کد خبر: ۲۶۴۷۷
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
ارسال به دوستان
ذخیره
سيامك زندرضوي نوشت: تشکیل وحضور فعال این گروه های کاری "محله محور" ازیک طرف به درجه ای اولویت رسیدگی به خویشاوندان ودوستان را به همسایگان تغییر می دهد واز بار جابجایی در شهر بحران زده می کاهد.
سیامک زند رضوی با محوریت جامعه شناسی مردم مدار واهمیت تشکل های محله محور نوشت:
 
ساختار اجتماعی مناطق شهری در ایران امروز ،علی رغم ظاهر غریبه وار و سر در گریبانش،  ظرفیت مشارکتی  عظیمی در خود انباشته دارد. 
 که حاصل احساس "هم سرنوشتی" و " عدم امنیت "در مقابل رویداد زلزله ،در سازه های نا ایمن و کوچه ، خیابان هایی است که از ماشین های سواری لبریز شده است.
 
دیگر همه می دانیم ،  دربم ،در سرپل ذهاب، قصرشیرین وثلاث در ۲۴ ساعت اول فقط  خویشاوندان ، دوستان و همسایگان با دست خالی،  ناجی ، امدادگر و التیام بخش بودند . 
حالا مثل روز روشن است، انتظار امداد و نجات گسترده و موثر ازکارمندان دستگاه های عریض و طویل مدیریت بحران،  درساعت های طلایی، افسانه ای بیش نیست.
 
راه حل امروزین این مساله حیاتی چیست ؟ 
 موانع موجود بر سرراه آن کدامند؟
 
 اول _هر محله تعاملی، یعنی  ۴۰ تا ۶۰ خانوار که کودکان شان  در یک فضای مشترک بازی می‌کنند و والدین احوالپرسی مختصری دارند. ظرفیت  اولیه سه" گروه کاری" داوطلب  منظم،  عاشق و ماندگار شامل : 
 گروه "حامی کودکان " ، 
 گروه "امداد نجات و اسکان " 
 گروه" پژوهش اطلاع رسانی و پیگیری " 
رادرخود دارند.
 
 تشکیل وحضور فعال این گروه های کاری "محله محور"  ازیک طرف به درجه ای  اولویت  رسیدگی به خویشاوندان ودوستان را به همسایگان تغییر می دهد واز بار جابجایی در شهر بحران زده می کاهد. 
ازطرف دیگر اضطراب حاصل از بی پناه دانستن فرزندان را در والدین  کم می کند. .خاله ها وعموهای توانا وآموزش دیده ای در همین نزدیکی ها  در همسایگی مان حضوردارند.
 
 دوم _در محله تعاملی ،گروه کاری امداد ونجات واسکان اضطراری داوطلب ،به تعداد ۱۰ تا۱۵نفره آموزش های اولیه امداد و نجات را از هلال احمر دریافت می کنند و همیشه به روز می مانند و مکان مناسب اسکان اضطراری را با کمک شهرداری شناسایی و کانتینر ابزار ها و ملزومات امداد و نجات و اسکان اضطراری را از مدیریت هماهنگی ارگان های مسئول  دریافت کرده وبرای تعویض دوره‌ای ملزومات با آن سازمان در ارتباط می مانند.همچنین 
آموزش های اجتماع محور خود را نیز از انجمن جامعه شناسی دریافت می کنند.
 
 سوم _گروه کاری حمایت کودکان ۱۰ تا ۱۵ نفره، آموزش های خود را از انجمن های حامی کودکان ،انجمن های تخصصی  مددکاری و روانشناسی دریافت  و فهرست کودکان  محدوده خود را در اختیار دارند و بطور منظم با آنان عصرانه های شاد برگزار می کنند.تا پیوندشان با کودکان استوار شود.
 
چهارم_گروه " پژوهش ،اطلاع رسانی وپیگیری" ۱۰ تا۱۵ نفره با اتکا به پژوهش های عملی مشارکتی، آشنا به کار با نقشه بلوک بندی محله ای ، مجهز به تلفن های ماهواره ای، امر نیاز سنجی ، اولویت بندی واطلاع رسانی  را قبل وپس از 
 "لحظه واقعه" را برعهده خواهد داشت و آموزش های تخصصی را از انجمن های علمی ارتباطات و ...دریافت خواهد کرد.
 
مانع پیش روی تمرین این ساز و کارضروری در ایران امروز ،نه افسانه  مشارکت جو نبودن شهروندان ایرانی، 
 ونه  نبود دانش بومی شده در عرصه مشارکت اجتماعی  است. 
 بلکه مانع اصلی ، خود اداره مدیریت  بحران و نگاه امنیتی غالب بر ساز و کار آن است. 
 که تشکیل این گروه های کاری محله محور از پایین را برنمی‌تابد و" اجتماع هراسی" خود را  تحت عناوین دیگر پنهان می کند. 
می‌کوشد روابط متکی به "هم سرنوشتی" همسایگی، رویاروی ،چهره به چهره را با گروه‌های دیگری و آن هم تنها روی کاغذ جایگزین کند .
 
هزینه این " اجتماع هراسی"امروز  را چه کسانی و به چه قیمتی بایدفردا بپردازند؟ 
برچسب ها: زلزله تهران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مس شهربابک قهرمان مسابقات فوتبال امید‌های استان کرمان شد

۴۲۰۰ مسکن مهر ساخته نشده در کرمان وجود دارد/ ۱۸۰۰ مسکن مهر پرونده قضایی دارند/ مسکن و شهرسازی به برخی از تعهدات خود عمل نکرد/ پرداخت جریمه دیرکرد و یا سود مشارکت به بانک انرژی سازنده را می‌گیرد/بانک جریمه‌هایی که ناشی از قصور سازنده نبوده است را ببخشد

جهانگیری: ترامپ اوج ناآشنایی خود با تاریخ ایران را نشان داد/ آمریکایی‌ها یک دوره تاریخ ایران را مرور کند

پسته از مرزهای پاکستان صادر و قاچاق می‌شود

شورای هماهنگی اصلاح طلبان وضعیت استان ها را بررسی می کند

از مخالفت شورای اصلاح‌طلبان کرمان با خروج اصلاح‌طلبان از شورای شهر برای انتخابات مجلس تا انشعاب در اصولگرایان

مدیرعامل گل‌گهر تغییر کرد

وام ساخت مسکن ۶۵ درصد افزایش پیدا کرد/برنامه‌ای برای افزایش وام خرید مسکن نداریم

بازار مسکن در کرمان بعد از رکود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است/ آمار سایت معاملات املاک و مستغلات، واقعی نیست/در یک پروسه یک ساله افزایش قیمت ۵۰ درصدی خواهیم داشت/ متقاضیان بازار مسکن، غیر تخصصی عمل می‌کنند

شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات مجلس ایراد نگرفته است

پربازدید ها

ماه بانو معصوم زاده: شهردار نامه هایم را پاسخ نداد، من استعفا می دهم/شاهد تناقضات رفتاری در اجرای برخی برنامه های شهری هستیم/ شهردار بار دیگر برنامه پیشنهادی خود را ورق بزند/ من به شهردار رأی ندادم/ منصور ایرانمنش: این سبک از استعفا را در شورای شهر ندیده بودم

واگذاری ۲۴۰ قصب زمین به شرکت فولاد در قبال تحویل میلگرد

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

استاندار آینده کرمان باید بداند در چارچوب همین قوانین به قدرت رسیده است/ استاندار آینده به این نکته واقف باشد که قرار نیست اسطوره و قهرمان شود   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)