کد خبر: ۲۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره


محاسبات نشان می‌دهد که ایرانیان سالانه بالغ بر یک هزار و 80 میلیارد تومان هزینه چای نوشیدن می‌کنند که از این میزان در حدود 939 میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه صرف چای خارجی می‌شود.

به گزارش اقتصاد نیوز، چای از نوشیدنی‌های محبوب ایرانیان است. چنانچه به گفته محمد ولی روزبهان، رئیس سازمان چای ایران برآوردها نشان داده که هر ایرانی به طور میانگین روزانه  40 تومان چای می‌نوشد.

از سوی دیگر آخرین سرشماری‌ها در ایران نشان داده است که جمعیت کشور در حدود 77 میلیون و 450 هزار نفر است. اگر حساب کنیم که این این تعداد در روز 40 تومان چای می‌نوشند می‌توانیم به این نتیجه برسیم که در ایران روزانه سه میلیارد تومان چای مصرف می‌شود.

ضرب این عدد در 30 روز ماه نشان می‌دهد که ایرانیان ماهانه 90 میلیارد تومان و سالانه یک هزار و 80 میلیارد تومان هزینه چای نوشیندن خود می‌کنند. 

از سوی دیگر زوبهان بیان کرده است که از میزان چای مصرفی ایرانیان فقط 13 درصد آن در ایران، تولید داخل کشور است. که این میزان برابر با 140 میلیارد تومان است. یعنی ایرانیان فقط 140 میلیارد تومان از مصرف هزار میلیاردی سالانه چای خود را از کشور تهیه می‌کنند.

این در حالیست که بنا بر محاسبات بالا ایرانیان در سال حدود 939 میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه صرف چای خارجی می‌کنند.

همچنین رئیس سازمان چای کشور بیان کرده است که از کل چای وارداتی در به ایران، نیمی از آن قاچاق می‌شود. یعنی از مبلغ بالا نیز ایرانیان 496 میلیارد و 800 میلیون تومان آن را صرف چای قاچاق می‌کنند.

این در حالی است که بنا بر گفته روزبهان چای قاچاق به کشور بی‌کیفیت و فقط حاوی رنگ و اسانس است که ایرانیان سالانه 496 میلیارد و 800 میلیون تومان برای هزینه می‌کنند.

 این وضعیت در حالی قابل توجه است که علی‌رغم کیفیت بالاتر چای ایرانی نسبت به چای خارجی و قیمت پایین‌ترش، گفته می‌شود که سالانه بخشی از چای ایرانی در کشور مصرف نشده، روی دست تولید کنندگان مانده و در نهایت برای صادرات آن چاره‌ای اندیشیده شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افزایش ۱۲ درصدی پرونده‌های قضائی در سال جاری

کارشناس: رسیدن به توافق به مراتب دشوار‌تر شده

آیا دلیل سه فوت مشکوک در سیرجان قصور پزشکی بوده است؟

ذوب‌آهن صفر - مس رفسنجان ۳/ ربیعی و شاگردانش روی نوار پیروزی

حذف کامل دفترچه بیمه سلامت از اول دی ماه

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)