کد خبر: ۲۵۶۷
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۷
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت : طی سال 85 تعداد چاه غیرمجاز در کشور حدود 103 هزار حلقه بود، اما این تعداد تا سال 1389 به افزون بر 250 هزار حلقه چاه رسید.

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت : طی سال 85 تعداد چاه غیرمجاز در کشور حدود 103 هزار حلقه بود، اما این تعداد تا سال 1389 به افزون بر 250 هزار حلقه چاه رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، جواد میبدی افزود: یکی از برنامه‌های مهم در طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز است.

به گفته میبدی، طرح توسعه کشاورزی و همچنین تصویب قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه، افزایش تعداد چاه‌های غیرمجاز را دربر داشت و مجموعه این اقدام‌ها باعث شد بیشتر دشت‌های کشور به نقاط ممنوعه بحرانی تبدیل شوند.

میبدی خاطر نشان کرد: اکنون سالانه 1200 کیلومتر کف شکنی چاه در کشور انجام می‌شود و در این مدت به طور متوسط 30 تا 40 درصد دبی چاه‌ها و چشمه‌ها کاهش یافته و برای تامین آب شرب نیز مشکل‌ساز شده است.

این مقام مسوول تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد از تعداد 103 هزار حلقه چاه مشمول قانون تعیین تکلیف چاه‌های کشاورزی، 55 هزار حلقه در دشت‌های آزاد واقع شده‌اند که در این طرح برای آنها پس از تعدیل دبی چاه‌ها، پروانه بهره‌برداری صادر خواهد شد.

میبدی گفت: بقیه چاه‌ها که در دشت‌های ممنوعه قرار گرفته اند، بر اساس پتانسیل آبی دشت، آسیب رساندن به منابع آب زیرزمینی یا چاه‌های دیگر و همچنین حریم چاه‌های مجاور تعیین تکلیف خواهند شد.

وی اضافه کرد : همزمان با تعیین تکلیف چاه‌های کشاورزی غیرمجاز در دشت‌های ممنوعه کشور، طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی به اجرا گذاشته می شود .

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها در طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی موضوع تحویل حجمی آب و نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌های کشاورزی است.

به گفته میبدی، وزارت نیرو مشخصات کنتورهای مورد نیاز برای اجرای پروژه را به تولیدکنندگان کنتور اعلام کرده و تمامی کنتورهای موجود با شاخص‌های در نظر گرفته شده، تست می‌شوند.

وی افزود: قرار است در آینده، کنتورهایی که شاخص‌های تعیین شده توسط وزارت نیرو داشته باشند، در استان‌ها مورد استفاده قرار گیرند و شرکت‌های فروشنده نیز نصب، نگهداری و بهره‌برداری از کنتورها را به مدت پنج سال در اختیار خواهند داشت و گروه‌های گشت و بازرسی وزارت نیرو در این مدت پایش مربوط به صحت اندازه گیری این کنتورها را بررسی خواهند کرد، چنانچه عملکرد یک کنتور تایید نشد، سازنده باید کنتور را به طور رایگان تعویض کند.

میبدی خاطر نشان کرد: داشتن یک بانک آمار و اطلاعات در طرح تحویل حجمی آب بسیار مهم است و در این ارتباط مذاکره‌هایی با پژوهشگاه نیرو برای ثبت، انتقال و تحلیل داده‌ها انجام شده تا پس از جمع آوری اطلاعات مربوط به کنتورها و سایر ابزار و تجهیزات کمی و کیفی منابع آب، آمار مربوطه مورد تجزیه، تحلیل و گزارش گیری از عملکردها قرار گیرد.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)