورود پیدا کند.  وی یادآور شد: ما با محدودیت منابع روبه‌رو هستیم، سیستم بانکی با مشکلات اساسی روبه‌رو است و فشار زیادی بر سیستم بانکی وجود دارد؛ با همه اینها فکر می‌کنیم ظرفیت درونی کشور ظرفیت خوبی است.  معاون اول رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب سیاست دقیقی به‌عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح کردند؛ بعضی‌ها سعی می‌کنند سطح اقتصاد مقاومتی را خیلی پایین بیاورند و براساس فهم و برداشت پایین خود دولت را متهم به این کنند که به‌دنبال اقتصاد مقاومتی نیست؛ وقتی از آنها سؤال می‌شود اقتصاد مقاومتی‌ای که شما می‌فهمید، چیست توضیحاتی که می‌دهند گویای یک اقتصاد سنتی و قدیمی، در حد اقتصاد یک روستاست. 

200 میلیارد دلار حجم تجارت داخلی
جهانگیری گفت: این در حالی است که اقتصاد امروز ایران اقتصادی بزرگ است و در سطح 30 اقتصاد اول دنیا قرار دارد که حجم تجارت داخلی آن در شرایط تحریم 180 تا 200 میلیارد دلار است. 
وی تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی از نظر ما در همان دو جمله رهبر معظم انقلاب، یعنی اتکا به ظرفیت‌های داخلی و نگاه به بیرون از کشور است. 

معاون اول رئیس‌جمهوری یادآور شد: یکی از نمونه‌های اقتصاد مقاومتی در وزارت نفت، طرح فراگیر پالایشی سیراف است که چندین شاخص مهم اقتصاد مقاومتی در آن وجود دارد؛ نخست اینکه از خام‌فروشی جلوگیری کنیم؛ ما می‌توانیم میعانات گازی را صادر کنیم، اما با این طرح‌های پالایشی، میعانات گازی به یک مرحله ارزش افزوده بالاتر تبدیل می‌شود. مطلب دیگری که در اقتصاد مقاومتی مطرح بود مشارکت آحاد مردم در اقتصاد مقاومتی است که در این طرح به این موضوع توجه شده است.  معاون اول رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: بند الف اصل 44 قانون اساسی این بود که بخش خصوصی کار اقتصادی کند که نخستین بار حداقل در بخش نفت و گاز طرح پالایشی سیراف در دستور کار قرار گرفت و تدبیری اندیشیده شده که بخش خصوصی در یک مجموعه سرمایه‌گذاری کند و آحاد مردم در آن مشارکت داشته باشند.  جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وزارت نفت باید به مردم توضیح دهد که در سال گذشته چه میزان به تولید گاز کشور اضافه شده است، در چه بخش‌هایی از مازوت استفاده می‌شده که از آن جلوگیری شده و چه طرح‌های زیست‌محیطی در این مدت انجام شده و حتما این هشت پالایشگاه هم از نظر مسائل زیست‌محیطی طرح‌های خود را آماده خواهند کرد. 

وی همچنین اظهار کرد: وزارت نفت از نظر مسائل مالی در شرایطی دشوار قرار گرفته است؛ برخی سوءمدیریت‌ها و کارهای ناصحیح، وزارت نفت را در مقطع فعلی برای تکمیل طرح‌ها و تأمین منابع مالی با محدودیت‌های جدی روبه‌رو کرده‌ است. 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)