کد خبر: ۲۵۶۵
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۳
ارسال به دوستان
ذخیره
دو روز قبل که به مجمع می‌آمدم یکی از دوستان فعال سیاسی تلفن زد و گفت این خبرهایی را که بعضی‌ها این روزها علیه آیت‌الله هاشمی در فضای مجازی و بعضی سایت‌ها منتشر کرده‌اند، شنیده‌اند که ایشان گفته امیرالمومنین علی علیه‌السلام به شرطی ولی بود که مردم او را بپسندند؟
غلامعلی رجائی- مشاور رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت:
دو روز قبل که به مجمع می‌آمدم یکی از دوستان فعال سیاسی تلفن زد و گفت این خبرهایی را که بعضی‌ها این روزها علیه آیت‌الله هاشمی در فضای مجازی و بعضی سایت‌ها منتشر کرده‌اند، شنیده‌اند که ایشان گفته امیرالمومنین علی علیه‌السلام به شرطی ولی بود که مردم او را بپسندند؟ بعد گفت انتساب این حرف‌ها به ایشان صحت دارد یا نه؟ ایشان می‌گفت یکی از علمای مشهد که از ارادتمندان و مروجان آیت‌الله هاشمی است در این باره از من سؤال کرده و من هم به ذهنم رسید که اصل ماجرا را از شما که به ایشان نزدیک هستید، سؤال کنم. گفتم: من هم در بعضی سایت‌ها دیده‌ام و این حرف سندیت ندارد. اصل حرف ایشان در همایش بین‌المللی جهان عاری از خشونت در این زمینه چیز دیگری بوده است و این حرف هم تازه نیست، ایشان به مناسبت‌هایی که لازم دیده‌اند از نقش و وزن و سهم رأی مردم در نظام اسلامی حرفی و سخنی بگویند این حدیث را که مرحوم سیدبن طاووس نقل کرده، یادآور شده‌اند که: رسول گرامی اسلام در دوران آخر عمر مبارکشان روزی علی علیه‌السلام را خواستند و به ایشان ضمن برشمردن وقایعی که پس از رحلتشان نسبت به وی اتفاق می‌افتد، فرمودند شما از طرف خداوند به سمت امامت تعیین شده‌اید، اگر مردم زمامداری شما را نخواستند صبرپیشه کن و به خودشان واگذار کن. به مجمع که آمدم پیام آن دوست فعال سیاسی را به آیت‌الله هاشمی گفتم و از جمله عرض کردم که بعضی سایت‌ها از جمله شیعه‌آنلاین از قول شما نوشته پيامبراكرم (ص) به حضرت علي (ع) گفت شما مي‌توانيد ولي باشيد اما بايد مردم شما را بپسندند. فرمودند من این حرف را نگفته‌ام، من گفتم ایشان ولی بودند و دیگران ولی نبودند و ولی مردم فقط ایشان بود. بحث برسر این بود که مردم زمامداری ایشان را بخواهند.

آقای هاشمی گفتند: درآخرین خطبه‌ای هم که در نمازجمعه خواندم این را به تفصیل گفته‌ام که ایشان هم مثل همه ائمه دیگر بودند که وقتی مردم نبودند امکان خلافت نداشتند، اما هنگامی که مردم زمامداری ایشان را خواستند و درصحنه آمدند، ایشان هم آمدند. پس از توضیحات ایشان سری به آرشیو زدم و متن آخرین خطبه نماز جمعه تهران را مروری کردم. ایشان در این خطبه دراین‌باره چنین گفته است: «نقشي كه امام به مردم مي‌دادند و من آن روايت را يادداشت كردم، از كتاب كشف‌المهجه سيدبن‌طاووس كه يكي از علماي بسيار باارزش قرن هفتم ماست و شخصيت بسيار عظيمي است، مي‌خوانم. خواهش مي‌كنم به اين روايت توجه كنيد. اين صريح‌ترين روايت است. خود حضرت علي‌بن‌ابيطالب(ع) مي‌فرمايد: «يك روز پيغمبر(ص) در همان روزهايي كه عرض كردم مغموم و نگران آينده بود، در سال آخر عمرش، آن را به علي‌بن‌ابيطالب(ع) گفته است: يا بن‌ابيطالب لك و لا امتي. اين بعد از غدير است.  مي‌گويد:«تو ولي اين امت هستي و ولايت مال توست، چيزي كه خدا به تو داده است.» 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

پربازدید ها

مطالعات کشوری تبدیل باغین به بخش انجام می‌شود

نماینده مجلس: تحصن کارگران معدن آسمینون منوجان پایان یافت

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

بسیج جناحی فکر نمی‌کند/ دولت در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمن ایستادگی می‌کند/ امروز گزینه التماس برای رفع تحریم‌ها به اقتدار در برابر تحریم‌ها مبدّل شده است

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

استاندار کرمان: کشور‌ها با قوانین مزاحم سقوط می‌کنند نه جنگ و لشکرکشی

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)