کد خبر: ۲۵۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب معتقد بودند اصلاحات نياز به شوراسازي ندارد و تشكل‌هاي فعلي مي‌توانند بار انتخابات را از روي زمين بردارند. برخي نيز به نحوه مديريت شورا انتقاد داشتند.
حالا خيال دلواپسان وحدت در اصلاحات هم راحت شده است. هفته‌هاي ابتدايي پس از رونمايي شوراي راهبردي انتخابات با نقدهاي جدي و گاه دلسوزانه برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب گذشت و اصلاح‌طلبان تنها يك نقطه اميدبخش داشتند و آن چيزي جز رهبري واحد نبود. منتقدان و معتقدان در نهايت با وجود تمام اختلاف سليقه‌ها به رهبري واحد اين جريان التزام و اعتقاد داشتند. التزام و اعتقادي كه پيش از اين و در جريان انتخابات ٩٢ به بهترين شكل اثرگذاري‌اش را نشان داد.

  1. به نوشته اعتماد برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب معتقد بودند اصلاحات نياز به شوراسازي ندارد و تشكل‌هاي فعلي مي‌توانند بار انتخابات را از روي زمين بردارند. برخي نيز به نحوه مديريت شورا انتقاد داشتند. در اين ميان عده‌اي نيز مي‌گفتند شوراي تازه تشكيل شده نبايد در امر اجرايي انتخابات دخالت كند. عموم منتقدان شوراي راهبردي اعضاي موثر شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات بودند.

فرود نمودار سينوسي
نمودار سينوسي اين انتقادات از رسانه‌اي شدن شوراي راهبردي آغاز شد و با انتقادات بعضي از شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب به اوج رسيد و در نهايت طي روزهاي گذشته فروكش كرد. اما مروري بر آنچه رخ داد نه تنها نشان‌دهنده بلوغ اصلاح‌طلبان است كه در خود نكته‌اي قابل تامل نيز دارد. بروز اختلافي كه با دميدن رسانه‌هاي اصولگرا همراه بود تنها چند هفته ادامه يافت و اصلاح‌طلبان توانستند با پويايي و فعل و انفعالات دروني به راحتي از آن عبور كنند.

اختلافات چگونه رفع شد؟
طي روزهاي گذشته اعضاي موثر شوراي هماهنگي و منتقدان اصلي شوراي راهبردي در مصاحبه‌هاي جداگانه‌اي به صراحت هرگونه اختلافي را رد كرده و اعلام كردند از جريان اصلاحات تنها يك صدا بلند مي‌شود.

 اما چگونه اين اتفاق رخ داد؟ پس از بروز برخي اختلاف‌نظرها و پديد آمدن سوءتفاهم براي برخي احزاب اصلاح‌طلب، برگزاري جلسات فشرده و منظم در دستور كار قرار گرفت. هدف نهايي اين جلسات اين بود كه احزاب اصلاح‌طلب نسبت به نقش‌آفريني ويژه خود در فرآيند انتخابات آسوده خاطر شوند. آنها تصور مي‌كردند كه قرار است شوراي راهبردي اصلاحات وارد فاز اجرايي انتخاب كانديداها شود. با اين تصور اشتباه نتيجه منطقي حاصل از آن را به زيان جريان اصلاحات مي‌ديدند. آنها به درستي مي‌گفتند در جريان اصلاحات رويكردهاي حزبي و قدرتمند شدن احزاب و نهادها همواره يكي از اصول بوده پس نبايد در بزنگاهي مانند انتخابات اين اصول مسلم را كنار بگذاريم. منطق اين استدلال اگرچه درست بود اما برپايه يك سوءتفاهم بنا شده بود. به همين دليل نيز تقريبا تمامي اعضاي شوراي راهبردي به تبيين صحيح كاركرد شوراي راهبردي پرداختند. با روشن شدن اين موضوع كه قرار نيست هيچ گروه و شورايي قيم اصلاح‌طلبان شود و به نوعي اعمال قدرت كند احزاب نيز آسوده خاطر شدند.

آنچه بايد آموخت
اين اتفاق اگرچه در همان هفته‌هاي ابتدايي موجب نگراني برخي هواداران و فعالان اصلاح‌طلب شد اما درس‌هاي بزرگي در خود داشت. همراهي يكپارچه رسانه‌هاي اصولگرا و دميدن آنها در تنور اختلاف ميان اصولگرايان امري نيست كه به راحتي بتوان آن را ناديده گرفت.

رقيب اصولگرا در شرايطي كه خود براي رسيدن به وحدت راه سخت و پيچيده‌اي در پيش دارد از كوچك‌ترين روزنه‌اي استفاده كرد تا به بزرگنمايي اين اختلاف بپردازد. حالا كه همه منتقدان ديروز نسبت به سازوكار مورد نظر رهبري اصلاحات توجيه شده‌اند ديگر خبري از تماس‌هاي مكرر رسانه‌هاي اصولگرا با اصلاح‌طلبان نيست. تلاش چشمگير آنان در هفته‌هاي گذشته براي القاي اختلاف به بن‌بست رسيد تا اصلاح‌طلبان در فاصله كمتر از ٩ ماه مانده به انتخابات مجلس بار ديگر با تاكتيك‌هاي رقيب براي اختلاف‌افكني مواجه شوند و از آن درس بگيرند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افزایش ۱۲ درصدی پرونده‌های قضائی در سال جاری

کارشناس: رسیدن به توافق به مراتب دشوار‌تر شده

آیا دلیل سه فوت مشکوک در سیرجان قصور پزشکی بوده است؟

ذوب‌آهن صفر - مس رفسنجان ۳/ ربیعی و شاگردانش روی نوار پیروزی

حذف کامل دفترچه بیمه سلامت از اول دی ماه

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

پربازدید ها

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

افزایش ۱۲ درصدی پرونده‌های قضائی در سال جاری

کارشناس: رسیدن به توافق به مراتب دشوار‌تر شده

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)