کد خبر: ۲۶۳۶
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اعلام کرد: براساس هماهنگی صورت گرفته بین سازمانهای ایمیدرو و بورس، عرضه مس در رینگ صادراتی بورس کالا روز چهارشنبه 27 خرداد ماه جاری صورت می گیرد.


مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اعلام کرد: براساس هماهنگی صورت گرفته بین سازمانهای ایمیدرو و بورس، عرضه مس در رینگ صادراتی بورس کالا روز چهارشنبه 27 خرداد ماه جاری صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا، احمد مراد علیزاده گفت: پس از گذشت یک دهه عرضه در رینگ داخلی بورس کالا این بار مس در رینگ صادراتی عرضه خواهد شد.

وی تصریح کرد: رینگ صادراتی بورس کالا امکان صادرات مس را با توجه به شرایط تحریم به این شرکت می دهد و از این امکان نیز برای فروش و کسب درآمد استفاده خواهد کرد.

مراد علیزاده یکی از روش های عرضه مس در سطح جهانی را استفاده از بازار بورس دانست و افزود: عرضه مس از طریق بورس در دنیا روشی مرسوم است که به دلیل تحریم ها این امکان از شرکت مس سلب شده، اما رینگ صادراتی بورس کالا امکان جدیدی برای حضور در بازارهای جهانی را فراهم می سازد و از این امکان برای توسعه بازار استقبال می شود.

به گفته وی، مرحله نخست عرضه مس کاتد در اوزان یا بسته هایی مشخص صورت می گیرد که میزان آن بین پنج تا 10 هزار تن پیش بینی شده و قیمت گذاری نیز همان روز براساس نرخ های جهانی صورت می گیرد.

مراد علیزاده گفت: تمام شرکت هایی که شرایط پذیرش در بورس کالا را دارند، می توانند در رینگ صادراتی بورس کالا برای خرید مس کاتد اقدام کنند، هرچند شرکت مس شرایط خاصی را برای انجام معامله تعیین نکرده است.

وی افزود: قیمت پایه مس در این رینگ براساس میانگین قیمت های جهانی از روز دوشنبه تا جمعه به علاوه پریمیوم محاسبه می شود و قیمت تا روز تحویل کالا بسته نمی شود.

مراد علیزاده خاطرنشان ساخت: وجه کالا در روز معامله به صورت صد درصد از خریدار اخذ اما معامله به صورت کامل تسویه نمی شود و تغییرات قیمتی مس تا زمان تحویل کالا محاسبه شده و در روز تحویل تسویه صورت می گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اظهار داشت: وجه معاملات مس در رینگ صادراتی می تواند ریالی یا دلاری باشد و محدودیتی در نحوه معامله با ارز خاصی در نظر گرفته نشده و تبدیل ارز براساس نرخ دلار آزاد است.

وی گفت: شرکت مس اکنون برنامه عرضه مس کاتد را اجرا می کند و چنانچه این عرضه ها با موفقیت صورت گیرد امکان عرضه کنسانتره مس نیز در قالب رینگ صادراتی وجود دارد زیرا اکنون کنسانتره از طریق مزایده به فروش می رسد.

مراد علیزاده اضافه کرد: حجم تولید مس در دنیا حدود 20 میلیون تن است و تعداد معامله گران مس در بازارهای جهانی محدود، شرکت های بزرگ بعد از اعمال تحریم ها از معامله با ایران سر باز زدند.

وی افزود: تیرماه سال 1392 مس در لیست تحریم ها قرار گرفت و پس از آن فروش صادراتی شرکت محدود شد اما رینگ صادراتی بورس کالا این امکان را به شرکت های کوچک بخش خصوصی می دهد تا با خرید از شرکت مس بتوانند آن را مجددا در بازارهای جهانی عرضه کنند.

مراد علیزاده گفت: زمانی که تصمیم برای عرضه در بورس کالا گرفته می شود، نگاه بلندمدت است اما شرایط بازار و میزان استقبال از عرضه ها می تواند در استمرار آن تاثیرگذار باشد.

مجموع ذخایر مس ایران بیش از چهار میلیارد تن کانسنگ مس برآورد شده که حدود 1.9 میلیارد تن آن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

بررسی ها نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران پنج درصد از ذخایر جهانی مس را در اختیار دارد.

معادن مس سرچشمه (کرمان)، سونگون (آذربایجان شرقی)و میدوک (کرمان) به ترتیب بزرگترین ذخایر کشور در این زمینه محسوب می شوند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)