کد خبر: ۲۵۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
قاضی سراج:
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه کار کرد فعالان اقتصادی سالم، در فضای کنونی اقتصاد ایران بسیار سخت است، گفت: بانکهای دولتی و خصوصی، نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمی‌کنند.
مراسم صبحانه کاری فعالان اقتصادی و هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با قاضی سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: فشار روی بازرگان سالم صد برابر بیش از آنچه است که فعالان اقتصادی عنوان می کنند، برخی را ناخودآگاه به کارهای خلاف می کشانند، البته کار سالم را در این کشور، به سختی می توان انجام داد.

قاضی سراج با بیان اینکه می توانیم کمک کرده و کار را پیش بریم، افزود: مشکل دیگر کارت های بازرگانی صوری است که پدر اقتصاد را درآورده است، برخی از افرادی که در این دام افتاده اند، چاره ای ندارند، چراکه نمی توانند کار سالم انجام دهند، پس باید چرایی استفاده از این کارتها را کشف کرد. البته ما در سازمان بازرسی قول می دهیم که در راستای قوانین سازمان برای بهبود این روند، کار کنیم.

وی افزود: سازمان بازرسی کل کشور کاملا همراه با فعالان اقتصادی است، البته نمی شود کارت بازرگانی را برداشت، اما جایگاه و شان بازرگان و تجار، جایگاهی نیست که اکنون در جامعه است، بلکه در هر جامعه ای بازرگان رتبه اول را دارد و صادرکنندگان واقعی، جایگاه و شان بالا دارند، ولی در کشور ما متاسفانه این طور نیست که امیدواریم بتوانیم با همفکری کار را پیش بریم.

قاضی سراج گفت: ما به دنبال این هستیم که امور اصلاح شود، هیچ کس اکنون متاسفانه به هیچ کس اعتماد ندارد، در حالیکه قبل از انقلاب، چک معنا نداشت و حرف تجار و بازرگانان مورد اعتماد بود، اما اکنون صد تا چک هم داده شود، این اطمینان وجود ندارد؛ این در حالی است که فعالان اقتصادی مشکلات در بروکراسی های اداری را به سازمان بازرسی اعلام کنند؛ حتی بازرگانان و تجار خود را معرفی نکنند؛ این در حالی است اگر کارمندی فقط پول میگیرد تا کار انجام شود، به ما آن را معرفی کنید.

وی افزود: ما از تشکیل کمیته با اتاق بازرگانی استقبال می کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه ساماندهی کارتهای بازرگانی، مشکلات بسیاری را حل می کند، گفت: اعتقاد دارم اگر شفافیت در اقتصاد ایران حاکم باشد، خیلی از مشکلات اقتصادی حل می شود؛ البته قانون دولت الکترونیک هم وجود دارد و اگر اجرایی شود، نظارت در شفافیت راحت تر است و می توان کارها را به سهولت پیش برد.

قاضی سراج با بیان اینکه در رابطه با بانکها و سود و تسهیلات، مشکلات جدی وجود دارد، گفت: مصوبه شورای پول و اعتبار برای نرخ سود ۱۵ درصدی داریم، ولی نه دولتی ها و نه خصوصی ها این نرخ را رعایت نمی کنند؛ ضمن اینکه خیلی از بانکهای خصوصی بنگاهداری می کنند و به تولیدکنندگان وام نمی دهند.

وی افزود: قاچاق نیز یکی از معضلات جدی اقتصاد ایران است؛ به این معنا که تولیدکنندگان را نابوده کرده است، چراکه قیمت تمام شده کالای مشابه در ایران و خارج، بسیار متفاوت است و تولیدکنندگان ایرانی که ایثارگونه کالا تولید می کنند؛ مجبور به انبار کردن کالاها هستند، چراکه قدرت رقابت ندارند. بنابراین اگر مشکل کارتهای بازرگانی حل شود، خیلی از مسائل قاچاق هم حل می شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: تریلی کالاهای قاچاق آماده است و با استفاده از کوله بران، بدون پرداخت حقوق و عوارض دولتی، کالا را وارد کشور می کنند؛ پس امیدواریم بتوانیم این مشکلات را ریشه یابی کرده و برای آن اقدام کرد.

قاضی سراج گفت: ما در سازمان بازرسی در استانها قبیله ای عمل نمی کنیم؛ حتی برخی مقامات هم از ما شکایت کردند؛ ضمن اینکه در رابطه با شجاعت برخی مدیران، این طور نیست؛ بلکه مدیری که نمی خواهد کار کند، اعلام می کند که از سازمان بازرسی می ترسم، من مصداق های زیادی در این رابطه دارم؛ این بهانه است و او نمی خواهد کار را انجام دهد.

وی اظهار داشت: اگر پرسنل سازمان بازرسی برخورد تندی داشته یا مشکل در سازمانها ایجاد کرده باشد، برخورد می کنیم، ضمن اینکه ما عملکرد بازرسان در محیط چک می کنند؛ اگر یک بازرس سازمان بازرسی در اداره ای، باعث ترس بی جهت افراد شده یا در اداره ای مشکل ایجاد می کند، به سازمان معرفی کنید.

سراج گفت: اظهارات خلاف واقع اکنون بسیار در اقتصاد ایران دیده می شود. اما تلاش شده که برخی از مسائل این چنینی را حل و فصل کنیم، این در حالی است که ده ها میلیارد میلیارد تومان، از قبل رسیدگی به اظهارات ناصحیح در گمرک برای واردات منابع کسب کردیم و به خزانه برگرداندیم.

وی افزود: اگر به لحاظ قانونی، به وزیری پیشنهاد می دهیم، باید ظرف ده روز اجرایی کند، اما اگر ظرف هفت ماه اجرایی نشود، علاوه بر انفصال از خدمات دولتی، حبس هم خواهد داشت.

سراج گفت: بر اساس آماری که داریم تنها ۱۸ درصد خصوصی سازی ها واقعی بوده است، بنابراین این معضل سنگینی بود که بر اساس رد دیون دولتی اقدام شد؛ این در حالی است که اگر این ۱۸ درصد هم جذابیت داشت به بخش خصوصی نمی رسید؛ بنابراین خصوصی سازی ها به دست نااهلان داده شده است؛ ضمن اینکه مطابق قانون نباید کمتر از ۵ سال شرکت خصوصی شده، تعدیل نیرو داشته باشد، بنابراین این تخلف است.

وی اظهار داشت: پتروشیمی را بابت رد دیون به کارمندان وزارت بهداشت داده اند، در حالیکه این خصوصی سازی درست انجام نشده است. به هرحال خصوصی سازی ضربه ای به کشور زد که شاید الان هم متوجه آن نشویم و در آینده متوجه شویم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مس شهربابک قهرمان مسابقات فوتبال امید‌های استان کرمان شد

۴۲۰۰ مسکن مهر ساخته نشده در کرمان وجود دارد/ ۱۸۰۰ مسکن مهر پرونده قضایی دارند/ مسکن و شهرسازی به برخی از تعهدات خود عمل نکرد/ پرداخت جریمه دیرکرد و یا سود مشارکت به بانک انرژی سازنده را می‌گیرد/بانک جریمه‌هایی که ناشی از قصور سازنده نبوده است را ببخشد

جهانگیری: ترامپ اوج ناآشنایی خود با تاریخ ایران را نشان داد/ آمریکایی‌ها یک دوره تاریخ ایران را مرور کند

پسته از مرزهای پاکستان صادر و قاچاق می‌شود

شورای هماهنگی اصلاح طلبان وضعیت استان ها را بررسی می کند

از مخالفت شورای اصلاح‌طلبان کرمان با خروج اصلاح‌طلبان از شورای شهر برای انتخابات مجلس تا انشعاب در اصولگرایان

مدیرعامل گل‌گهر تغییر کرد

وام ساخت مسکن ۶۵ درصد افزایش پیدا کرد/برنامه‌ای برای افزایش وام خرید مسکن نداریم

بازار مسکن در کرمان بعد از رکود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است/ آمار سایت معاملات املاک و مستغلات، واقعی نیست/در یک پروسه یک ساله افزایش قیمت ۵۰ درصدی خواهیم داشت/ متقاضیان بازار مسکن، غیر تخصصی عمل می‌کنند

شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات مجلس ایراد نگرفته است

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

استاندار آینده کرمان باید بداند در چارچوب همین قوانین به قدرت رسیده است/ استاندار آینده به این نکته واقف باشد که قرار نیست اسطوره و قهرمان شود   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)