کد خبر: ۲۶۵۱
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
اخراج گسترده کارگران در چند ماهه گذشته در معدن چشمه پودنه، یکی از خبرسازترین اتفاقات کارگری در کرمان بود. عمده ترین دلیل این اخراجها، اعتراض کارگران به تعویق های پی در پی در پرداخت مطالبات حقوقی عنوان شده است.

اخراج گسترده کارگران در چند ماهه گذشته در معدن چشمه پودنه، یکی از خبرسازترین اتفاقات کارگری در کرمان بود. عمده ترین دلیل این اخراجها، اعتراض کارگران به تعویق های پی در پی در پرداخت مطالبات حقوقی عنوان شده است.

یک ماه از سال جدید گذشته بود که خبر رسید یکی از کارگران بخش استخراج معدن چشمه پودنه به دلیل آنچه از سوی کارگران، اعتراض به "تاخیر در پرداخت حقوق و دستمزد" عنوان  شده اخراج شده است.

این کارگر که به مدت 7 سال در بخش استخراج معدن کار می کرد از سوی کارفرما متهم به فحاشی شد و پس از آن با وجود اصرارهای فراوان کارگران دیگر معدن، با بازگشت به کار او موافقت نشد.

کارگران به ایلنا گفته بودند، کارفرما این کارگر را که یکی از متخصص‌ترین و با اخلاق ترین نیرو‌ها بوده، به بهانهٔ فحاشی اخراج کرده است. بهانه‌ای که به گفتهٔ  کارگران صحت نداشت و تنها دلیل اخراج این کارگر اعتراض به تعویق ۴ ماههٔ حقوق بود که منجر به عصبانیت کارفرما و در ‌‌نهایت اخراج وی شد.

این کارگر 33 ساله در دو ماهه گذشته پس ا اخراج از معدن،به کار کشاورزی روی آورده و اکنون به صورت روزمزد در باغات کشاورزی کار می کند.

همسر این کارگر در گفتگو با خبرنگار ایلنا از شرایط سخت گذارن زندگی در دو ماهه اخیر می گوید.

 به گفته او،با وجود اینکه تسویه حساب توسط شرکت انجام شده اما هنوز همسرش تحت پوشش بیمه بیکاری قرار نگرفته است.

وی که به شدت از شرایط این روزهای تامین مخارج زندگی روزمره اش گله مند بود گفت: از زمانی که همسرم کارش را به دلایل نامعلوم از دست داده شرایط تامین مخارج زندگی برایمان سخت شده.ما سه فرزند داریم و تامین مخارج آنها در دو ماه پایان سال تحصیلی واقعا ما را تحت فشار قرارداد.

وی ادامه داد:در حال حاضر همسرم در باغهای کشاورزی به صورت روزمزد با درآمد روزانه 25هزار تومان کار می کند و همانطور که خودتان هم می دانید این مبلغ کفاف خرج روزمره یک خانواده 5نفره را حتی در شهرهایی به کوچکی زرند و کوهبنان نمی دهد.

همسر این کارگر اخراجی میگوید،به همسرم تهمت زده اند، او اصلا اهل فحاشی نبوده و نیست. همه می دانند که سخت کار می کرد .واقعا رفتاری که با او شده است انسانی نبود. درست است که حقوق ها را به موقع پرداخت نمی کردند اما به هرحال دلم خوش بود که همسرم با همه سختی که می کشد کار ثابتی دارد .حالا که این کار را هم از او گرفته اند دیگر هیچ امیدی برایمان باقی نمانده است.

وی به مراجعات مکرر همسرش به اداره کار کوهبنان اشاره می کند و می گوید، در دو ماهه گذشته بارها به اداره کار مراجعه و قرار بود هرچه زودتر شرایط مقرری بیمه بیکاری برایش فراهم شود اما تا به امروز این اتفاق نیفتاده و خبر بد اینکه تا آخر این ماه اعتبار دفترچه درمانی مان هم تمام می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضرمجبورم فرزندم را برای جراحی لوزه به کرمان ببرم اما دکتری که قراربود فرزندم را برای عمل پیش او ببرم می گوید،تا آخر ماه وقت ندارد. با توجه به اینکه مدت اعتبار دفترچه تا پایان ماه بیشتر نیست و فرزندم هم وضعیت خوبی ندارد، واقعا مستاصل مانده ام که چه کنم.

کارگر اخراجی تا یک هفته آینده تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرد

مدیر اداره کار کوهبنان در ارتباط با رسیدگی به وضعیت این کارگر اخراجی می گوید، در طی این مدت کارگر اخراجی به اداره کار مراجعه کرد ودرخواست بیمه بیکاری داد و در جلسه ای که صبح دیروز یکشنبه بیست و چهارم خرداد ماه برگزار شد این کارگر به بیمه بیکاری معرفی شد و فکر می کنم با توجه به اینکه جواب تامین اجتماعی را هم گرفته ایم، اگر روال اداری کار در تامین اجتماعی به سرعت پیش برود تا هفته آینده ایشان تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند.

«بساره» در خصوص دلایل تاخیر به وجود آمده در معرفی این کارگر  به بیمه بیکاری گفت: حداقل دو سه ماه طول می کشد تا کارفرما لیست بیمه را رد کند بعد از آن ما یک کمیته دو نفره با تامین اجتماعی تشکیل می دهیم که طی آن وضعیت ارجاع کارگران به بیمه بیکاری مورد بررسی قرار گیرد.اگر بیکاری فرد به صورت غیرارادی باشد،مراحل تحت پوشش قرارگرفتن بیمه بیکاری آنها با الویت انجام می شود.

 داستان اخراج کارگران چشمه پودنه،اما تازگی ندارد.از دی ماه سال گذشته که 290 کارگر چشمه پودنه،در اعتراض به تعویق ۴ ماهه در پرداخت حقوق ودستمزد به مدت یک هفته دست از کار کشیدند حدود 12 کارگر از کار اخراج شده اند.پس از این اعتراض صنفی، ۲ نفر از کارگران با شکایت کارفرما بازداشت و سپس از کار اخراج شدند. پس از آن به دنبال وعده‌های داده شده مبنی بر پرداخت معوقات، کارگران به کار بازگشتند اما مجددا در پی اتمام قرارداد‌های موقت، ۷ نفر دیگر از کارگران شرکت کننده در اعتراضات صنفی بیکار شدند.

 دلیل اصلی عدم تمدید قرارداد این ۷ کارگران، از سوی کارفرما سردستگی آن‌ها در اعتراضات صنفی کارگران معدن چشمه پودنه عنوان شده بود.از ابتدای امسال نیز 3  کارگر دیگر به دلایل مختلف از جمله اعتراض به تعویق در پرداخت مطالبات حقوقی، کارشان را از دست دادند.

عدم وجود نهاد قدرتمند صنفی برای پیگیری مطالبات حقوقی و نبود امنیت شغلی برای کارگران معترض از جمله مشکلات اساسی کارگران ،در چشمه پودنه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)