کد خبر: ۲۵۹۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
تخمین زده می شود سالیانه 2/1 میلیون نفر در دنیا بر اثر تصادفات ترافیکی جان خود را از دست می دهند و نزدیک به50 میلیون نفر دچار صدمات ناشی از آن می شوند، که این رقم با توجه به جداول زیر در سال 2030 دوبرابر می شود.
-
نوذر نخعی: 

تخمین زده می شود سالیانه 2/1 میلیون نفر در دنیا بر اثر تصادفات ترافیکی جان خود را از دست می دهند و نزدیک به50 میلیون نفر دچار صدمات ناشی از آن می شوند، که این رقم با توجه به جداول زیر در سال 2030 دوبرابر می شود.
 

قربانی اصلی تصادفات در کشورهای با درآمد بالا و متوسط بالا منجمله ایران رانندگان و مسافرین خودرو های چهار چرخ می باشند، در حالی که در کشورهای کم درآمد پیادگان، موتور سواران و دوچرخه سواران قربانی اصلی می باشند. بر اساس گزارش بانک جهانی 5/1 تا 3 درصد تولید ناخالص ملی کشورها صرف تصادفات می شود.

هدف درازمدت دورنمای صفر همانطور که از اسم آن برمی¬آید به صفر رساندن مرگهای ناشی از تصادفات رانندگی است. اگرچه این یک هدف ایده¬آل است، ولی مبدعین این حرکت بر این عقیده اند که واژه "تصادف" چنین به ذهن متبادر میسازد که این رخداد "غیرقابل اجتناب" است. در صورتیکه با یک برنامه ریزی اصولی تمامی تصادفات قابل پیشگیری هستند. لذا مسئولیت مرگ های ناشی از تصادفات بر دوش متولیان ایمنی جاده ها و خودرو و نیز استفاده کنندگان از راه¬ها یعنی مردم است. لذا دورنمای صفر تفکری جدید در راستای افزایش مسئولیت پذیری مسئولین و مردم میباشد. 
در تفکر سنتی انسانها مقصر اصلی سوانح ترافیکی محسوب میشوند. بر اساس این طرز تفکر 90 تا 95 درصد تصادافات ترافیکی ناشی از خطای انسانی است. کشورهای پیرو این طرز تفکر پیوسته به دنبال وضع قوانین و مقررات در راستای شکل دادن به رفتار انسان ها هستند. در حالیکه در تفکر دورنمای صفر مسئولیت ها بر دوش هم مسئولین (اعم از سازندگان خودرو تا طراحان و مجریان راه و شهرسازی) و استفاده کنندگان از جاده ها میباشد. به موازات آن در دورنمای صفربر تمکین استفاده کنندگان از جاده از قوانین و مقررات تاکید میگیردد. اگرچه حرکت دورنمای صفر از سال 1997 میلادی در سوئد شکل گرفت ولی کشورهایی همچون نروژ، کانادا، انگلستان و بسیاری از ایالت های آمریکا در طراحی جاده ها و خیابان ها اصول دورنمای صفر را نصب العین قرار داده اند. 

از دید سازمان جهانی بهداشت موضوع تصادفات ترافیکی در سال های اخیر یک موضوع بهداشت و سلامت عمومی تلقی میگردد، موضوعی که همچون بسیاری از بیماری های واگیر از جمله سل و مالاریا در بسیاری از کشورها به یک اپیدمی و همه گیری تبدیل شده است. لذا دورنمای صفر از دیدگاه سلامت نگر به صفر شدن مرگ ها فکر میکند نه صفر شدن تصادفات!

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مس شهربابک قهرمان مسابقات فوتبال امید‌های استان کرمان شد

۴۲۰۰ مسکن مهر ساخته نشده در کرمان وجود دارد/ ۱۸۰۰ مسکن مهر پرونده قضایی دارند/ مسکن و شهرسازی به برخی از تعهدات خود عمل نکرد/ پرداخت جریمه دیرکرد و یا سود مشارکت به بانک انرژی سازنده را می‌گیرد/بانک جریمه‌هایی که ناشی از قصور سازنده نبوده است را ببخشد

جهانگیری: ترامپ اوج ناآشنایی خود با تاریخ ایران را نشان داد/ آمریکایی‌ها یک دوره تاریخ ایران را مرور کند

پسته از مرزهای پاکستان صادر و قاچاق می‌شود

شورای هماهنگی اصلاح طلبان وضعیت استان ها را بررسی می کند

از مخالفت شورای اصلاح‌طلبان کرمان با خروج اصلاح‌طلبان از شورای شهر برای انتخابات مجلس تا انشعاب در اصولگرایان

مدیرعامل گل‌گهر تغییر کرد

وام ساخت مسکن ۶۵ درصد افزایش پیدا کرد/برنامه‌ای برای افزایش وام خرید مسکن نداریم

بازار مسکن در کرمان بعد از رکود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است/ آمار سایت معاملات املاک و مستغلات، واقعی نیست/در یک پروسه یک ساله افزایش قیمت ۵۰ درصدی خواهیم داشت/ متقاضیان بازار مسکن، غیر تخصصی عمل می‌کنند

شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات مجلس ایراد نگرفته است

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

استاندار آینده کرمان باید بداند در چارچوب همین قوانین به قدرت رسیده است/ استاندار آینده به این نکته واقف باشد که قرار نیست اسطوره و قهرمان شود   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)