کد خبر: ۲۶۲۷۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس اتاق بازرگانی تهران:
خوانساری، از ارسال ایرادات بودجه ۹۷ در قالب نامه‌ای به رییس مجلس خبر داد و گفت: اولین اشکال غیرواقعی بودن بودجه است و از هم اکنون، مشخص است که بودجه سال ۹۷ با کسری روبه‌رو می‌شود.
مسعود خوانساری امروز در سی و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: بعد از کاهش نرخ سود بانکی که در شهریور ماه اتفاق افتاد، به نظر می‌آید که علائم آن در اقتصاد خودش را نشان می‌دهد که یکی از این آثار گرایش به سمت سرمایه گذاری در مسکن و دیگری بورس است که شاخص‌های بورس تغییر کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: امیدواریم قول بانک مرکزی در مورد کاهش مجدد سود سپرده‌ها و کاهش نرخ بهره تسهیلات بانکی و همچنین برخورد با موسسات مالی غیر مجاز ادامه یابد.

وی با اشاره به بحث تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: نمی‌دانم این بحث‌ها شایعه یا جدی است، ولی مطرح شدن این مسئله بعد از یک دوره ثبات جای تعجب دارد و بجای اینکه دنبال استحکام در دولت باشیم این بحث‌ها باعث سرگردانی می‌شود و باعث می‌شود که همه حواس‌ها دوباره به این سمت حرکت کند و امیدواریم این مسایل حاشیه‌ای زودتر برطرف شود و یک بار برای همیشه به این موضوع پرداخته شود.

تعرفه واردات بدون اطلاع قبلی تغییر می‌کند

خوانساری با اشاره به ممنوعیت واردات برخی اقلام و ممنوعیت ثبت سفارش برخی کالا بدون اعلام قبلی وزارت صنعت گفت: الان تعداد زیادی وسیله نقلیه در گمرکات بلاتکلیف است و اقلام دیگری از جمله لاستیک و باتری و تعدادی از تجهیزات ثبت سفارش آن‌ها متوقف شده و بدون اطلاع قبلی تعرفه‌ها تغییر می‌کند.

وی افزود: ممنوع کردن واردات کالا خلاف قانون است و قانون مشخص کرده که فقط کالا‌های غیر شرعی از جمله مشروبات الکلی و اسلحه و مهمات اجازه واردات ندارد و منعی برای واردات بقیه کالا‌ها وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد:، اما مشاهده می‌شود که بدون اطلاع قبلی جلوی ثبت سفارش کالا‌ها را می‌گیرند که این موضوع باعث مشکلاتی برای فعالین اقتصادی می‌شود. ضمن اینکه بالا بردن ناگهانی تعرفه‌ها باعث ایجاد رانت برای مطلعین از این قضیه می‌شود.

خوانساری به اشکالات لایحه بودجه سال ۹۷ اشاره کرد و اظهار داشت: کلیات لایحه بودجه در اتاق بازرگانی تهران بررسی شده و براین اساس اشکالاتی که در بودجه به نظر ما وجود دارد را برای رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال کرده ایم.

رییس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: در نامه ارسالی به رییس مجلس قید شده است که هر سال بودجه‌ای که بسته می‌شود براساس بودجه مصوب سال قبل است به عنوان مثال در سال ۱۳۹۶ درآمد‌های مصوب ۳۴۶ هزار میلیارد تومان بوده در صورتی که کل وصولی ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بوده یعنی ۶۳ درصد محقق نشده بنابراین اولین اشکال غیرواقعی بودن بودجه است و از الان مشخص است که بودجه سال ۹۷ با کسری روبرو می‌شود.

خوانساری با بیان اینکه اثر کاهش حجم دولت در لایحه بودجه ۹۷ دیده نشده است، گفت: در برنامه ششم مقرر شد هر ساله باید به میزان ۱۵ درصد حجم دولت کاهش یابد که اثری از این مسئله نیست و در بودجه جاری افزایش ۱۱ درصدی دیده می‌شود.

وی به تامین بخشی از منابع مالی دولت با استقراض از بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در قالب بودجه سال ۹۶ مقرر شده بود که ۷۴ هزار میلیارد تومان از طریق استقراض از بازار سرمایه گرفته شود که هر چقدر دولت به این بخش دست درازی کند طبیعتا برای بخش خصوصی چیزی باقی نخواهد ماند.

بودجه راهکاری برای سیستم بانکی ندارد

وی در مورد ناکارآمدی سیستم بانکی هم اظهار کرد: آنچه رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده است این است که حدود ۴۵ درصد از تسهیلات اعطایی سیستم بانکی در سال گذشته عمدتا مربوط به تسهیلات مالی سررسید شده بود که به نظر می‌آید بودجه‌ای که برای گردش نقدینگی جدید و سرمایه در گردش بانک‌ها بسیار محدود است و عملا در بودجه هم راهکاری برای سیستم بانکی دیده نشده است.

وی به فشار مالیاتی اشاره کرد و گفت: امسال باز فشار مالیاتی نسبت به مصوب سال ۹۶ در لایحه بودجه مشاهده می‌شود که اگر این اختصاص داده شود به قسمتی از مودیانی که مالیات نمی‌دهند خوب است، ولی اگر قرار باشد این مالیات از کسانی که به طور منظم مالیات پرداخت می‌کنند باز هم مشکلاتی را برای بخش تولید بوجود می‌آورد.

خوانساری به بودجه پروژه‌های عمرانی اشاره کرد و  افزود: امسال مثل سال گذشته بودجه این بخش کاهش یافته و براساس گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در ۱۹ سال گذشته بودجه جاری هر سال ۹۷ درصد به صورت متوسط پرداخت شده، ولی در خصوص بودجه عمرانی حدود ۶۹ درصد محقق شده است.

 نشانه‌ای از تک نرخی کردن ارز در لایحه بودجه ۹۷ وجود ندارد

رئیس اتاق بازرگانی تهران به قیمت ارز در لایحه بودجه ۹۷ اشاره کرد و اظهار داشت: نرخ ارز در لایحه بودجه ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است در حالی که در بازار آزاد نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان است و مشخص نیست که با چه هدفی این نرخ تعیین شده است و اگر قرار است به سمت تک نرخی کردن ارز پیش رویم که ۷۰۰ تومان اختلاف هیچ نشانه‌ای برای تک نرخی کردن را نشان نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در تعیین عوارض خروج از کشور هم یک بدسلیقگی صورت گرفته است بیان داشت: افزایش عوارض خروح از کشور در حالی در لایحه پیشنهاد شده است که تعداد زیادی از ۹ میلیون سفر سالانه در ارتباط با کسب و کار انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در روز حدود ۱۰۰ میلیون لیترگازوئیل با قیمت ۳۰۰ تومان استفاده می‌شود، گفت: روزانه مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان سوبسید گازوئیل پرداخت می‌شود و آیا بهتر نبود رقم اندکی روی گازوئیل گذاشته می‌شد و این بدسلیقگی بر روی عوارض خروج انجام نمی‌شد.

رییس اتاق بازرگانی تهران یادآورشد: در سال حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان سوبسید گازوئیل و ۲۰ هزار میلیارد تومان سوبسید بنزین پرداخت می‌شود در حالیکه هم ترافیک شهری ایجاد می‌شود و هم آلودگی هم به دنبال تردد‌ها ایجاد می‌شود.

وی افزود: در ترکیه قیمت سوخت ۱۵ برابر ایران است و چرا ما نباید مثل آن‌ها عمل کنیم.

خوانساری با اشاره به هدفمندی یارانه‌ها گفت: به نظر می‌رسد دولت براساس لایحه بودجه ۹۷ قرار است اقدام خوبی انجام دهد و بیش از ۲۰ میلیون نفر را از پرداخت یارانه حذف کنند که امیدواریم بودجه آن به بخش تولید وارد شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: در مورد پرداخت بدهی‌های بخش خصوصی توسط دولت در لایحه بودجه ۹۷ هیچ اشاره نشده است ضمن اینکه در این لایحه از بهره برداری از طرح‌های نیمه تمام اشاره نشده و به جذب فاینانس توسط بخش خصوصی و نحوه ضمانت نامه و به اصلاح مالی صندوق‌های بازنشتگی هم اشاره نشده است.

وی در پایان به زلزله اخیر کرمانشاه اشاره کرد گفت: خوشبختانه با کمک خیرین، مسوولان و نهاد‌ها اسکان موقت مردم آسیب دیده تا اندازه زیادی انجام شده، اما در خصوص اسکان دایم و جبران خرابی‌ها تعهدی که اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران بر عهده گرفته اند ساخت ۱۳۰ کلاس درس در مناطق زلزله زده کرمانشاه است.


باشگاه خبرنگاران جوان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)