کد خبر: ۲۶۱۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۰
ارسال به دوستان
ذخیره

ایسنا نوشت:

با وجود گذشت چند روز از ابلاغ مصوبه وام 60 میلیونی مسکن به بانک‌ها، شعب هنوز دستورالعملی در این رابطه نداشته و مشتریان خود را با "صبر کنید" و یا اینکه "فعلا امکان پرداخت نداریم" بدرقه می‌کنند.

تصویب وام 60 میلیون تومانی برای خرید و ساخت مسکن در جلسه ماه گذشته شورای پول و اعتبار ظاهرا می‌توانست خبر خوشایندی برای متقاضیان خرید و حتی ساخت واحدهای مسکونی که منتظر افزایش مبلغ وام بودند باشد، اما در ادامه برخی مسایل پیرامون آن، شرایط را به گونه‌ای دیگر رقم می‌زند.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد بانک‌های تجاری که مسئوول پرداخت وام 60 میلیونی هستند با توجه به حجم وام و سود 21 درصد برای بازپرداخت که نیازمند منابع قابل توجهی است هنوز تمایلی برای پرداخت نشان نداده‌اند.

این در حالی است که روسای شعب برخی بانک‌ها عنوان می کنند که پرداخت چنین وامی با سود 21 درصد برای بانکهای تجاری به صرفه نیست آنهم در شرایطی که نمی توان دوره زمانی بالایی برای بازپرداخت آن متصور بود و اقساط ماهیانه انطباق چندانی با سایر وام های مسکن نداشته و مشتری را نیز تا حدی منصرف می کند.

بانکی ها این را هم تاکید دارند که ورود بانکهای تجاری به ماجرای وام 60 میلیونی به طور حتم با توجه به احتمال بالای عقب افتادن اقساط ماهیانه دریافت کنندگان تسهیلات بر میزان معوقات آنها اضافه خواهد کرد.

قابل ذکر است که میزان بازپرداخت اقساط وام 60 میلیونی در شرایط ایده آل با دوره 12 ساله و در صورت تن دادن بانکها به سود مبادله ای 21 درصد در هر ماه حدود یک میلیون و 150 هزار تومان و مجموع بازپرداخت 165 میلیون تومان است. که البته با توجه به اینکه به نظر می رسد بانک‌ها با سقف بازپرداخت بیش از 5 تا 7 سال موافقتی نداشته باشند در این شرایط اقساط به 1.5 میلیون تومان هم خواهد رسید.

با این وجود اغلب شعب بانکها اعلام می کنند که هنوز دستورالعملی برای پرداخت وام 60 میلیونی مسکن دریافت نکرده‌اند و به زودی هم نمی‌توانند در این رابطه پاسخگوی مشتریان خود باشند چرا که باید دفاتر مرکزی آنها سازوکار پرداخت این تسهیلات و نحوه بازگشت آن از سوی گیرنده را تعیین و منابع آن تامین مالی شود. زیرا در شرایط فعلی که بانک‌ها با محدودیت منابع مواجه اند به راحتی نمی توانند منابع لازم چنین تسهیلاتی را تامین کنند. بنابراین فعلا باید برای پرداخت وام 60 میلیونی صبر کرد.

گفتنی است که شورای پول و اعتبار با وجود تصویب وام 60 میلیونی مسکن و آزادسازی بانک‌های تجاری برای پرداخت آن، هیچ گونه سازوکاری را تعیین نکرده و آن را بر عهده بانک‌ها گذاشت. اما به گفته مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی دریافت وام 60 میلیونی نیازی به سپرده گذاری مانند وام 80 میلیونی صندوق پس انداز مسکن و یا خرید اوراق نظیر وام 35 میلیونی خرید ندارد.

برچسب ها: وام مسکن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

نیاز به ۲۴۱۹۲ میلیارد تومان برای تامین کالا‌های اساسی استان

دستگیری عامل تیراندازی به یک شهروند در عنبرآباد کرمان

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری‌های جوی در استان کرمان

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان

موضوع کم کاری احتمالی آتش نشانی زرند در دستور کار دادستانی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)